Ministr Urban: Účtenky nekontrolujte!

22. srpna 2005, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
22. srpna 2005, 00:00

ODPOVĚĎ NA OTEVŘENÝ DOPIS PROFITU Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban odpověděl týdeníku Profit na otevřený dopis, ve kterém jsme se ptali na jasný postoj k povinnosti vydávat účtenky na zboží dražší 50 korun. Ministr říká: Tato povinnost je nesmyslná a živnostenským úřadům jsem doporučil, aby její plnění (do jejího zrušení) nekontrolovaly.

ODPOVĚĎ NA OTEVŘENÝ DOPIS PROFITU Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban odpověděl týdeníku Profit na otevřený dopis, ve kterém jsme se ptali na jasný postoj k povinnosti vydávat účtenky na zboží dražší 50 korun. Ministr říká: Tato povinnost je nesmyslná a živnostenským úřadům jsem doporučil, aby její plnění (do jejího zrušení) nekontrolovaly. 

  | |

Šéfredaktor Profitu Erich Handl (vlevo) a předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda poslali ministru Urbanovi otevřený dopis.

Povinnost vydávat účtenky za zboží překračující cenu 50 korun platí od počátku července. Politici ale slibovali, že nešťastné opatření co nejrychleji zruší. Podnikatelé tudíž nevěděli, zda jim v mezidobí hrozí kontroly a potažmo sankce, pokud účtenku nevydají. Týdeník Profit proto sepsal před třemi týdny společně se Sdružením podnikatelů a živnostníků otevřený dopis ministru Milanu Urbanovi. Požadovali jsme, aby dal podnikatelům jasnou odpověď, zda se mají kontrol obávat. Minulý týden jsme obdrželi ministrovo vyjádření: Urban označuje zmíněnou povinnost za nesmyslnou a říká, že podporuje její zrušení.

JASNÉ SLOVO?

Pro mezidobí doporučil ministr živnostenským úřadům, aby vydávání účtenek nekontrolovaly. „Do doby, než bude povinnost vydávat účtenky ze živnostenského zákona odstraněna, rozhodl jsem se pro vydání pokynu všem živnostenským úřadům ve formě metodického doporučení. Podle něho by uvedené orgány neměly svou kontrolní činnost specificky zaměřovat na dodržování plnění povinností, vyplývajících pro podnikatele z platného ustanovení § 31 odst. 17 živnostenského zákona,“ píše ministr. Urbanovo rozhodnutí uvítal také předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. „Oceňuji rozumný postoj pana ministra. Je to vstřícný krok správným směrem,“ řekl poté, co se s obsahem ministrovy odpovědi seznámil. Metodické doporučení živnostenským úřadům odešlo z ministerstva již 10. srpna. Adresáty jsou jednotlivé krajské živnostenské úřady. „Ano, toto doporučení nám již od ministerstva skutečně přišlo. Předali jsme ho okamžitě dále na jednotlivé obce,“ potvrdila například Martina Hrdličková z Krajského živnostenského úřadu Zlínského kraje.

JISTOTU NEDÁ ANI MINISTERSTVO

Problémem ovšem je, že se jedná jen a pouze o doporučení. Zakázat, aby živnostenské úřady kontroly prováděly, ministerstvo nemůže. „Je to jen formální akt, který nemá právní váhu. Jedná se skutečně jen o doporučení. A doporučení je takové, aby se na tyto kontroly úřady nezaměřovaly,“ zdůrazňuje mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. „Ještě dávno předtím, než začal tento sporný paragraf platit, byla už kolem něj na ministerstvu samozřejmě čilá diskuze. Zatím ale stále platí,“ připomněl Mravinac s tím, že změnu musí udělat zákonodárce. Jinak řečeno: že kontrola zaměřená na vydávání účtenek nepřijde, to podnikateli se stoprocentní jistotu stejně nikdo nezaručí. Bedřich Danda proto apeluje na obchodníky: „Vyzývám každého podnikatele, který by byl tímto paragrafem poškozen, ať se našemu sdružení okamžitě písemně ozve.“

PARLAMENT POKAZIL, PARLAMENT NAPRAVUJE

Kuriózní na celé účtenkové lapálii je, že příslušný paragraf kritizovali všichni. Nejen podnikatelé, ale i většina politiků. Dokonce i sociální demokracie, která ho původně sama do zákona dostala, jej nakonec označila za chybný. Ať už právě ústy ministra Urbana nebo slovy premiéra Jiřího Paroubka, který se již v průběhu léta podnikatelům za opatření omluvil a přislíbil nápravu. Proti účtenkám je samozřejmě i pravicová opozice „Náš názor je známý, již dvakrát jsme byli proti. Teď nám dal Senát třetí šanci,“ konstatoval poslanec za ODS a stínový ministr průmyslu a obchodu Martin Říman v narážce na to, že se senát snažil prosadit zrušení zmíněného paragrafu. Ještě před jednáním Poslanecké sněmovny, která měla v pátek projednání senátního návrhu na programu, Říman poukazoval na to, že rozhodne postoj sociální demokracie. „Bude záležet na tom, jestli si to v ČSSD konečně rozmysleli, když zpočátku byli tak nadšeně pro účtenky. Uvidíme, jestli pan Paroubek to zrušení myslel vážně,“ glosoval Říman.

DOBRÝ KONEC

Sněmovna nakonec spornou povinnost skutečně zrušila. Poslanci o ní hlasovali v rámci projednání zákona o státní záruce za úvěr pro České dráhy. K němu byly účtenky „přilepeny“, aby se o nich rozhodlo co nejdříve. Pokud zákon podepíše i prezident, mohla by povinnost přestat platit zřejmě hned po prázdninách. Sdružení obrany spotřebitelů se to nelíbí. Zákazníci by totiž podle sdružení měli s účtenkou v případě reklamace větší šanci domoci se svého práva. Naopak podnikatelé změnu uvítali. „Podobně jako u zavedení registračních pokladen lze povinnost vydání kuponu při odběru zboží nad 50 korun označit jako neúspěšný pokus vlády o boj s šedou ekonomikou a bazírování na maličkostech,“ řekl šéf komory Jaromír Drábek. Anabáze má tedy pro podnikatele dobrý konec. Povinnost bude zrušena a ve zbývající době platnosti by neměly hrozit kontroly od živnostenských úřadů. Podnikatelé mohou jen doufat, že napříště si případné protipodnikatelské normy rozmyslí zákonodárci dříve, aby je pak nemuseli zase sami složitě a zdlouhavě rušit.

POMOC SPOTŘEBITELŮM

Jedním z mála zastánců povinného vydávání účtenek k nákupům nad 50 korun zůstává Sdružení obrany spotřebitelů. Důvodem je větší ochrana práv nakupujících. „V případě reklamace má spotřebitel větší šanci domoci se svého práva. I když je možné reklamovat i bez tohoto dokladu, s ním v ruce je pozice zákazníka těžko zpochybnitelná,“ říká zástupkyně sdružení Ivana Picková. Nicméně i Sdružení obrany spotřebitelů považuje provozní problémy některých podnikatelů za zbytečnou komplikaci. Domnívá se, že cestou k jejich řešení není rušení povinnosti vydávat účtenky, ale specifikace oblastí, kde bude jejich vydávání povinné jen na žádost zákazníka.

ÚČTENKOVÁ ANABÁZE

9. února - Poslanecká sněmovna schválila novelu živnostenského zákona, která počítá s účty k nákupům nad 50 korun, zároveň s přijetím vládního návrhu zákona o registračních pokladnách s fiskální pamětí.

23. března - Senát návrh odmítá, sněmovna ale později jeho nesouhlasný postoj přehlasovala, zákon podepsal i prezident Václav Klaus.

1. červenec - Novela vstoupila v platnost. Zástupci ODS ve sněmovně neuspěli se svým návrhem zrušit povinnost vydávat účtenky.

18. července - Premiér Jiří Paroubek oznámil, že chce povinnost zrušit.

29. července - Týdeník Profit společně se Sdružením podnikatelů a živnostníků ČR zaslal ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi otevřený dopis s žádostí o jasnou odpověď pro podnikatele, zda se bude vydávání účtenek kontrolovat. Senát ve stejný den navrhl tuto povinnost zrušit.

17. srpna - Týdeník Profit a Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR obdržely odpověď od ministra Urbana, který sdělil, že zasílá doporučení živnostenským úřadům, aby v mezidobí vydávání účtenek nekontrolovaly.

19. srpna - Sněmovna povinnost na návrh Senátu zrušila. Pokud změnu zákona podepíše i prezident, mohla by přestat platit po prázdninách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít