Minibus už není potřeba

10. března 2008, 00:00 - Ivan Macháček
10. března 2008, 00:00

ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY - Vládní reforma zrušila od letošního ledna některá omezení, týkající se daňové uznatelnosti nákladů na dopravu do zaměstnání a zpět.

S rostoucím bojem o zaměstnance se stále rozšířenějším benefitem (mnohdy nutností) stává zajištění jejich dopravy do zaměstnání a zpět.

Pokud firma poskytuje dopravu zaměstnanci do a ze zaměstnání bezplatně a tudíž nepožaduje úhradu za poskytnutou službu, jedná se na straně zaměstnance o nepeněžní příjem ve výši ceny obvyklé, kterou by zaplatil při použití veřejné dopravy. Tento nepeněžní příjem na straně zaměstnance podléhá dani z příjmů. V měsíci, kdy firma poskytla bezplatnou dopravu, bude tato „cena obvyklá“ připočtena ke zdanitelné mzdě. Současně se tento příjem stane součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti se od letošního roku počítá z takzvané superhrubé mzdy.

Zaměstnanec je i nadále osvobozen od daně z příjmů, jestliže pobírá zvýhodnění ve formě bezplatných nebo zlevněných jízdenek poskytovaných zaměstnavatelem provozujícím veřejnou dopravu osob. Může jít o jízdenky jak pro zaměstnance, tak i pro jeho rodinné příslušníky.

Jezdit lze i autem

Náklady na svoz a rozvoz zaměstnanců dosud byly pro firmu daňově uznatelné jen v případě, že jej prováděla dopravním prostředkem s deseti a více místy (§ 24 odst. 2 písm. zg zákona o daních z příjmů účinného do 31. prosince 2007).

Nyní tento limit odpadl, od 1. ledna 2008 si tedy firma může dát do nákladů i dopravu zaměstnance osobním autem. Veškeré výdaje na poskytovanou nebo hrazenou dopravu zaměstnancům do a ze zaměstnání jsou na straně zaměstnavatele daňově uznatelným výdajem (nákladem). Podmínkou však je, že toto nepeněžní nebo peněžní plnění je dohodnuto v kolektivní smlouvě, stanoveno ve vnitřním předpisu nebo přímo v pracovní či jiné smlouvě uzavřené se zaměstnancem.

Příklad první

Firma se v pracovní smlouvě dohodne se svým zaměstnancem, že mu uhradí výdaje na dopravu do a ze zaměstnání vlastním vozidlem zaměstnance (případně taxíkem). Za měsíc květen 2008 uhradí zaměstnanci na základě předložených dokladů částku 18 500 korun.

U zaměstnavatele půjde podle znění § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona o daních z příjmů o daňové výdaje.

Na straně zaměstnance se jedná o zdanitelný příjem ze závislé činnosti, který vchází do jeho vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální pojištění a na zdravotní pojištění. Při stanovení „superhrubé mzdy“ bude připočten příjem 18 500 korun k hrubé mzdě zaměstnance. Rovněž bude připočtena částka pojistného hrazeného zaměstnavatelem ze zdanitelného peněžního příjmu ve výši 35 procent z 18 500 korun, tedy 6475 korun.

Příklad druhý

Firma zajišťuje bezplatně dopravu zaměstnanců z okolních obcí do zaměstnání a následně ze zaměstnání. Doprava je zajištěna smlouvou s majitelem autobusu.

Na straně zaměstnavatele půjde o daňově uznatelné náklady. Na straně zaměstnance je však nutno zvýšit základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů o náklady na bezplatně poskytnutou dopravu, a to v ceně obvyklé (ve výši ceny jízdenky za použití veřejné dopravy). Tento nepeněžní příjem vstupuje rovněž do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod na sociální a zdravotní pojištění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít