Miliardová investice na Chomutovsku

19. května 2003, 00:00 - (dr)
19. května 2003, 00:00

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovatChomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei.

Klášterecká průmyslová zóna praská ve švech a bude se rozšiřovat

Chomutovsko patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností. Zahraniční investoři však mají o tento kout České republiky zájem a přinášejí nové pracovní příležitosti.

Po ročním zkušebním provozu naplno spustila výrobu ve svém závodě airbagových systémů v Klášterci nad Ohří japonská firma Toyoda Gosei. Společnost počítá také s výstavbou haly na výrobu těsnících komponentů z gumy pro automobilový průmysl.

Japonci jedním z největších zaměstnavatelů

Investice Toyody Gosei za 1,2 miliardy korun přinese v následujících letech přinejmenším sedm set pracovních míst. Pro chomutovský region, který trpí jednou z nejvyšších nezaměstnaností v České republice, to bude mít nejen významný ekonomický, ale i sociální přínos. „Expanzí první továrny se vytvoří tři sta nových pracovních míst. Ve druhé hale s novou výrobou pak najde zaměstnání dalších čtyři sta lidí. Toyoda Gosei se tak stane jedním z největších zaměstnavatelů v chomutovském okrese, kde je v současné době 18,6procentní nezaměstnanost a kde tedy na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 71 uchazeč,“ uvedl Bohuslav Frelich z agentury CzechInvest. Předpokládaná spolupráce s českými subdodavateli přinese podle generálního ředitele CzechInvestu Martina Jahna další nepřímo vytvořená pracovní místa v českých podnicích.

Kolínská automobilka láká subdodavatele

Japonská společnost Toyoda Gosei - jeden z největších výrobců airbagů a volantů na světě - založila s obchodní společností Toyota Tsusho Corporation v České republice společný podnik TG Safety Systems Czech. Během zkušební výroby vloni přesáhl roční objem prodeje TG Safety Systems sto milionů korun a v příštím roce by měl dosáhnout 1,1 miliardy korun. Hlavní výrobní náplní firmy jsou airbagové systémy pro japonské i další světové automobil

ky v západní Evropě. Nebude tedy zřejmě náhodné, že se firma usadila v zemi, kde japonská Toyota s francouzskými automobilkami Citroen a Peugeot staví v kolínských Ovčárech novou montážní halu. Podobnou továrnu má Toyoda Gosei ve V elké Británii. TG Safety Systems Czech získala vloni investiční pobídky v podobě slevy na dani z příjmu, kterou může čerpat až deset let. Dále příspěvek na rekvalifikaci ve výši 35 procent z celkových nákladů. Na vytvoření první stovky pracovních míst firma získala dotaci 200 tisíc korun na každé nově vytvořené místo.

Klášterecká zóna je už plná

V průmyslové zóně v Klášterci nad Ohří začal letos v březnu vyrábět osmý investor - společnost AD-TECH, která se zabývá přesnou strojírenskou výrobou a zpracováním polotovarů z oceli a barevných kovů. V současnosti má dvacet zaměstnanců, dalších šedesát tu pak najde práci po rozšíření výroby. V pololetí zahájí v zóně výrobu komponent filtračních zařízení belgická společnost Donaldson Europe N. V. Počátečních sedmdesát zaměstnanců se má postupně rozrůst až na 350. Radní z Klášterce nad Ohří chtějí průmyslovou zónu rozšířit. Nyní tu působí pět zahraničních a tři tuzemské podniky. Dohromady vytvořili 450 nových pracovních míst a do konce letošního roku by to mělo být šest set.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít