Miliardy do válečných lodí a ponorek: Thyssenkrupp rozvíjí základnu v Kielu - Euro.cz

Přihlášení

Miliardy do válečných lodí a ponorek: Thyssenkrupp rozvíjí základnu v Kielu

, tre,
Miliardy do válečných lodí a ponorek: Thyssenkrupp rozvíjí základnu v Kielu
Zdroj: Profimedia.cz

Zhruba 250 milionů eur (6,4 miliardy korun) chce německá průmyslová skupina Thyssenkrupp v příštích čtyřech letech investovat do loděnic a přístavu v Kielu. Cílem je zvýšit konkurenceschopnost tamní výroby ponorek a válečných lodí. Podle plánu vznikne 500 nových pracovních míst.

„Naším cílem je udělat z loděnice mezinárodní kompetenční centrum pro výstavbu konvenčních ponorek,“ uvedl Rolf Wirtz, výkonný šéf divize Thyssenkrupp Marine Systems (TkMS). „Chceme být nejmodernější evropskou firmou zabývající se námořními technologiemi,“ cituje Wirtze web německé televize n-tv.

Společnost očekává, že v příštím roce nabere pět stovek nových zaměstnanců. Nyní jich je kolem šesti tisíc, z toho 2800 pracuje v Kielu.

Mělo by Česko kvůli situaci ve světě začít masivně zbrojit?

TkMS vedle ponorek staví i válečné lodě. Na aktuální situaci a možnosti vývozu si ale šéf společnosti spíše stěžuje. V srpnu podle agentury Reuters TkMS získala kontrakt z nejmenované africké země na stavbu 4 fregat a v loňském roce ještě stihla dodat šest ponorek do Turecka. Dodávky zbraní Ankaře letos zkomplikovalo uvalení embarga po zahájení ofenzivy v severní Sýrii.

Předloni TkMS odešla poražena z velkého australského tendru na 12 ponorek. Canberra nakonec sáhla po produkci francouzského zbrojního koncernu Naval Group.

Thyssenkrupp Marine Systems je druhým největším německým zbrojařem po firmě Rheinmetall. Vznikla v roce 2005, kdy průmyslový konglomerát Thyssenkrupp koupil loděnice Howaldtswerke-Deutsche Werft.

Za prvních devět měsíců letošního roku divizi stouply tržby o třetinu na 1,3 miliardy eur. Po loňské operační ztrátě 117 milionů za stejné období se letos přehoupla do mírného zisku.

Loděnice již zažívala lepší časy. V roce 2006 zaměstnávala 8400 lidí a tržby dosahovaly 2,2 miliardy. Také proto se v loňském roce objevily spekulace, že je celá divize na prodej. To ale podle Wirtze aktuálně není na pořadu dne.

Dále čtěte:

Dlouhé dějiny zrady: Kurdové mají s podrazy Washingtonu bohaté zkušenosti

Nový útok. Kurdové v Sýrii obvinili Turky z porušení příměří

Díky, Donalde! Trump na Blízkém východě vyklízí pole

Trump ruší sankce uvalené na Turecko kvůli Sýrii. Ankara slíbila ukončení bojů