Ministr Kocourek odstartoval výstavbu plynovodu Gazela

14. října 2010, 17:57 - TZ, Ministerstvo průmyslu a obchodu
14. října 2010, 17:57

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v Brandově nedaleko Hory svaté Kateřiny slavnostním poklepáním na základní kámen odstartoval stavbu nového plynovodu GAZELA. Ten Českou republiku napojí na plánovaný severský plynovod Nord Stream. Stavbu plynovodu má na starosti společnost NET4GAS. Ta do něj investuje na 400 mil. eur.

Díky plynovodu Gazela se České republice otevře další alternativní přístup ke strategickým surovinám, což je naprosto klíčové pro zajištění naší energetické bezpečnosti,“ zdůraznil ministr Kocourek. „Právě otevírání dalších propojek s našimi sousedy bylo také jedním z doporučení, která nám dal nedávný audit české energetické politiky od Mezinárodní energetické agentury.

Dnes tak začala stavba nové hraniční předávací stanice Brandov. Přes ní do České republiky poteče plyn z Německa. Spolu se stavbou předávací stanice začalo i pokládání prvních 300 metrů plynovodu, které přivedou plyn od německých hranic do Brandova. Celková délka plynovodu GAZELA bude 169 kilometrů.

Trasa GAZELY povede převážně podél už fungujících českých plynovodů. Úplně nově se bude stavět jen mezi Mladoticemi a Chomutovem. Budoucí plynovod ale povede daleko od měst a obydleného území,“ dodává ministr Kocourek.

Plynovod GAZELA bude součástí cesty, která po Evropě rozvede plyn ze zatím málo využívaných nalezišť na severovýchodě kontinentu. Prodlouží trasu plynovodů Nord Stream a OPAL. V České republice povede od Brandova do předávací stanice Rozvadov/Waidhaus. Na stávající síť českých plynovodů se připojí na čtyřech místech – v Jirkově, Sviňomazech, na Přimdě a v Brandově. V Rozvadově se plynovod napojí na tranzitní soustavu MEGAL, která plyn dopraví dál do jižního Německa a do Francie.

Dnešního slavnostního položení základního kamene se vedle ministra Kocourka zúčastnila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost Václava Bartuška. Plyn by měl plynovodem GAZELA začít proudit už na konci roku 2012. Znamená to, že stavaři postaví jeden metr plynovodu v průměru za 2 minuty 54 sekund. GAZELA by měla fungovat až sto let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární…
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít