Miliardový exit

07. prosince 2007, 10:47 - Ondřej Hergesell
07. prosince 2007, 10:47

Éra „otců-zakladatelů“ českých internetových portálů končí

Trvalo osm a čtvrt roku, než se z Ondřeje Tomka a Oldřicha Bajera stali multimilionáři. Když na podzim roku 1999 zakládali portál Centrum.cz, mohli jen ve skrytu duše doufat, že se jejich internetový „rozcestník“ poměrně rychle stane druhým nejnavštěvovanějším portálem v české www síti. Rozhodně však netušili, že za pár let najdou investora, který jejich nápad a práci ocení na několik miliard korun. Minulý týden se novým majoritním vlastníkem firmy NetCentrum, jež zastřešuje Centrum.cz a rodinu dalších internetových projektů, stala americká investiční skupina Warburg Pincus.

Nadsazená valuace.

Někdejší majitel farmaceutické společnosti Zentiva nechce prozradit, jak velký podíl v NetCentru drží ani kolik za majoritu zaplatil. Časopis Týden uvedl, že hodnota celé firmy by se měla pohybovat kolem sta milionů eur. Internetový podnikatel Ladislav Semetkovský, který letos v létě prodal vydavatelství Sanoma svou firmu CE Media Online, pod niž spadá rodina portálů TvujDum.cz, si však myslí, že taková valuace je nadsazená. „Internetové firmy v regionu střední a východní Evropy se zpravidla ohodnocují na deseti až patnáctinásobek provozního zisku (ukazatel EBITDA – zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací – pozn. redakce) s tím, že se zohledňuje výše tržeb, potenciál dalšího růstu a tržní podíl. Podle výsledků, které indikovalo NetCentrum (zhruba půlmiliardový obrat a provozní zisk kolem 50 milionů korun pro rok 2007 – pozn. redakce) bych předpokládal cenu na úrovni jedné až jedné a půl miliardy korun,“ říká Semetkovský.

Neřekneme!

Získat jakékoliv informace o propojení amerických investorů s NetCentrem - nejenom citlivá data o akvizici internetové firmy - není oficiální cestou vůbec možné. Analytik Luka Spoljaric, který na schůzce s médii reprezentoval Warburg Pincus, takřka na jakýkoliv dotaz podrážděně reagoval: „Toto nemohu“, případně „Toto nechci komentovat“. S permanentně překříženýma rukama působil otráveným dojmem, jako by ho právě uzavřený miliardový obchod vlastně vůbec nezajímal. Spoljaric nechtěl komentovat ani to, zda americký investor hodlá rozšířit NetCentrum o další české internetové projekty, pouze uvedl, že Česko a Slovensko jsou pro Warburg nadále zajímavým regionem. „Běžný investiční horizont se u nás pohybuje kolem pěti až sedmi let, je tedy pravděpodobné, že během doby držení NetCentra nějakou další akvizici zvážíme,“ uvedl pouze.

Poradce z Londýna.

Tomek s Bajerem připouštějí, že před pár měsíci uvažovali o vykoupení minoritních akcionářských podílů NetCentra od investičních fondů Baring Communications Equity a Intel Capital. Ty do firmy vstoupily na jaře roku 2000, aby přinesly kapitál potřebný na výraznější rozvoj Centra a dalších aktivit. „Odkupem jsme chtěli získat více času na vlastní plány s portálem, ale jednání s bankami ukázala, že jejich pohled na firmu, která fyzicky vlastní jen dvě stovky počítačů, je úplně jiný než náhled finančního investora, a hlavně nás, jako zakladatelů a majoritních vlastníků,“ říká Bajer. O tom, že zakladatelé portálu Centrum.cz uvažují o exitu z firmy, se spekulovalo dva až tři roky. Jako nejpravděpodobnější ze všech zvažovaných variant se jevil prodej portálu televizi Nova, avšak transakce se neuskutečnila především kvůli extrémně rozdílnému pohledu na ohodnocení NetCentra. Akcionáři se nakonec rozhodli, že výběr nového majitele přenechají odborníkům. Na organizaci „tendru“ si najali londýnskou banku HSBC a za poradce si vybrali společnosti Delloite & Touche a McKenzie.

Na východ.

„V první fázi na nabídku reagovaly desítky zájemců, kteří získali informační memorandum. Poté jsme vytvořili shortlist pěti nejvážnějších uchazečů a nakonec se jako nejlepší varianta ukázal prodej Warburg Pincus,“ vypočítává Tomek. Na otázku, jak velkou váhu měla při výběru výše nabídnuté ceny, odpovídá: „Pro finanční investory, Baring a Intel, to bylo logicky zásadní kritérium, ale celkově jsme rádi, že jsme našli pro rozvoj Centra ideálního partnera.“ Všichni dosavadní vlastníci NetCentra, jak Tomek s Bajerem, tak i Baring a Intel Capital, zůstávají ve firmě jako drobní akcionáři. „Naši novou roli bych označil za finančního investora, který očekává, že i malý podíl se mu v budoucnu – díky rozvoji firmy a internetu v Česku – podaří velmi dobře zhodnotit,“ vysvětluje Bajer. Inkasované peníze hodlají noví multimilionáři investovat do blíže nespecifikovaných projektů ve východní Evropě. „Nyní si především potřebuji odpočinout. Internet je rychlý byznys, kde je nutné být neustále připraven a fyzické i psychické opotřebení je po letech znát,“ říká Bajer. „Řídili jsme se heslem neporcovat medvěda, dokud běhá po lese. Kdybychom si předem připravili investici do nějaké jiné firmy, zvýšil by se tlak na zrychlený prodej NetCentra či typologický výběr investora. Takto jsme nemuseli nikam spěchat,“ dodává Tomek, který má podle informací týdeníku EURO v plánu investovat na Balkánu, především v Rumunsku.

Konec otců-zakladatelů.

Je pravděpodobné, že změna majitele dvojky českého internetu - navíc za velmi zajímavého ohodnocení firmy -, zvýší investorské aktivity do dalších českých projektů. Řadu let je na prodej portál Atlas.cz. Za něj prý společnost EPIC, jež je dlouholetým investorem portálu, žádala sumu v rozmezí 700 až 800 milionů korun, avšak úspěšný prodej NetCentra zvedl cenu - dle zdrojů Týdeníku EURO – přes miliardovou hranici. „Stále jednáme s několika společnostmi, více však nemůžeme transakci jakkoliv komentovat,“ říká Petr Kuneš, člen představenstva EPIC Holding. Jiří Peterka, nezávislý konzultant a publicista, očekává, že bude pokračovat trend konsolidace českých internetových provozovatelů. „Přechod aktiv větších či menších webových projektů od otců-zakladatelů do rukou větších a silnějších, tím pádem obvykle zahraničních vlastníků je velmi pravděpodobný. V sektoru mobilních operátorů či elektronických komunikací je to již prakticky dokončeno, ve světě on-line služeb to teprve probíhá, ale éra nadnárodních majitelů je jednoduše tady,“ soudí Peterka. Otázkou jen zůstává, kdy svůj 70procentní podíl v portálu Seznam.cz prodá Ivo Lukačovič. Ten prozatím odmítá jakékoliv nabídky na exit, možná ho ale přesvědčí suma, kterou mu některý ze silných investorů nabídne. Když letos na jaře prodávala společnost Lycos Europe skupině finančních investorů minoritní 30procentní podíl v Seznamu, inkasovala za něj zhruba 65 milionů eur…

Tab/Graf:

Miliony.cz Vývoj tržeb společnosti NetCentrum, v milionech korun 1999 11 2000 13 2001 34 2002 32
2003 97
2004 184
2005 299
2006 323
2007 500

Pramen: Čekia, obchodní rejstřík

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít