Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pomozte ochránit uživatele internetu a zachovat svobodný internet

12. září se bude v Evropském parlamentu hlasovat o evropské směrnici o autorském právu.…

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní…

Konec výmluvám a začátek mluvení anglicky se blíží!

Lidský druh je mistrem ve vymlouvání se. Vymlouváme se na počasí, na únavu, na děti, na…

Miliardový prodej košických oceláren Číňanům vázne. Kvůli starému dluhu

Tomáš Lemešani 27. června 2017, 11:15  -  Tomáš Lemešani
27. června 2017, 11:15

Americká ocelářská korporace U.S. Steel není schopna zbavit se košické dcery. Domluvený obchod s Číňany zablokoval právní spor kvůli starému dluhu. Může to znamenat novou šanci pro expanzivní choutky miliardářů z třinecké Moravia Steel.

Vše prý bylo jasné a dokonce domluvené. Čínská společnost Hesteel Group položila na stůl největší balík peněz, údajně 38 miliard korun, díky čemuž měla tamní železárny od U.S. Steel koupit. Číňané v Košicích absolvovali i proces due diligence. Po měsících zapírání dokonce o prodeji mluvili také představitelé americké korporace na setkání akcionářů v Pittsburghu.

Ačkoli byla ruka v rukávu, zdá se, že obchod nečekaně narazil. Číňané koupi podmiňovali transparentností a převzít hodlali továrnu bez dluhů. Navzdory bezproblémovému due diligence však obě strany transakce překvapil starý strašák, který ožil v tu nejméně vhodnou dobu.

Krajský soud v Košicích vydal opatření, kterým dvě třetiny pozemků pod továrnou zastavil ve prospěch americké společnosti Adams & Co Inc.


Čtěte více o prodeji oceláren do čínských rukou:

Prodáno za 38 miliard? Košické železárny prý již převzali Číňané


Záhadná americká poradenská firma žádá po U.S. Steel vyplacení 16 milionů eur, tedy asi 422 milionů korun. Soudní spor mezi společnostmi se táhne už od doby, kdy tehdejší Východoslovenské železárny řídil management mečiarovských privatizátorů kolem Júlia Rezeše.

Mluvčí železáren Ján Bača nechtěl spor komentovat. Podle něj však nijak neblokuje odprodej továrny do rukou čínských zájemců. Pravdou však zůstává, že k obchodu nedošlo ani po téměř půlroce od údajné dohody s Hesteelem.

Jádro sporu
Společnost Adams & Co Inc registrovaná v americkém státě Delaware podala ještě v lednu 1999 žalobu vůči dceřiné firmě železáren VSŽ Ocel. Společnost se domáhala náhrady škody 9,6 milionu amerických dolarů pro nekalou soutěž. Košičtí oceláři se jí měli dopustit tím, že poskytli know-how americké firmy i dalším společnostem ze skupiny Východoslovenských železáren.

O jaké know-how šlo, není dodnes úplně známo, jelikož Adams & Co a VSŽ Ocel podepsaly závazek o uchování smlouvy i jejího předmětu v přísné tajnosti vůči třetím osobám. Za každé porušení smlouvy v tomto smyslu se VSŽ Ocel zavázala zaplatit sankci 30 tisíc dolarů. Podle informací slovenských médií však měla Adams & Co radit při správě účetnictví, a to aplikací metody sloužící k optimalizaci daní a nákladů.

Americká strana na neoprávněné užívání know-how upozornila košickou protistranu ještě v roce 1998. V roce 1999, kdy železárny dočasně řídil jako krizový manažer finančník Gabriel Eichler, vznikla v podniku speciální komise. Ta přiznala, že sedm společností neoprávněně používalo systém amerického dodavatele. Jako vyrovnání však nabízela mnohem menší částku, než byla Adams & Co ochotna akceptovat.

V roce 2013 Adams & Co. podala žalobu v Košicích. Právě v rámci tohoto soudního procesu nyní zajistil soud část areálu oceláren.

Nedořešený soudní spor čínského zájemce o továrnu znejistil. Vycouvání z obchodu by mohlo zase vpustit do ringu skupinu Moravia Steel kolem miliardáře Tomáše Chrenka.

Moravia Steel měla koncem loňského roku podle slovenských médií nabídnout za košickou továrnu výrazně nižší částku než čínská Hesteel. Se znalostí lokálních poměrů by však zřejmě neměla z nedořešených právních sporů košické firmy takové obavy jako Číňané. „Nebudeme se nijak vyjadřovat,“ odpověděla na dotaz, zda zájem o košickou továrnu přetrvává, mluvčí Moravia Steel Petra Jurásková.

Čtěte také:

Českým ocelářům vzrostly zisky. Pomohl export a optimalizace nákladů

Ocelová města v ohrožení: vyžene Brusel těžký průmysl z Evropy?Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nabídka ropy roste na rekordní úrovně
O kolik se od ledna zvýší důchody?
Jak poznat české padělané bankovky a koruny?
Jak moc je zdraví nebezpečný život on-line?
Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
Auta
Jaguar E-Type, Range Rover a Land Rover Series I: Za…
Práva poškozených při dopravní nehodě: Krácení odškodnění pro nepřivolání policie
Za řídítky KTM 790 Duke: Skalpel, prosím
Peugeot veze do Paříže koncept nového kupé. Bude to nástupce slavné 504?
Srovnání: Audi e-tron je větší než I-Pace a EQC, ale má nižší dojezd a je pomalejší
Technologie
Je Windows 10 build 17763 finální vydání? Novinky na všech „insiderských“ úrovních
Půjčujete si od rodiny a přátel? 3 důvody, proč raději ne!
AMD vydalo 45W mobilní Ryzeny s grafikou Vega. Notebooky s nimi ale zatím chybí
Tržní podíly výrobců GPU za Q2 2018: Aktualizace, údaje pro Radeony byly chybné
12. Mezinárodní den proti DRM. Kampaň upozorňuje na negativní dopady ochran
Hry pro příležitostné hráče