Ministerstvo posiluje česko-rakouské hospodářské vztahy

11. dubna 2011, 16:25 - Profit, TZ
11. dubna 2011, 16:25

Hospodářská situace v České republice a v Rakousku, brzké otevření pracovního trhu nebo aktuální otázky vzájemného obchodu a investic patří mezi hlavní témata dnešní návštěvy ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka v hornorakouském Linci.

Foto: Profimedia.cz

Budoucnost vzájemné spolupráce spočívá zejména v oblasti vyspělých technologií,“ uvedl ministr Kocourek během svého dopoledního jednání s Reinhodlem Mitterlehnerem, spolkovým ministrem hospodářství, rodiny a mládeže.

Posledním dubnovým dnem také skončí přechodné období pro volný pohyb pracovních sil. “Otevření pracovního trhu prospěje konkurenceschopnosti jak České republiky tak Rakouska, protože pomůže posílit výměnu vysoce kvalifikovaných zaměstnanců,“ říká ministr Kocourek. Jednání se dotkla i otázky jaderné energetiky. Ministr Kocourek svého rakouského kolegu ujistil o tom, že pro Českou republiku je v této oblasti vždy prioritou číslo jedna bezpečnost.

Po jednání s Reinhodlem Mitterlehnerem se ministr Kocourek zúčastní Českého dne pořádaného Hospodářskou komorou Horního Rakouska. Právě do této spolkové země přitom míří zhruba čtvrtina z celého českého vývozu do Rakouska a letošní Český den navštíví rekordních 312 firem z regionu.

Hlavním tématem vystoupení ministra Kocourka bude vývoj české ekonomiky a probíhající reformy. „Směr dalšího rozvoje české ekonomiky úzce souvisí s realizací reforem, které začínáme uskutečňovat. Tyto reformy budou znamenat posílení naší konkurenceschopnosti. Z konkrétních opatření pro nové investory chceme například zefektivnit systém investičních pobídek,“ vysvětluje ministr Kocourek. Podle něj by se tak pobídky měly vedle zpracovatelského průmyslu rozšířit i na investice do výzkumu a vývoje a do služeb.

Důležitá je rovněž podpora inovací a nových technologií. Potřebujeme kvalitní infrastrukturu, efektivní trh práce, kvalifikovanou pracovní sílu, a také zdravé konkurenční prostředí. Profitovat z toho budou obě naše země,“ zmínil ministr Kocourek. Řešením pro všechny tyto oblasti se bude zabývat Strategie konkurenceschopnosti, kterou chce Ministerstvo průmyslu a obchodu předložit vládě během letošního roku.

Odpoledne ministr Kocourek ukončí svoji jednodenní pracovní návštěvu v hlavním městě Horního Rakouska účastí na semináři a konferenci k výsledkům česko-rakouského přeshraničního projektu Technologická síť Mühlviertel - jižní Čechy (MSB-TechNet). „Již samotný název akce - Od konkurence ke spolupráci - vystihuje jedinou možnou cestu ke zvýšení konkurenceschopnosti našeho středoevropského regionu - právě vzájemnou spolupráci,“ uzavírá ministr Kocourek.

Rakousko je jedním z našich nejvýznamnějších hospodářských a obchodních partnerů. Oceňuji, že náš jižní soused je dlouhodobě třetím největším investorem do české ekonomiky,“ dodává ministr Kocourek. Kumulovaný příliv přímých rakouských investic do České republiky od roku 1993 dosáhl hodnoty 9,5 mld. euro, což představuje podíl téměř 13 % z celkové sumy přílivu zahraničních investic do České republiky za toto období.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít