Miliardová šance AGS - Euro.cz

Přihlášení

Miliardová šance AGS

, Jan Žižka,
Miliardová šance AGS
Zdroj: Euro.cz

monitor

PRAHA (žiž) – Obranný průmysl, který v Česku prošel bolestivou transformací, se může chopit nové příležitosti. České firmy mohou v Atlantické alianci získat zakázky o hodnotě více než jedné miliardy korun díky budování systému AGS pro sledování pozemních cílů. Klíčovým pilířem tohoto systému jsou radarová zařízení umístěná v letadlech.
Prezident Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek soudí, že šance by mohli využít zvláště zdejší producenti elektroniky, informačních technologií či dodavatelé některých komponentů do letadel. Celkový přínos ovšem nespočívá pouze v oné miliardě korun, která se ostatně rovná podílu českého státu na financování programu. Díky projektu AGS české firmy navážou kontakty s předními světovými zbrojovkami, jako Northrop Grumman, Raytheon či EADS. „Zdejší společnosti se dostanou na seznam firem, s nimiž se dá i do budoucna spolupracovat,“ říká Hynek.
O zakázku na vývoj systému AGS soutěží dvě mezinárodní konsorcia – CTAS a TIPS. Obě se snaží zapojit také české společnosti. Celý systém AGS by měl být funkční od roku 2010.

Diskuze