Milovice: Město rodící se v lesích

30. října 2012, 07:50 - Jan Stuchlík
30. října 2012, 07:50

Z bývalého vojenského ležení ve středočeských Milovicích vzniká pomalu nové město. Mělo by z něj být centrum cestovního ruchu i inovativního podnikání. Letos tu podnikatelé otevřeli velké zábavní centrum pro rodiny s dětmi a za dva roky začne fungovat vědeckotechnický park.

Stačí jeden zavřený sjezd z dálnice u Benátek nad Jizerou a cesta do středočeských Milovic se promění v téměř branné cvičení. I satelitní navigace má problém najít ve spleti úzkých silnic v bývalém vojenském prostoru tu správnou cestu. Neplánované bloudění se však záhy promění ve zrychlenou jízdu časem. Jako první se z březových a dubových lesů vyloupne Boží Dar. Dříve vojenské městečko, kde bydlela posádka obsluhující místní vojenské letiště. Teď až na pár opravených domů městečko požírá okolní les. Ruiny sovětských paneláků a dalších budov se ztrácejí v mladých břízách. Takhle rozhodně nevypadá místo, které má ambici stát se centrem pro trávení volného času pro velký kus středních Čech a místem pro inovativní podnikání.

Jenže cesta vede kolem letiště dál, do Milovic. Sovětské dědictví se náhle ztratí. Opravené rodinné domy takzvaných starých Milovic dýchají atmosférou příjemného maloměsta. Za ním se objeví novější část města, zčásti zarostlé bývalé vojenské ležení Mladá, které od roku 1904 průběžně obývaly armády čtyř zemí. I tato část se ale pomalu mění k lepšímu. Budoucnost je ovšem zatím skrytá až na severním konci města, kde na loukách vznikl ráj pro děti. Park Mirakulum po zářijovém otevření navštívilo za první měsíc přes 10 tisíc návštěvníků. Velký dřevěný hrad či lanové centrum by za pár měsíců měl doplnit i vodní svět, plocha pro pořádání velkých kulturních a společenských akcí a kryté hřiště. „Věřím, že Mirakulum plně souzní s představami vedení města o redefinici Milovic jako rozsáhlé zelené a volnočasové zóny pro Prahu a okolí v okruhu 100 kilometrů. K nám do parku jezdí lidé i ze vzdálenosti více než 200 kilometrů,“ říká Jiří Antoš, milovický podnikatel a tvůrce parku, který tady začal v 90. letech s výrobou, restaurováním a prodejem dřevěného nábytku. V roce 2006 rozšířil podnikání o návrhy a výrobu kreativních dětských hřišť a herních prvků.

Volný čas a věda

Pro město, které je zvyklé na to, že ho každý den ráno kvůli cestě za prací opustí skoro polovina z 13 tisíc obyvatel a vrací se sem až večer, bylo otevření Mirakula malým šokem. Najednou začaly davy mířit sem. Místní podnikatelé se dokázali přizpůsobit. Třeba v restauracích a cukrárnách se na jídelních lístcích objevila speciální dětská menu. „Nejdřív jsem si projektem Mirakula nebyl moc jistý. Teď ale park výrazně vylepšuje obraz Milovic, které jsou pořád vnímány jen jako noclehárna pro Prahu a zanedbaný bývalý vojenský prostor,“ říká starosta města Lukáš Pilc. Mirakulum je předzvěst toho, jak se z bývalého vojenského tábora dá vybudovat atraktivní lokalita pro trávení volného času. „Tady už společnost Vojenské lesy prořezala les a udělala z něj příjemný lesopark,“ ukazuje Pilc na zelenou plochu blízko radnice na velké letecké fotografii města. Pak Pilcův prst zamíří na jihozápad města k mokřadům kolem potoka Mlynařice: „Tady se napojí cyklostezka ze Staré Lysé a Čelákovic. Jednou by tady mohlo být i malé lesní zoo.“

Cestovním ruchem a souvisejícími službami to ale neskončí. Už za dva roky by se v průmyslové zóně severně od radnice měl otevřít nový vědecko-technický park VTP AT Milovice, jehož součástí bude aerodynamický tunel pro firmy z automobilového a energetického průmyslu. „V České republice se bude jednat o jedno z klíčových vědeckých pracovišť v oboru aerodynamiky,“ říká Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru, který projekt vytvořil společně s Českým vysokým učením technickým. Milovice si vybrali kvůli tomu, že jsou blízko Prahy a nedaleko dálnic na Liberec a Hradec Králové. Výhodou bylo i to, že pozemek, na kterém bude technologický park stát, patřil městu, které ho ochotně prodalo. „VTP Milovice nabízí firmám komplexní služby pro realizaci vlastního výzkumu a vývoje, využití laboratoří a pronájem plně vybavených kanceláří. Významným způsobem tak podpoří podnikatelskou infrastrukturu v regionu a tvorbu nových pracovních míst,“ dodává Ondřej Štefan, ředitel VTP AT Milovice. Jeho součástí bude i inkubátor pro začínají technologické firmy.

Nový řád pro město

Před radnicí teď stojí nový úkol. Do dvou let by mělo zastupitelstvo schválit nový územní plán, který dá městu nový řád. Určí, kde se budou moci usadit výrobní firmy, kde budou komerční prostory a kde se bude moci rozvíjet bydlení. Podnikatelé i obyvatelé tím získají jistotu, co se ve městě bude v dalších letech dít. Uprostřed bývalého vojenského tábora Mladá má vyrůst zbrusu nové centrum města. Zatím tu stojí jen nová radnice a stará prodejna stavebnin. „Chceme pozemky v centru nabídnout developerům, kteří by ale postavili i potřebnou infrastrukturu. Město samo by na to peníze ve 140milionovém rozpočtu nemělo,“ popisuje představu rozvoje Pilc.


Čtěte také:

Ostravsko: Nejen firmám došla trpělivost


Územní plán by měl přispět i k tomu, aby mladé rodiny ve městě zůstávaly a postupně z něj vytvořily fungující komunitu, na kterou bude navázána prosperující lokální ekonomika. Teď město například nemá vyčleněné pozemky, na kterých by si zájemci mohli postavit rodinný dům, když už jim malometrážní byty v bývalých vojenských ubikacích nestačí. Proto se mladí stěhují do nedaleké Lysé nad Labem nebo Nymburka. Nový územní plán už s parcelami pro rodinné bydlení počítá. „Pak by se tady mohli usadit třeba i vědci nebo mladí podnikatelé, kteří budou pracovat ve vědecko-technickém parku,“ dodává Pilc.

Co bude s letištěm

Jenže Milovice nemají rozvoj města a okolí zcela ve svých rukou. Z živelné privatizace vojenského majetku v 90. letech přetrvává řada nedořešených majetkových vztahů. Navíc prostor bývalého vojenského újezdu včetně letiště v Božím Daru, který leží v katastru města, vlastní Středočeský kraj. Ten ho před dvěma roky pronajal na 25 let společnosti Mladá RP. Ta má regenerovat území, zbourat chátrající stavby a zahájit stavbu vlastních projektů. Zatím má Mladá RP zpracovány plány na demolice. Pak zde má podle smlouvy s krajem vzniknout třeba sportovní areál, skladové a výrobní prostory, obytné domy a byty či naučná stezka. A také další vědecko-technický park. Bez ohledu na to, že jeden už přímo ve městě roste.

Samostatnou kapitolou je budoucí využití letiště. Postupně se upustilo od vybudování velkokapacitního nákladního terminálu i obří sluneční elektrárny. „Podle dodatku ke smlouvě s Mladá RP je přípustné letiště obnovit, ale jen pro menší letadla, aerotaxi, sportovní letadla či parašutismus,“ říká mluvčí Středočeského kraje Milan Smutný. Stejně tak ale na jeho ploše mohou vyrůst byty, sportovní zařízení či lehký průmysl. Vše závisí na tom, jaké definitivní plány Mladá RP nakonec nově zvolená reprezentace kraje posvětí. Milovice však kvůli této nejistotě zatím nemohou počítat s využitím pozemků pro bydlení pod vzletovými a přistávacími koridory.

„V podstatě tady budujeme nové město. Byl bych rád, aby za čtyři roky stálo náměstí a centrum,“ říká odhodlaně starosta Pilc. Jeho snem je, aby se z Milovic jednou jezdilo do Prahy jen za zábavou. Tady by lidé měli plnohodnotně žít i pracovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít