Ministr Petříček chce na podzim obnovit zahraniční cesty s podnikateli. Chystá se do Afriky i na Blízký východ - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministr Petříček chce na podzim obnovit zahraniční cesty s podnikateli. Chystá se do Afriky i na Blízký východ

ČTK,
Ministr Petříček chce na podzim obnovit zahraniční cesty s podnikateli. Chystá se do Afriky i na Blízký východ
Zdroj: čtk

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce na podzim obnovit zahraniční cesty s podnikatelskými delegacemi na pomoc českému exportu. Pokud to dovolí situace kolem pandemie nemoci covid-19, chtěl by uskutečnit původně plánované cesty do Afriky, Latinské Ameriky či na Blízký východ.

Cesty do všech regionů ministr na letošek plánoval, zasáhla do nich ale pandemie koronaviru, která do velké míry znemožnila cestování po světě. Na internetovém semináři pro exportéry Petříček ve čtvrtek řekl, že kvůli exportnímu zaměření české ekonomiky je potřeba českým firmám na zahraničních trzích pomáhat, a i proto usiluje o uskutečnění podnikatelských misí.

Ministerstvo zahraničí podle něj ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR připravuje například cestu do subsaharské Afriky, při níž by podnikatelé měli jednat o obchodních příležitostech v Zambii, v Angole a zřejmě také v Jihoafrické republice. Uvažuje se také o cestě do Latinské Ameriky, která by navázala na Petříčkovu loňskou návštěvu Mexika a Kolumbie, nebo o cestě do jihovýchodní Asie.

Jednání se vedou také o uskutečnění cesty do Kuvajtu, Saúdské Arábie a Jordánska, které byly plánovány na počátek roku. Blízkovýchodní země ale návštěvy odložily nejprve kvůli bezpečnostní situaci v regionu a posléze i kvůli koronaviru a nový termín zatím podle Petříčka nebyl stanoven.

Petříček letos v lednu podnikl cestu s podnikatelskou delegací do Indie. Loni vedle Mexika a Kolumbie se zástupci firem navštívil například Etiopii, Keňu nebo Gruzii.