Miliardy v extázi

01. května 2008, 17:05 - Mgr. Rudolf Marek
01. května 2008, 17:05

Drogy Mgr.

Ceny nelegálně prodávaných drog mírně klesají. Týká se to zejména nejdražší z nich – kokainu. V roce 2006 stál podle údajů Národní protidrogové centrály gram v průměru 2215 korun, zatímco loni to bylo 2056 korun. Přitom velkoobchodní cena stoupla z průměrných 1417 na 1875 korun. U nejlevnější drogy – marihuany - se maloobchodní cena jointu meziročně zřítila na patnáct ze 42 korun. „Reakce je tržní. Přestože zájem sílí, nabídka je dostatečná,“ konstatoval Ivan Douda ze střediska prevence a léčby Drop In. „Množství drog na trhu reguluje poptávka. Podle její výše se domníváme, že prevence v Česku příliš nefunguje,“ tvrdí Břetislav Brejcha z Národní protidrogové centrály. Tráva versus koks Kolik peněz se v Česku točí v obchodě s drogami, se všichni oslovení odborníci zdráhali byť jen odhadnout. Brejcha týdeníku EURO sdělil, že taková evidence se nikde nevede a odkazuje na servery Organizace spojených národů. Podle UN Office Drugs and Crime je Česká republika šampionem ve spotřebě extáze. S 3,5 procenta podílu na celkové spotřebě je v Evropě na prvním místě. Tato syntetická droga se podle výroční zprávy Národní protidrogové centrály dováží především z Nizozemska, Polska a Slovenska v počtech desetitisíců tablet. Cena je proměnlivá. „Záleží na počtu odebraných tablet a na aktuální nabídce na trhu,“ uvádí šéf protidrogové centrály vrchní rada Jiří Komorous.
Loni bylo v Česku zadrženo 62 226 tablet taneční drogy, třikrát více než o rok dříve. Při průměrné ceně 213 korun za tabletu a započtení poměru zadržených drog ke spotřebě ve výši 0,43 procenta, se celkový trh s extází pohybuje mezi 1,2 až 2,6 miliardy korun. U heroinu obrat dělá až sedm miliard korun ročně a je bezkonkurenčně nejvyšší ze všech drogových komodit. V kokainu se točí pouze kolem dvou miliard. Tato droga je pro tuzemské spotřebitele poměrně drahá, byť podle údajů protidrogové centrály se kokain stává dostupnější a jeho cena klesá. U hašiše za lidových 256 korun za gram je obrat asi 1,2 miliardy korun.
Zřejmě nejobchodovanější omamnou látkou zůstává konopí. Svědčí o tom i policejní statistiky, podle nichž bylo v posledních dvou letech zadrženo přes 120 kilogramů „trávy“, podle aktuálního ceníku asi za 20 milionů korun. Gram se ve větším množství dá pořídit i za dvacku. Douda však odmítá tvrzení protidrogové kanceláře OSN, že na trhu s konopím je Česko páté na světě. „Český trh není tak velký a většinou se přeceňuje. Marihuana se u nás vyrábí podomácku spíše pro vlastní spotřebu a pro kamarády,“ zpochybňuje aritmetický výpočet obratu s touto nejlevnější drogou na 3,7 miliardy korun ročně. ODHADY S REZERVOU Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti při úřadu vlády podle Doudy operuje s číslem 0,43 procenta zadržených drog v poměru ke spotřebě. Policie odhaduje, že zadrží kolem jednoho, možná jednoho a půl procenta drog obchodovaných na českém trhu. Všichni experti na drogové záležitosti však upozorňují, že jde pouze o hrubé odhady. Pro policisty je podle Brejchy z protidrogové centrály mnohem důležitější, že se - opět pouze podle odhadů - až 30 procent drogových obchodů daří prokázat u soudu. „Již několik let nehodnotíme svou práci podle množství zadržených drog, ale podle 'kvality' a nebezpečnosti pachatelů pro společnost,“ doplňuje Jiří Komorous.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít