Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Miliardový prodej košických oceláren Číňanům vázne. Kvůli starému dluhu

Tomáš Lemešani 27. června 2017, 11:15  -  Tomáš Lemešani
27. června 2017, 11:15

Americká ocelářská korporace U.S. Steel není schopna zbavit se košické dcery. Domluvený obchod s Číňany zablokoval právní spor kvůli starému dluhu. Může to znamenat novou šanci pro expanzivní choutky miliardářů z třinecké Moravia Steel.

Vše prý bylo jasné a dokonce domluvené. Čínská společnost Hesteel Group položila na stůl největší balík peněz, údajně 38 miliard korun, díky čemuž měla tamní železárny od U.S. Steel koupit. Číňané v Košicích absolvovali i proces due diligence. Po měsících zapírání dokonce o prodeji mluvili také představitelé americké korporace na setkání akcionářů v Pittsburghu.

Ačkoli byla ruka v rukávu, zdá se, že obchod nečekaně narazil. Číňané koupi podmiňovali transparentností a převzít hodlali továrnu bez dluhů. Navzdory bezproblémovému due diligence však obě strany transakce překvapil starý strašák, který ožil v tu nejméně vhodnou dobu.

Krajský soud v Košicích vydal opatření, kterým dvě třetiny pozemků pod továrnou zastavil ve prospěch americké společnosti Adams & Co Inc.


Čtěte více o prodeji oceláren do čínských rukou:

Prodáno za 38 miliard? Košické železárny prý již převzali Číňané


Záhadná americká poradenská firma žádá po U.S. Steel vyplacení 16 milionů eur, tedy asi 422 milionů korun. Soudní spor mezi společnostmi se táhne už od doby, kdy tehdejší Východoslovenské železárny řídil management mečiarovských privatizátorů kolem Júlia Rezeše.

Mluvčí železáren Ján Bača nechtěl spor komentovat. Podle něj však nijak neblokuje odprodej továrny do rukou čínských zájemců. Pravdou však zůstává, že k obchodu nedošlo ani po téměř půlroce od údajné dohody s Hesteelem.

Jádro sporu
Společnost Adams & Co Inc registrovaná v americkém státě Delaware podala ještě v lednu 1999 žalobu vůči dceřiné firmě železáren VSŽ Ocel. Společnost se domáhala náhrady škody 9,6 milionu amerických dolarů pro nekalou soutěž. Košičtí oceláři se jí měli dopustit tím, že poskytli know-how americké firmy i dalším společnostem ze skupiny Východoslovenských železáren.

O jaké know-how šlo, není dodnes úplně známo, jelikož Adams & Co a VSŽ Ocel podepsaly závazek o uchování smlouvy i jejího předmětu v přísné tajnosti vůči třetím osobám. Za každé porušení smlouvy v tomto smyslu se VSŽ Ocel zavázala zaplatit sankci 30 tisíc dolarů. Podle informací slovenských médií však měla Adams & Co radit při správě účetnictví, a to aplikací metody sloužící k optimalizaci daní a nákladů.

Americká strana na neoprávněné užívání know-how upozornila košickou protistranu ještě v roce 1998. V roce 1999, kdy železárny dočasně řídil jako krizový manažer finančník Gabriel Eichler, vznikla v podniku speciální komise. Ta přiznala, že sedm společností neoprávněně používalo systém amerického dodavatele. Jako vyrovnání však nabízela mnohem menší částku, než byla Adams & Co ochotna akceptovat.

V roce 2013 Adams & Co. podala žalobu v Košicích. Právě v rámci tohoto soudního procesu nyní zajistil soud část areálu oceláren.

Nedořešený soudní spor čínského zájemce o továrnu znejistil. Vycouvání z obchodu by mohlo zase vpustit do ringu skupinu Moravia Steel kolem miliardáře Tomáše Chrenka.

Moravia Steel měla koncem loňského roku podle slovenských médií nabídnout za košickou továrnu výrazně nižší částku než čínská Hesteel. Se znalostí lokálních poměrů by však zřejmě neměla z nedořešených právních sporů košické firmy takové obavy jako Číňané. „Nebudeme se nijak vyjadřovat,“ odpověděla na dotaz, zda zájem o košickou továrnu přetrvává, mluvčí Moravia Steel Petra Jurásková.

Čtěte také:

Českým ocelářům vzrostly zisky. Pomohl export a optimalizace nákladů

Ocelová města v ohrožení: vyžene Brusel těžký průmysl z Evropy?Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Hry pro příležitostné hráče