Miliardový prodej košických oceláren Číňanům vázne. Kvůli starému dluhu

Tomáš Lemešani 27. června 2017, 11:15  -  Tomáš Lemešani
27. června 2017, 11:15

Americká ocelářská korporace U.S. Steel není schopna zbavit se košické dcery. Domluvený obchod s Číňany zablokoval právní spor kvůli starému dluhu. Může to znamenat novou šanci pro expanzivní choutky miliardářů z třinecké Moravia Steel.

Vše prý bylo jasné a dokonce domluvené. Čínská společnost Hesteel Group položila na stůl největší balík peněz, údajně 38 miliard korun, díky čemuž měla tamní železárny od U.S. Steel koupit. Číňané v Košicích absolvovali i proces due diligence. Po měsících zapírání dokonce o prodeji mluvili také představitelé americké korporace na setkání akcionářů v Pittsburghu.

Ačkoli byla ruka v rukávu, zdá se, že obchod nečekaně narazil. Číňané koupi podmiňovali transparentností a převzít hodlali továrnu bez dluhů. Navzdory bezproblémovému due diligence však obě strany transakce překvapil starý strašák, který ožil v tu nejméně vhodnou dobu.

Krajský soud v Košicích vydal opatření, kterým dvě třetiny pozemků pod továrnou zastavil ve prospěch americké společnosti Adams & Co Inc.


Čtěte více o prodeji oceláren do čínských rukou:

Prodáno za 38 miliard? Košické železárny prý již převzali Číňané


Záhadná americká poradenská firma žádá po U.S. Steel vyplacení 16 milionů eur, tedy asi 422 milionů korun. Soudní spor mezi společnostmi se táhne už od doby, kdy tehdejší Východoslovenské železárny řídil management mečiarovských privatizátorů kolem Júlia Rezeše.

Mluvčí železáren Ján Bača nechtěl spor komentovat. Podle něj však nijak neblokuje odprodej továrny do rukou čínských zájemců. Pravdou však zůstává, že k obchodu nedošlo ani po téměř půlroce od údajné dohody s Hesteelem.

Jádro sporu
Společnost Adams & Co Inc registrovaná v americkém státě Delaware podala ještě v lednu 1999 žalobu vůči dceřiné firmě železáren VSŽ Ocel. Společnost se domáhala náhrady škody 9,6 milionu amerických dolarů pro nekalou soutěž. Košičtí oceláři se jí měli dopustit tím, že poskytli know-how americké firmy i dalším společnostem ze skupiny Východoslovenských železáren.

O jaké know-how šlo, není dodnes úplně známo, jelikož Adams & Co a VSŽ Ocel podepsaly závazek o uchování smlouvy i jejího předmětu v přísné tajnosti vůči třetím osobám. Za každé porušení smlouvy v tomto smyslu se VSŽ Ocel zavázala zaplatit sankci 30 tisíc dolarů. Podle informací slovenských médií však měla Adams & Co radit při správě účetnictví, a to aplikací metody sloužící k optimalizaci daní a nákladů.

Americká strana na neoprávněné užívání know-how upozornila košickou protistranu ještě v roce 1998. V roce 1999, kdy železárny dočasně řídil jako krizový manažer finančník Gabriel Eichler, vznikla v podniku speciální komise. Ta přiznala, že sedm společností neoprávněně používalo systém amerického dodavatele. Jako vyrovnání však nabízela mnohem menší částku, než byla Adams & Co ochotna akceptovat.

V roce 2013 Adams & Co. podala žalobu v Košicích. Právě v rámci tohoto soudního procesu nyní zajistil soud část areálu oceláren.

Nedořešený soudní spor čínského zájemce o továrnu znejistil. Vycouvání z obchodu by mohlo zase vpustit do ringu skupinu Moravia Steel kolem miliardáře Tomáše Chrenka.

Moravia Steel měla koncem loňského roku podle slovenských médií nabídnout za košickou továrnu výrazně nižší částku než čínská Hesteel. Se znalostí lokálních poměrů by však zřejmě neměla z nedořešených právních sporů košické firmy takové obavy jako Číňané. „Nebudeme se nijak vyjadřovat,“ odpověděla na dotaz, zda zájem o košickou továrnu přetrvává, mluvčí Moravia Steel Petra Jurásková.

Čtěte také:

Českým ocelářům vzrostly zisky. Pomohl export a optimalizace nákladů

Ocelová města v ohrožení: vyžene Brusel těžký průmysl z Evropy?


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Na co si Češi nejčastěji půjčují?
Pravda, nebo mýtus: 10 faktů o vdovském důchodu
Pečujte o zdraví, ušetříte až třetinu dobrovolného pojistného
Auta
Video smrtelné nehody autonomního vozu dokazuje naprosté…
LSEV je čínské auto vyrobené na 3D tiskárně. Prodávat se začne za rok
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektrifikovaných modelů
Pět zajímavých a dostupných ojetin, které už nebudou ztrácet na ceně
Galerie: 12 nejlevnějších aut na českém trhu, která jedou přes 250 km/h
Technologie
Policie zveřejnila video ze smrtelné nehody samořiditelného Uberu. Kdo udělal chybu?
Škoda představí do konce roku 2020 pět elektroaut
Google vás šmíruje. Prohlížeč Vivaldi proto změnil výchozí vyhledávač
Zprávy o GeForce Partner Program měly pravdu, už dopadá na produkty. Někdy legračně
Všechny kanály Novy v DVB-T2 chytí už 50 % populace
Hry pro příležitostné hráče