Ministr Kocourek odvolal ústřední ředitelku ČOI Příhodovou

05. listopadu 2010, 15:00 - Hamřík Miloslav, ČTK
05. listopadu 2010, 15:00

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s platností od pondělí 8. listopadu odvolal z funkce ústřední ředitelku České obchodní inspekce (ČOI) Janu Příhodovou.

Foto: ČOI

Vedením ČOI dočasně pověří Jana Štěpánka, ředitele inspektorátu ČOI pro Středočeský kraj a hlavní město Prahu. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček. Sama Příhodová byla ze svého odvolání velmi překvapená (viz. reakce níže).

Ředitelku ČOI Příhodovou jsem se rozhodl odvolat na základě skutečností, které se negativně podepisují jak na samotné kontrolní činnosti, tak na hospodaření inspekce. ČOI je zmítána vnitřními a vnějšími spory a dokonce musí čelit soudním žalobám. Ústřední inspektorát vedle toho dlouhodobě neplnil správní lhůty, panují pochybnosti o zadávání zakázek a množí se stížnosti na jeho vedení,“ uvedl Kocourek.

Ministr dodal, že také nebyl spokojen s komunikací dosavadní ředitelky jak s veřejností, tak s ministerstvem průmyslu a obchodu jako řídícím orgánem ČOI. ČOI dlouhodobě kritizují nevládní organizace za to, že nezveřejňuje jména čerpacích stanic, u kterých zjistila nekvalitní pohonné hmoty. ČOI se hájila tím, že jí to neumožňuje legislativa. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní připravilo novelu, díky které by se veřejnost jména čerpacích stanic měla dozvědět.

Společnost SGS nedávno napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže výběrové řízení na nového dodavatele rozboru vzorků pohonných hmot, které ČOI vypsala letos na jaře. SGS tvrdí, že výběrové řízení na čtyřletý kontrakt v hodnotě několika milionů korun má špatnou zadávací dokumentaci. Právníci ČOI pochybení odmítli a stojí si za tím, že výběrové řízení je v souladu se zákony.

Státu kvůli chybnému výroku ČOI podle televize Nova hrozí, že bude platit firmě OFO-CZ odškodné více než 57 milionů korun. ČOI totiž před dvěma lety označila za nebezpečnou napařovací žehličku, kterou společnost OFO-CZ distribuovala na českém trhu. Obchodníci pak žehličku stáhli z prodeje. Podle dovozce je však žehlička v pořádku a firma nyní žaluje ministerstvo průmyslu a obchodu a požaduje odškodné.

Příhodová v dubnu 2007 ve funkci ústředního ředitele ČOI vystřídala Jiřího Pěkného, kterého tehdy odvolal ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Příhodová se ke svému odvolání vyjádřila na webu ČOI

ČOI jsem převzala v roce 2007 ve velmi nepřehledném stavu – od organizace po hospodaření, což prokázaly i pořízené audity. Dosáhla jsem optimalizací organizační struktury a důrazným řízením inspektorátů zefektivnění kontrolních činnosti, dodržování lhůt i výrazných úspor v hospodaření a zvýšila tak důvěru občanů v kontrolní systémy státu. Důsledkem vyžadování pracovního režimu a plnění pracovních povinností zpravidla bývá odpor těch „postižených“, ale v případě ČOI se jedná o jednotlivce, nikoli o „zmítání vnitřními problémy“. Rovněž stížnosti na vedení je na úrovni anonymů. Jediným aktuálním problémem bylo odvolání Ing. Jana Štěpánka z funkce ředitele Inspektorátu pro Prahu a Střední Čechy pro dlouhodobé opakované neplnění úkolů vyplývajících z porad, překračování personálních pravomocí a dlouhodobou obtížnou komunikaci s vedením ČOI. Právě na tomto inspektorátu jsem vnímala napjatou pracovní situaci a byla jsem nucena ji řešit. Nyní je Ing. J. Štěpánek 5. týden v pracovní neschopnosti. Oblast veřejných zakázek byla několikrát podrobena kontrole bez jakýchkoli závažných zjištění, poslední byla např. kontrola finanční. Co se týká mé komunikace s MPO, zasílala jsem všechny potřebné podklady a informace, včetně výroční zprávy a zpracované nové koncepce řešící optimalizaci kontrolních činností na úrovni spojení předmětu činnosti několika státních orgánů tak, aby bylo dosaženo úspor v intencích programového prohlášení vlády včetně zeštíhlení institucí v personální oblasti. Rovněž byla zpracována a MPO zaslána dlouhodobá koncepce ČOI. Bohužel se mi od jmenování ministra Kocourka nepodařilo sejít se s ním osobně, nicméně jsem byla v pracovním styku s příslušnými řediteli MPO, resp. náměstky. Způsob odvolání a následná medializace se mě dotýká natolik, že budu reagovat otevřeným dopisem panu ministrovi. RNDr. Jana Příhodová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít