Ministerstvo průmyslu se shodlo s podnikateli, chce odklonit export z Evropy

21. prosince 2011, 11:40 - MediaFax
21. prosince 2011, 11:40

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) se s domácími exportéry shodl, že by se český zahraniční obchod měl důsledněji zaměřit na trhy mimo země Evropskou unii. Nová exportní strategie České republiky nám vychází vstříc, řekli podnikatelé po úterním setkání s Kubou.

Foto: Profimedia.cz

„Česká republika musí nabízet účinnou podporu ekonomických zájmů svých firem. Dnes je náš export z osmdesáti procent závislý na Evropské unii. Je v zájmu celé země, aby stát firmám pomáhal proniknout na vzdálenější trhy,“ uvedl Kuba. „Ohlasy z podnikatelského sektoru volají po opatřeních, která budou mít konkrétní přínos a budou znamenat efektivní podporu exportu. Právě to je cílem Exportní strategie, která musí odpovídat na potřeby firem. Proto se zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy a dalších oborových svazů velmi intenzívně jednám,“ dodal.

„Jedna věc je umět vyrobit zboží špičkové kvality, druhá věc je schopnost ho prodat. V tom naše firmy potřebují od státu účinnou pomoc, a to zejména na trzích, kde je role ekonomické diplomacie nezastupitelná,“ sdělil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. “Dobře jsme si prostudovali návrhy Exportní strategie, která podle nás míří správným směrem, k některým jejím návrhům bychom společně se Svazem průmyslu a dopravy ještě rádi připojili některá naše další doporučení.“

„Export se bez systematické a účinné institucionální podpory neobejde. Za důležité protikrizové opatření považuji například to, aby vláda přišla s navýšením rámce financování České exportní banky a EGAP, s čímž návrh proexportní strategie počítá,“ doplnil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar s tím, že je potřeba prosazovat účinnou podporu českých exportérů v zahraničí tak, aby stát firmám cestu na potenciální trhy ulehčoval a jejich aktivity podporoval prostřednictvím svých schopných a iniciativních zástupců.

„Je to chytrá cesta,“ míní profesor ekonomie a člen Národní ekonomické rady vlády Michal Mejstřík. Ministr Martin Kuba plánuje předložit exportní strategii vládě do konce ledna. Do té doby chce uspořádat ještě několik obdobných setkání pracovní skupiny na téma podpory exportu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít