Milion leváků čeká na spasitele

11. února 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
11. února 2008, 00:00

MEZERA NA TRHU - Chcete mít jeden milion zákazníků jen pro sebe? Snadná pomoc. Zaměřte se na výrobky určené levákům. Ti tvoří desetinu populace, ale zatím jim skoro nikdo nenabídl speciální výrobky. Přitom jsou za zvláštní nářadí ochotni nadstandardně zaplatit.

Oškrábat brambory nebo posekat trávu je pro leváka někdy skoro noční můrou. To pokud musí použít běžné nástroje uzpůsobené pro uchopení pravou rukou. Za výrobky speciálně upravené pro tu levou jsou proto ochotni zaplatit i o třetinu vyšší cenu. A navíc: leváci tvoří geneticky plných deset procent populace. Ovšem firmy, které se na tuto obrovskou skupinu spotřebitelů v Česku zaměřily, byste zatím spočítali na prstech jediné ruky (lhostejno které). První zkušenosti prodejců jsou přitom výborné a leváci si zase nově nabízené výrobky nemohou vynachválit.

Od škrabky až po kytaru

V Česku působí zatím jen tři čtyři internetové portály zaměřené na prodej výrobků pro levoruké. Loni zde také začal fungovat první kamenný obchod s tímto sortimentem. Co všechno levákům s úspěchem nabídly? Zatím největším prodejním hitem je velmi prozaický výrobek. „Teprve nyní jsem si uvědomila, proč jsem se dřív nikdy nenaučila pořádně škrábat brambory. Koupila jsem si totiž škrabku pro levoruké,“ říká populární politička Zuzana Roithová, která je od přírody šikovnější na levou ruku.

Jednoduchý kuchyňský nástroj si pochvaluje i další levák, herec Tomáš Krejčíř. „Nikdy by mě nenapadlo, že mě bude tolik bavit škrábat brambory. Navíc mi manželka škrabku nebere, protože je pravačka,“ směje se herec. Jako na běžícím pásu se prodávají také nejrůznější nůžky nebo psací potřeby.

Vedle podobných maličkostí ale mohou výrobci při troše fantazie přijít i s podstatně dražšími produkty. Jde jen o to uvědomit si, co všechno uchopí levák v opačném gardu. „Na gymnáziu jsem třeba dělal technické výkresy a zjistil, že malé rýsovací prkno je pro leváka naprosto nepoužitelné. Na něm se téměř nedaly výkresy dělat,“ dává překvapivý tip Tomáš Krejčíř. „Potřebujeme i speciální hodinky, protože je velmi těžké si je nařizovat přes ruku. A hodináři vám řeknou, že hodinky máte nosit na té ruce, kterou méně používáte. To proto, aby jemný strojek nebyl zbytečně vystavován otřesům či nárazům,“ dává Krejčíř další doporučení, o co by mohli leváci stát.

Jde třeba také o hudební nástroje. „Zhruba pět procent kytar, které prodáváme, jsou určeny pro levoruké hráče. Takové nástroje jsou samozřejmě hůře dostupné. Zákazníci na ně čekají dvakrát déle než na běžné kytary. Výrobci je totiž dělají jen na objednávku, jde v podstatě o kusovou výrobu. Přesto nejsou dražší než běžné kytary,“ říká Tomáš Novák, produktový manažer internetového obchodu Kytary.cz. Netušené možnosti čekají u nářadí. Kosy, srpy, dláta. „Protože jsem sama kutilem, moc dobře to znám. Pokud musím používat nářadí pravou rukou, mám daleko větší mozoly,“ uvádí Zuzana Roithová.

Rádi zaplatíme vyšší cenu

Výhodou je, že leváci jsou za spásné výrobky ochotni zaplatit nějakou tu korunu navíc. „Docela dobře chápou, že pokud se pro ně speciálně upravený výrobek dělá v podstatě v kusové výrobě, musejí být připraveni zaplatit o 20 až 30 procent navíc oproti cenám srovnatelného sériově vyráběného zboží,“ říká Patrik Nacher, který loni spoluzakládal první kamenný obchod pro levoruké.

Prodejna se rázem chytila a díky rychlému růstu poptávky mohl Nacher hned po několika měsících otevřít další pobočku. Podle něj ale zatím dostatečně nevyužili otevřenou šanci tuzemští výrobci. Plných 75 procent výrobků pro levoruké se k nám musí dovážet ze západní Evropy.

Speciální ořezávátka pro zaměstnance

Ohleduplnost vůči levákům se začíná brát v potaz i v podnikovém sektoru. Jako první si na své leváky vzpomněla tuzemská pobočka společnosti Microsoft. „Loni v říjnu jsme pro naše levoruké pracovníky nakoupili speciální propisky, nůžky, pravítka a ořezávátka. Nové kancelářské potřeby je zaujaly. Mnozí z nich předtím ani netušili, že třeba takové pravítko pro levoruké existuje, a už vůbec si neuměli představit, jak vypadá,“ říká mluvčí společnosti Markéta Kuklová. „Ceny se příliš neliší od běžných kancelářských potřeb, ale pro levoruké zaměstnance mohou znamenat značnou pomoc a zpříjemnění práce,“ dodává Kuklová.

Kupují také praváci

Už zmíněný milion českých leváků je pořádnou armádou potenciálních zákazníků. Ale na nich se ještě počítadlo klientů nemusí zastavit. Některé speciální výrobky kupují i praváci. Také pro ně totiž platí bonmot, že vítězstvím ducha nad hmotou je ostříhat si méně šikovnou rukou nehty na té šikovnější. Takže i praváci rádi vezmou zavděk speciálními nůžkami.

Všichni pak ochotně investují do psacích potřeb, pravítek, úhloměrů a dalšího školního vybavení pro své levoruké děti, aby nebyly přeučovány. „Násilné přeučování na praváka má často velmi negativní průvodní jevy. Projevuje se například koktáním, poruchami motoriky, sníženou pozorností. Dokonce může vést k agresivitě dítěte,“ upozorňuje psycholožka Nataša Morochovičová. „Tyto děti pak mají často velmi nízké sebevědomí,“ dodává psycholožka. „Já jsem sice vyrostl v té době, kdy už jsme směli psát levou. Ale stejně se na nás, pár leváků, dívaly ostatní děti jako na nějaké exoty,“ připojuje svou zkušenost Tomáš Krejčíř.

Nápad z druhé hemisféry

Školní potřeby, kancelářská výbava, pracovní nářadí, výbava do kuchyně. To jsou již aspoň částečně zmapované ostrůvky zboží pro leváky. Ale objevení dalších zlatonosných kontinentů ještě určitě na výrobce čeká. Získat si pro sebe zástup leváků, to je zatím jen otázkou neotřelého nápadu. Sami leváci teprve s překvapením zjišťují, co všechno jim může ulehčit život. Tomu výrobci, který vyrukuje s dalším spásným nástrojem, tak nadšením utrhají ruce. Levou i pravou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
10 příkladů, kdy můžete, nebo nemůžete uplatnit slevu na manželku
Daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní
Jak založit vlastní e-shop?
Objevte odčitatelné položky. Na daních vám ušetří tisíce korun
Máte správně nastavené zálohy za energie? Poradíme vám, jak na to
Auta
Také nové Volvo V60 má po premiéře. Hybridy budou v nabídce…
Galerie: Opel Insignia Country Tourer na českém trhu. Výrazně sází na komfort
Peugeot 508 uvidí v noci, zhubl 70 kg a oproti minulé generaci se zmenšil
Představujeme Kawasaki Z900 RS: Zed není mrtvý!
S dieselovými modely Porsche je konec. Skalní fanoušci se ale radovat nemohou
Technologie
Warhorse Studios slaví. Prodalo se již milion kopií Kingdom Come: Deliverance
V Microsoft Storu se objevily tři varianty samostatného kancelářského balíku Office 2016
Čtečky nejsou jen Kindle. PocketBook InkPad 3 láká na jemný displej a hodně funkcí
AMD uvádí embedded Epyc 3000 a APU Ryzen V1000. Až 16 jader a 10Gb/s síťovky v BGA
uTorrent je děravý, chyby lze snadno zneužít. Scénářů možných dopadů je mnoho
Hry pro příležitostné hráče