Miliardáře Lukeše zlákala privatizace v Černé Hoře. Za lázeňský komplex nabízí 260 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miliardáře Lukeše zlákala privatizace v Černé Hoře. Za lázeňský komplex nabízí 260 milionů

,
Miliardáře Lukeše zlákala privatizace v Černé Hoře. Za lázeňský komplex nabízí 260 milionů

Privatizace v Černé Hoře přilákala českou společnost Philibert. Koncový vlastník skupiny Cimex miliardáře Petra Lukeše, pod nějž spadá mimo jiné síť hotelů Orea, se v Černé Hoře uchází o většinový podíl ve zdravotnickém a lázeňském centru „Simo Milošević“, V konsorciu s tamní firmou Vile Oliva nabízí 10 milionů eur (260 milionů korun) plus téměř trojnásobnou investici do areálu.

Konsorcium si hodlá pořídit 56,48 procentní podíl v rezortu nazvaném Institut pro rehabilitaci a revmatologii Simo Milošević a také by do něj mělo v příštích letech investovat téměř 28 milionů eur, v přepočtu zhruba 728 milionů korun. Společně s kupní cenou tak jde takřka o miliardový obchod.

Vedení Cimexu chystaný obchod potvrdilo, bližší komentář ale odmítlo s tím, že zatím není potvrzen. „Ke koupi nedošlo a z toho důvodu to nebudeme nyní nijak komentovat,“ uvedla společnost ve vyjádření pro web Euro.cz.

Zájem o lázeňské centrum v jaderském letovisku Igalo měly i další firmy, nicméně obálka se jménem konsorcia s českou stopou byla nakonec jediná, která se v Černé Hoře otevírala. Ostatní buď svůj zájem nedotáhli do konce, nebo nabídku nepředložili v řádném termínu. V příštích dvou týdnech bude komise zkoumat, zda nabídka splnila všechny formální náležitosti.

Státem vlastněný podíl už soukromého vlastníka jednou měl. V srpnu 2015 ho převzala londýnská společnost International Wellness Group Limited za stejných 10 milionů eur, nicméně vláda Černé Hory o rok později smlouvu zrušila. Firma prý nedodržela své závazky a loni v říjnu šel podíl znovu do privatizace.

Pro Lukeše to není zdaleka první investice do nemovitostí v zahraničí. Investoval například na Floridě, kde vloni za rekordní sumu prodal luxusní penthouse v Naples Cay. Cimex za něj dostal 14,75 milionu dolarů (333 milionů korun), což byla v oblasti rekordní suma.

Cimex také koupil na Floridě nově vybudovanou vilu stojící na pozemku o velikosti osm tisíc metrů čtverečních v rezidenční oblasti Gables Estates. Dům navržený architektem Cesarem Molinou má šest ložnic, deset koupelen i soukromé kino. Má více než 1200 metrů čtverečních obytného prostoru a vyšel podle odhadů na částku převyšující 300 milionů korun.

Dále čtěte:

Developeři míří do regionů. Zamrzlá Praha už je omrzela

Češi Credo Ventures i nejbohatší Polák. Startup Archdesk získal miliony

Majitel Wikovu Wichterle: Jdeme na východ i na západ

Majitel strojírenské skupiny Wikov Industry Martin Wichterle

Ohodnoťte tento článek
Diskuze