Miliardy zůstanou doma. Dividendová sezona bude letos výrazně ochuzená - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardy zůstanou doma. Dividendová sezona bude letos výrazně ochuzená

,
Miliardy zůstanou doma. Dividendová sezona bude letos výrazně ochuzená
Zdroj: Siebert Martin/Euro

Bank, které hlásí, že letos nepošlou svému zahraničnímu majiteli dividendy, přibývá.

Ke Komerční bance a ČSOB se přidala i Česká spořitelna. „Respektujeme doporučení regulátora a k výplatě dividendy jsme v tomto roce zatím nepřistoupili. Následné kroky v této otázce zvážíme s ohledem na vývoj pandemie a ekonomické situace,“ uvedl mluvčí banky Filip Hrubý.

Nevyplácet dividendy bankám důrazně doporučila Česká národní banka v březnu. Komerční banka se zřekla výplaty dividend hned poté, co ČNB své doporučení zveřejnila. Podobný krok udělala i ČSOB. Spořitelna v té době situaci nechtěla komentovat.

„Vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího ekonomického vývoje očekáváme, že se banky s okamžitou platností zdrží do doby odeznění akutních i dlouhodobějších důsledků epidemie nového koronaviru jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit odolnost jednotlivých bank,“ stojí v doporučení centrální banky. Z menších bank už reagovala na nepříznivou ekonomickou situaci zadržením části dividend také Moneta Money Bank.

Loni poslaly tři největší tuzemské bankovní domy za hranice svým majitelům zhruba třicet miliard korun. Letos si akcionáři budou muset na své peníze počkat.

Banky přitom měly skvělé výsledky. Celkový profit sektoru činí za loňský rok 91 miliard korun, což je o osm miliard víc než v roce 2018. K akcionářům tradičně odtéká velká část ze zisku.

Miliardy zůstanou doma. Dividendová sezona bude letos výrazně ochuzená
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze