Miliardářku udělal z Rowlingové nejen Harry, ale i výborný marketing

22. června 2009, 00:00 - Renata Lichtenegerová
22. června 2009, 00:00

Joanne Rowlingová, stvořitelka kultovního Harryho Pottera, je nejbohatší spisovatelkou všech dob. Je autorkou čtivé kouzelnické ságy a zároveň velmi výdělečné značky. S propagací svých knih si umí poradit stejně obratně, jako s jejich zápletkami.

Autor: Isifa

Předtím, než se na pultech knihkupectví zabydlela první kniha s čarodějnickým učněm Harrym Potterem na obálce, živořila jeho autorka Joanne Rowlingová ze sociální podpory. Dnes je nejbohatší spisovatelkou světa. Dokázala něco, co se v době vlády televize a počítačových her zdálo nemožné. Naučila děti číst knihy. Přesněji řečeno: ty její knihy. Čtivě napsaný dobrodružný příběh o nebohém sirotkovi, který je předurčen stát se slavným čarodějem, dětské čtenáře zaujal. Potterovi k jeho dnešní slávě pomohl také mediálně přitažlivý srdceryvný osud autorky samé. Dojemný příběh v knize i v zákulisí u klávesnice počítače spolu s přirozenou dětskou touhou mít všechno, co „frčí“, proměnily pohádku v módní trend a strádající svobodnou matku v milionářku.

Vedle nesporného literárního talentu vyniká Rowlingová také velkou obratností při propagaci svých knih a podle nich natočených filmových adaptací. V případě poslední knihy z potterovské ságy například v médiích naznačila, že by mladý čaroděj mohl i zemřít. Rozvířila tak vášnivé diskuze, do kterých se vedle věrných čtenářů zapojili i spisovatelé John Irwing nebo Stephen King. Dopadlo to dobře. Čaroděj svůj boj se zlem vyhrál a příběh o tom, jak to dokázal, si během prvních 24 hodin po jeho uvedení na trh koupilo patnáct miliónu lidí. Značka „Harry Potter“ dnes vedle knih a lístků do kin spolehlivě prodává vše od pyžam až po počítačové hry.

Snaží se moc neutrácet

Sedm příběhů o Harrym Potterovi, z nichž první vyšel v roce 1997, se ve světě prodalo v nákladu zhruba 350 milionů výtisků. Přeloženy byly do více než šedesáti jazyků včetně češtiny.

Podle magazínu Forbes brýlatý sirotek Rowlingové vydělal kolem jedné miliardy dolarů. V současné době žije spisovatelka s rodinou ve Skotsku, kde si v roce 2001 pořídila honosné sídlo „Killiechassie house“ z devatenáctého století. Dům se nachází v krásné krajině v blízkosti jezera Tay a spisovatelka za něj zaplatila přibližně 600 tisíc liber.

Pracovní povinnosti jí nutí trávit hodně času také v Londýně. Pro tyto účely si koupila šestipokojový dům s výtahem, malou zahradou a bazénem v Kensingtonu.

Na své poměry se spisovatelka snaží zbytečně nerozhazovat. „Stanovila jsem si přísný limit, kolik smím měsíčně utratit, a tím se řídím,“ svěřila se v rozhovoru pro britský časopis Tatler. Částku, kterou si zakázala překročit, ale neprozradila. Zato se v minulosti přiznala ke své slabosti pro značkové kabelky a luxusní boty.

Soukromí nadevše

JOANNE ROWLINGOVÁ

Duchovní matka Harryho Pottera se narodila v roce 1965 v anglickém Gloucestershiru. Její matkou byla laborantka Anne, otcem manažer firmy Rolls Royce Peter. Joanne vystudovala francouzštinu na univerzitě a po studiích chvíli pracovala v Londýně v Amnesty International. Později žila se svým prvním manželem Jorgem Arantesem, se kterým má dceru Jessicu, v Portugalsku. V roce 1994 se s Arantesem rozvedla a vrátila se do rodné Británie. První knihu o Harrym Potterovi vydalo nakladatelství Bloomsbury v roce 1997. V současnosti je Rowlingová vdaná za anesteziologa Neila Murraye, se kterým má syna Davida a dceru Mackenzie Jean.

Rowlingová, která se stala celebritou světového formátu, si velmi pečlivě střeží soukromí. O svém současném osobním životě a dalších věcech, které se přímo netýkají její tvorby, mluví v médiích jen výjimečně. Když se v roce 2001 vdávala za současného manžela, o pět let mladšího anesteziologa Neila Murraye, s nímž má dvě děti, zvolila tajný obřad ve svém skotském sídle. Svatby se zúčastnilo pouze patnáct hostů. Z původního plánu, který počítal s obřadem na Galapágách, sešlo ve chvíli, kdy jej odhalila média.

Loni zase podala Rowlingová trestní oznámení na vydavatele „Londýnské mapy domů celebrit“. Ta podrobně popisuje, jak se dostat městskou dopravou či autem k jednotlivým luxusním obydlím celebrit včetně toho jejího.

Za vrcholný zásah do soukromí označila v loňském roce zveřejňování fotografie z listopadu 2004, kde je zachycena se svým tehdy dvacetiměsíčním synem Davidem. Aby zabránila dalšímu tištění snímku, neváhala se obrátit na britský soud. Nejprve neuspěla, ale následující odvolací soud jí vyhověl. „Pokud dítě rodičů, kteří nejsou předmětem zájmu veřejnosti, může očekávat, že se v tisku neobjeví jeho fotografie, potom by totéž mělo platit i pro dítě mediálně známých rodičů,“ komentoval rozsudek soudce.

Čekání na Harryho

Současné – prý šťastné – manželství s Murrayem je už spisovatelčiným druhým. První svazek s portugalským televizním reportérem Jorgem Arantesem, se kterým má dceru Jessicu, skončilo pouhý rok po narození dítěte. Z Portugalska, kde s manželem po vysoké škole žila a vyučovala angličtinu, se Rowlingová po rozvodu v roce 1994 vrátila zpět do rodné Británie a usadila se v Edinburghu. Jako svobodná matka žila ze sociální podpory 69 liber týdně. Před útrapami každodenního života utíkala do kouzelného světa Harryho Pottera. Jeho podoba ji prý napadla dávno předtím při jedné cestě vlakem. První verze příběhu Harry Potter a Kámen mudrců vznikly už v Portugalsku. Teprve po rozvodu se ale Rowlingová začala psaní knihy plně věnovat. Tvořila hlavně po edinburghských kavárnách, když neměla po ruce papír, psala prý na ubrousky.

HARRY POTTER V ČESKU

Dlouhodobým exkluzivním vydavatelem Harryho Pottera v Česku je Albatros. První díl v tuzemsku vyšel v překladu Vladimíra Medka v roce 2000. Doposud čeští čtenáři koupili více než 1,5 milionu knih o Harry Potterovi.

V roce 1996 poslala svůj rukopis do literární agentury Christophera Littlea. Dvanáct nakladatelství, která Little oslovil, knihu odmítlo. Není těžké si domyslet, jak asi dnes tohoto rozhodnutí litují. Výrazně lepší úsudek prokázalo vydavatelství Bloomsbury, které Potterovu „premiéru“ poslalo 26. června 1997 na pulty britských knihkupectví. Spisovatelčino jméno se na obálce objevilo ve tvaru „J. K. Rowling“. Údajně si to tak přáli nakladatelé, aby nebylo poznat, že knihu napsala žena. Písmeno „K“ znamená Kathleen, což ovšem není druhé jméno Rowlingové. Vypůjčila si ho od své babičky.

Úspěch knihy předčil veškerá očekávání vydavatelství i autorky. Jen v první vlně prodeje lidé koupili více než sedmdesát tisíc kusů. Pouhých pár měsíců po vydání koupilo práva na knihu americké nakladatelství Scholastic. Zaplatilo za ně v oblasti dětské literatury nevídanou částku – 105 tisíc dolarů.

Harry Potter možná zemře

Druhý díl, který vyšel pouhý rok po prvním, už byl čtenáři nadšeně očekáván. V USA vyšel o něco později než v Británii. Řada nedočkavých Američanů si ho proto objednala přes oceán pomocí internetu. Američtí knihkupci přišli o velké zisky, což vedlo k dohodě mezi firmami Bloomsbury a Scholastic, že další díly budou vycházet v Anglii i USA současně.

Zahájení prodeje každého Potterova dobrodružství provázelo v posledních letech doslova šílenství podporované předchozími tematickými večery, soutěžemi a především pak mediální smrští informací o knize. Text byl do poslední chvíle přísně střežen, prodávat se začínalo o půlnoci, v takzvané „hodině duchů“, davy lidí postávaly ve frontách s čarodějnickými klobouky na hlavách.

Podle předlohy Joanne Rowlingové bylo natočeno také pět celovečerních filmů s Danielem Radcliffem v hlavní roli. Jejich premiéry provázel totožný čarodějnický rej jako v případě knih. Oněch pět filmů dosáhlo světových tržeb 4,5 miliardy dolarů. Na základě posledních dvou knih filmaři plánují natočit ještě tři snímky. Poslední příběh – Rowlingová totiž říká, že další už nejspíš nenapíše – chtějí roztáhnout na dva díly.

Za své dílo získala Rowlingová řadu ocenění, mimo jiné Řád Britského impéria. Letos v únoru jí francouzský prezident Nicolas Sarkozy předal řád Čestné legie. Při slavnostním předávání prezident spisovatelku ocenil jako „ženu výjimečného talentu, která je nadšená pro svou práci“.

Spisovatelka proti klecím

NEJLÉPE PLACENÍ SPISOVATELÉ SVĚTA

spisovatel - výdělek v roce 2007

J. K. Rowlingová - 170 mil. liber

James Patterson - 28 mil. liber

Stephen King - 25 mil. liber

Tom Clancy - 20 mil. liber

Danielle Steelová -17 mil. liber

Pramen: Forbes

Rowlingová je známá svým sociálním cítěním. Pomáhá různým charitativním organizacím. Hodně přispívá na výzkum a léčení roztroušené sklerózy, na kterou zemřela její matka. Vedle sedmi dílů dobrodružství kouzelnického učně napsala také dvě doprovodné knihy, „Famfrpál v průběhu věků“ a „Fantastická zvířata a kde je najít“. Honorářů za ně se vzdala ve prospěch britské charitativní organizace na podporu sociální spravedlnosti a boje proti chudobě Comic Relief.

Ságou o Harrym Potterovi Rowlingová podle svých slov s literární činností rozhodně nekončí a chystá další díla. S čarodějem se symbolicky rozloučila poslední knihou Bajky barda Beedleho. I v tomto případě věnovala zisk charitě, konkrétně organizaci The Children’s High Level Group (CHLG), kterou v roce 2005 založila. Organizace se snaží pomáhat dětem v ústavní péči v postkomunistických zemích. „Statisíce dětí tam žijí v otřesných podmínkách v ústavech,“ zveřejnila Rowlingová na svých webových stránkách k vydání knihy. V Česku Rowlingová upoutala pozornost médií kritikou užívání klecových lůžek v některých sociálních zařízeních.

Vedle charitativních organizací spisovatelka podporuje také politiky. Loni darovala milion liber britské Labouristické straně. S tou se podle ní „chudé a zranitelné rodiny ze své situace dostanou mnohem lépe než s konzervativci“.

Bitvy o Harryho

Kvůli Harrymu Potterovi se Rowlingová už několikrát ocitla u soudu. Poprvé se tak stalo na konci 90. let kvůli sporu se spisovatelkou Nancy Stoufferovou, která veřejně prohlašovala, že série je postavena na několika jejích starších knihách, například „Larry Potter and His Best Friend Lilly“. Soud v roce 2001 rozhodl ve prospěch Rowlingové s tím, že Stroufferová vypovídala lživě a zfalšovala podklady tak, aby podporovaly její tvrzení.

V loňském roce vyhrála Rowlingová soud o potterovskou encyklopedii „Lexikon Harryho Pottera“, kterou nejprve provozoval na internetu a následně převedl do tištěné podoby učitel a knihovník Steven Vander Ark. Jeho obchodním partnerem bylo nakladatelství RDR Books. Kniha, která by podle soudu poškodila autorské zájmy Rowlingové, na pulty knihkupectví nakonec nedorazila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít