Milionový nápad

09. února 2012, 16:23 - Pavla Kreuzigerová
09. února 2012, 16:23

Radní Prahy 10 se o své občany starají přímo ukázkově. V druhé největší městské části žije vůbec nejvíce seniorů, a proto mnohá opatření cílí právě na ně. Tu jim před komunálními volbami pořídí stovky nových laviček, na kterých mohou penzisté spočinout a zároveň i popatřit na vlídné a usměvavé tváře mužů a žen z radnice, tu zřídí telefonní linku, na kterou se občané se svými dotazy mohou obracet ve dne v noci (outsourcováno operátorem Telefónika O2), tu vyšlou do ulic soukromé detektivy (firmy ABL), aby namísto městských strážníků ohlídali bezpečí občanů. A funguje to – tváře na radnici se po léta prakticky nemění.

Hlavně bezpečnost

Poslední „bohulibou“ novinkou, která má usnadnit život nejen seniorům, ale i dalším občanům, je výstavba 155 malometrážních bytů. Mají potřebným sloužit jako ústupové nebo startovací bydlení. Vzniknou v Penzionu Malešice, který měla donedávna v nájmu firma Tommi Holding (firma je v médiích spojována s Tomášem Hrdličkou, bývalým zastupitelem Prahy 10 za ODS a jedním z „kmotrů“ pražské politiky). Radní tím podle svých slov „zabijí dvě mouchy jednou ranou“, neboť penzion dosud sloužil jako ubytovna a v okolí se prý pohybovaly „závadové osoby ohrožující bezpečí občanů“. Bezpečnostní situace v Malešicích se pak prý výrazně zlepší. Penzion byl až donedávna plně vytížený. Před koncem loňského roku, tedy předtím, než přešel do správy městské části, se to ale změnilo. „Lidé se začali stěhovat pryč, protože se doslechli, že možnost ubytování tady už dlouho nebude,“ řekl týdeníku Euro jeden z pracovníků Penzionu Malešice.
Přestavovat už stojící budovu, ve které je navíc nájemce se spoustou závazků, není právě jednoduché. Sečteno a podtrženo: městská část zaplatí za všechny náklady spojené s přestavbou více než 250 milionů korun. Cena za jeden malometrážní „sociální“ byt v již stojícím a dosud fungujícím penzionu se tak vyšplhá na více než 1,6 milionu korun. Kudy vede cesta k této pozoruhodné částce? 37 milionů činí odstupné pro Tommi Holding. Penzion totiž měla mít pronajatý až do konce roku 2016. Příjmy z nájemného do radniční kasy tedy klesnou o 9,5 milionu ročně, což vynásobeno pěti znamená 47,5 milionu korun. Kvůli opravám, které se společnost Tommi Holding zavázala v průběhu dalších pěti let provádět, přijde o dalších devět milionů korun. K tomu připočtěme náklady na celkovou rekonstrukci, na kterou radnice vyčlení 158,5 milionu, a dostáváme se ke konečnému číslu 252 milionů korun. Mimochodem podle stavebních odborníků, kteří situaci kolem penzionu znají, k opravám, k nimž se firma Tommi Holding zavázala, po dlouhá léta pronájmu vůbec nedocházelo, a úlevu na nájemném tedy společnost čerpala neoprávněně. Nicméně i s touto částkou se počítá při kalkulaci odstupného.

Luxusní bydlení

Náklady by byly výrazně nižší, pokud by radnice s přestavbou tolik nespěchala. K rozhodnutí prý radní vedla analýza a studie sociální a demografické struktury se zaměřením na sociální a bytovou potřebu obyvatel. „Vedle toho jsme registrovali desítky žádostí od našich seniorů, kteří poctivě a bez problémů platí nájem v obecních bytech, nicméně je ohrožuje postupující deregulace a rádi by si své současné byty směnili za menší,“ vysvětluje mluvčí radnice Jan Charvát.

K tomu je ale nutno dodat, že ještě nedávno disponovala Praha 10 nejméně 130 většinou malometrážními byty. Byly velmi levné, jejich cena se pohybovala od 5 416 do 8 300 korun za metr čtvereční, radnice je ale ke koupi nabídla nájemníkům takzvaných „viladomů“. Jedná se o domy s šesti a méně nájemníky, u nichž je označení „viladům“ v mnoha případech zavádějící. Jsou totiž často velmi zanedbané, někdy dokonce zbudované z panelů, byť část z nich může být pro prodej velmi lukrativní. Radnice toto bydlení charakterizovala jako „luxusní“, na což mnoho lidí slyší a souhlasilo s tím, že jde o privilegovanou část městských nájemců. Nikoli náhodou pak radní zastupitelstvu předložili jednotný materiál, který navrhoval jak prodej viladomů formou aukce, tak přestavbu malešického penzionu, která má být financována právě z výnosu tohoto prodeje. Mnozí nájemníci dostali strach, že nebudou moci konkurovat developerům, kteří se do aukce o koupi bytů ve viladomech přihlásí, a přistoupili proto na nabídku radnice pořídit si levný malometrážní byt. Museli mít ovšem navíc štěstí. K prodeji došlo jen pár dní po hlasování zastupitelstva a fronty na tyto byty se stály před radnicí od nočních hodin.
Radnice proto v tuto chvíli skutečně nemá k dispozici dostatek volných bytů pro sociálně potřebné, byť jejich nedostatek vznikl poněkud uměle. Většina obyvatel „viladomů“ totiž jsou či byli lidé v seniorském věku, tedy právě ti, o které mají radní takovou starost a hodlají pro ně přestavovat penzion za peníze z prodaných domů.
Sdružení Spravedlivé bydlení se proto nedávno obrátilo přímo na primátora Bohuslava Svobodu (ODS) s nadějí, že by domy mohl desítkovým politikům odejmout. „Zatím bohužel nic nevíme. Pan primátor měl teď jistě napilno, žádnou odezvu z jeho okolí jsme nezaznamenali,“ řekla týdeníku Euro Milada Kotecká, zástupkyně sdružení. Podle organizace jde v této věci radním o jediné – získat několik atraktivních nemovitostí k prodeji a fakt, že jde o jednotící kategorii domů s šesti a méně byty, má tento úmysl pouze zakrýt.

Podivné poptávkové řízení

Pozoruhodné ale je, že radnice si pro rozhodování o tak rozsáhlém stavebním záměru nenechala zpracovat takzvanou studii proveditelnosti. „To je nezbytný první krok při každé, byť mnohem menší stavbě či rekonstrukci. V tomto případě by měla zahrnovat mimo jiné požadavky na využití stavby, projektové a stavební náklady, náklady na uvolnění objektu, za předčasné ukončení nájmů a v neposlední řadě i budoucí provozní náklady. Určitě by z ní mělo vyplynout i to, jaký zisk stavba po rekonstrukci přinese nebo zda její provoz bude muset být dotován. Zda půjde o byty nájemní nebo vlastnické a jaký případný zisk bude stavba generovat,“ vysvětluje stavební odborník Zbyněk Sadil. Tato studie by také měla ovlivnit rozhodnutí, zda nové byty provozovat jako nájemní, či je rozprodávat do vlastnictví. Ač mluvčí radnice týdeníku Euro odpověděl, že tato studie vznikla, jde pouze o „studii stavebních úprav, respektive rekonstrukce stávajícího penzionu za účelem vytvoření co největšího počtu malometrážních bytových jednotek“. Za tímto účelem radnice vyhlásila poptávkové řízení na provedení této studie včetně digitalizace stávající projektové dokumentace. Osloveno bylo pět firem, zpět přišly čtyři nabídky. Nejvyšší dosahovala dvou milionů, nejnižší 1,96 milionu. Rozdíl tedy činil 40 tisíc a přesně dvě procenta nejvyšší nabídky. Náhoda? „Naší snahou bylo ušetřit a cenu co nejvíce stlačit dolů. Z výše jednotlivých nabídek je podle mě jasně patrné, že reálná cena byla spíše vyšší a většina uchazečů měla potíže se do tohoto limitu vůbec vejít,“ vysvětluje Charvát. Jiné vysvětlení by mohlo být plodem spekulativních úvah o možné dohodě mezi vedením vítězné firmy a některými politiky. D-Plus Projektová a Inženýrská, jejíž akcie jsou psány na majitele, má totiž ve vedení Miroslava Doušu. Podnikatele, který se s pražskými politiky, a to zejména z ODS, velmi dobře zná. Zdroj týdeníku Euro, jenž chtěl zůstat v anonymitě, tvrdí, že obzvláště si je blízký s exprimátorem Pavlem Bémem, se kterým velmi rád zajde na tenis. K desítkovým politikům by to proto přirozeně neměl příliš daleko.

Jako za starých časů?

Skupinou, které se plánovaná rekonstrukce citelně dotkne, jsou také živnostníci, kteří v nebytových prostorách Penzionu Malešice mají své provozovny. Podle mluvčího radnice to není problém, protože všichni mají smlouvu jen do konce letošního srpna. Z dotazů týdeníku Euro ale vyplynulo, že jsou tam i subjekty, které mají mít nájemní smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou. Někteří tvrdí, že do svých provozoven investovali peníze, které se jim dosud nevrátily. Podnikatelé ale většinou nechtěli na dotazy odpovídat. „Máme strach, aby se nám to ještě více nevymstilo.“ Obavy z toho, aby se jim radnice po zásluze neodměnila, jsou mezi občany a lidmi podnikajícími na Praze 10 velmi zřejmé. Ať už se týdeník Euro snažil oslovit nájemníky, podnikatele či úředníky městského úřadu, byla reakce často obdobná. Někteří už v minulosti takovou odpověď dostali. „Když je kritizujete, dělají vám pak problémy, hází klacky pod nohy nebo zdržují vše, na co mohou mít vliv,“ shrnul svou minulou zkušenost jeden z dotazovaných.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít