Ministerstvo nechce připomínky firem

09. května 2005, 00:00 - PhDr. Ludmila Kleinová, Csc., prezidentka Komory BOZP a PO ČR
09. května 2005, 00:00

Hlasy čtenářůMinisterstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter.

Hlasy čtenářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo projednávat připomínky k návrhu nového zákoníku práce ve třech etapách. Důvodem byla jednak rozsáhlost návrhu, jednak obrovské množství připomínek, které k němu přišly. Z devadesáti pěti připomínkových míst přišlo celkem 2000 připomínek, z nichž 1200 mělo zásadní charakter. Jako přímá účastnice jejich projednávání mám následující zkušenost:

20. dubna byla projednávána část návrhu věnovaná odměňování. V úvodu JUDr. Šimerka, 1. náměstek ministra, seznámil účastníky s rozhodnutím ministerstva, že návrh novely musí být nejpozději do 31. května letošního roku předložen vládě ke schválení, a to i za cenu, že se nepodaří všechny připomínky zapracovat (!!!). Jednání se zúčastnili zástupci ministerstev, odborů a zaměstnavatelů. Poslední jmenovaní byli zastoupeni Svazem průmyslu a dopravy ČR, Svazem obchodu a cestovního ruchu, Hospodářskou komorou ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Shodně konstatovali, že novela zákoníku práce obsahuje tolik chyb, že by měla být zcela přepracována a uvedena do souladu s již připravovaným zcela novým občanským zákoníkem.

25. dubna pak byla projednávána další část návrhu, věnovaná bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. V úvodu JUDr. Šimerka opakoval termín odevzdání novely - včetně poznámky o nemožnosti zapracovat všechny došlé připomínky, tedy „co se stačí, to se stačí, termín musí být dodržen“. Zároveň uvedl, že se ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo neprojednávat žádné připomínky od zaměstnavatelů, protože zaměstnavatelé odmítli návrh zákoníku jako celek. Pan Šimerka citoval například výrok pana Míla ze Svazu průmyslu a dopravy, že „než takový zákoník práce, tak raději žádný“. Podle ministerstva je přitom v současné době nereálné dopracovat nový občanský zákoník a uvést oba zákony do souladu. V následujících hodinách proto byly projednávány připomínky pouze zástupců ministerstev a odborových organizací.

Pokud budou zástupci ministerstva práce a sociálních věcí i nadále odmítat jakékoliv připomínky k zákoníku práce od zaměstnavatelů, jde o diskriminaci třetího „pilíře“ takzvané tripartity. Nespokojenost zaměstnavatelů na sebe nedá jistě dlouho čekat. Jakou má tímto způsobem „přepracovaný“ zákoník práce naději na přijetí Poslaneckou sněmovnou nebo Senátem?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít