Miliardář s číslem 701

20. března 2009, 16:04 - (red)
20. března 2009, 16:04

Kapitola 169

Zavalitý z Mexika * Normální ženská v normální hospodě * Nebo naopak? * Wolfský kůň * Randák vyprošťovák

Zavalitý z Mexika

Na žebříčku miliardářů sestavovaném každoročně americkým časopisem Forbes se objevil zločinec. Boháčů, kteří svoje majetky získali tím, že kradli, lhali a podváděli, je tam zřejmě mnoho, ale drogový baron se v tomto prestižním žebříčku objevil poprvé. Bude to trend? Kvůli krizi je málo miliardářů, a proto aby byl seznam hezky kulatý, autoři zřejmě slevili ze svých morálních postojů a rozhodli se do tohoto vzácného klubu pozvat i mafiána. Člověk, který se s majetkem ve výši skoro miliardy dolarů umístil na 701. místě, se jmenuje Joaquín Guzmán a je to nejhledanější zločinec v Mexiku. Na jeho hlavu mexická policie vypsala odměnu pět milionů dolarů. Policie tohoto čtyřiapadesátiletého a 154 centimetrů vysokého muže s přezdívkou Zavalitý podezírá, že řídí velký drogový kartel Sinaola. Ti, kdo Guzmána znají, ho považují za mocného, charismatického a inteligentního člověka. V roce 2001 uprchl z vězení filmovým způsobem. Podařilo se mu uplatit část personálu a poté se ukrýt v náklaďáku, který z vězení odváží špinavé prádlo. Když se předloni oženil se svou osmnáctiletou přítelkyní, zorganizoval okolo sebe natolik silnou ozbrojenou ochranku, že se ho nepokusila zatknout ani armáda. Guzmán se dle policie významně podílí na tom, že na západě Mexika zuří drogová válka jako nikdy dříve. Kartel Sinaola se snaží získat kontrolu nad oblastí Ciudad Juárez a stupňující se násilí si již vyžádalo několik tisíc obětí. BBC upozornila, že dosud nejsou náznaky, že by poptávka po drogách ve světě klesala, a proto v tomto byznysu bude nadále hodně peněz. Možná, že příští rok se v žebříčku časopisu Forbes objeví nějaký drogový boss i z Kolumbie či z Afghánistánu.
Pokud už armáda nemá odvahu přiblížit se ke Guzmánovi, určitě ji najdou privátní bankéři, aby jim drogoví baroni svěřili nějaké peníze. Ty přece nesmrdí.

Normální ženská v normální hospodě

Zpravodajská televize Z1 vysílala rozhovor s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Zde je krátká ukázka.
Barbora Tachecí: „Pamatujete si, jak doktor Kučera před vámi řekl, že – cituji: ,Ve vládě jsou problémy a bylo by dobré, kdyby se to ještě o tři měsíce protáhlo‘? Nebo: ,Situace je vážná, stabilita vlády by měla mít přednost před nezávislostí justice‘? Byla jste u toho, když něco takového řekl?“
Renáta Vesecká: „Pokud se týká hodnocení rychlosti řízení, je možné, že padl výrok, že se věc bude, nebo nebude táhnout. To je docela dobře možné. Je i docela dobře možné, že tam padlo i hodnocení, že je pro vládu dobré, pokud bude věc rychle, nebo pomalu skončena. To opravdu nechci hodnotit, protože tam úplně stejně mohlo padnout, že pro vládu bude dobře, pokud bude Čunek zastřelen na ulici. To jsou naprosto normální věty a normální diskuse tématu, které v té době bylo probíráno v každé hospodě. V tomto směru určitě zásadně nesouhlasím, že bych byla přítomna tomu, kdyby se vyvíjel jakýkoli nátlak na rychlost řízení.“
Chraň nás pánbůh před touto normální ženskou, která vede takové normální řeči normálně v hospodě!

Nebo naopak?

Premiér Mirek Topolánek přiznal, že svého přítele Marka Dalíka požádal, aby mediálně pomohl poslanci Petru Wolfovi, kterého vyšetřuje policie. Novinářům řekl, že schůzka, o které bude informovat Česká televize, „nic neprokázala, spíše naopak“.
Kolik je to záporů? Prokázala kuřinec, nebo naopak? Topolánek však přitom umí mluvit jasně, pokud chce! Řekl třeba: „Požádal jsem Marka Dalíka, aby pomohl poslanci Wolfovi… v situaci…, kdy se znovu opakují praktiky z kauzy Čunek, které nakonec znemožnily, aby se celý případ dostal k soudu.“ Dle Topolánka tedy jakési „praktiky“ znemožnily, aby se případ Čunek dostal k soudu. Vřele s ním souhlasíme! A je-li nabroušeně odhodlán v rámci svých pravomocí zabránit, aby se neopakovaly v případě zběhlého poslance Wolfa (aby se jeho případ nedostal k soudu), moc mu fandíme a držíme všechny palce!

Wolfský kůň

Kdyby ODS bývala byla tušila, jaký to udělala s Wolfem nákup, asi by to bývala byla nedělala! To se ta stabilita vlády pěkně prodraží! A kolik „nestandardních“ kroků se přitom nadělá! A kolik lidí o nich bude vědět! A co když tito lidé budou chtít zobchodovat své vědomosti, pokud se dostanou do nějakých trablů? A pomůže-li se i jim, kde to bude mít nějaký konec?
Přitom možná stačilo do kauzy nerejpat a mohla dopadnout, jak má, relativně uspokojivě pro obě strany. Jako by pro-opoziční rozrýpání posunulo totiž případ do polohy, kdy vláda zcela tupě použila taktiku, kterou vyvinula v průběhu kauzy Čunek. Z původně nicotné věci, která mohla skončit trestním nebo finančním flastrem pro hříšníka, aniž by nějak významně poškodila okolí, se stal boj o život. Tím se situace abnormálně vyhrotila. Vzrostly jak šance, že hříšný Wolf ujde trestu (ODS však zaplatí strašlivou cenu), tak pravděpodobnost, že toto vládní klopýtnutí bylo osudové. Bohužel šance na normální řešení situace významně poklesly.

Randák vyprošťovák

Jak udělat z nicotné kauzy aféru? Jednoduše. Stačí do ní zaplést tajné služby. Oblíbeným fackovacím panákem v rámci mediálních pletich se světem tajných služeb se asi měl stát bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. Možná se kdysi po něm i chtělo, aby poslušně držel a třeba občas i pomohl na svět nějakému „důkazu dle potřeby“. Ochotníci snažící se režírovat tyto šmírácké kusy ale vybrali typově špatnou figuru.
Randák totiž není malý, baňatý a žoviální, ale vysoký, šlachovitý a má nezvykle hezky prořízlou pusu. Určitě s ním mnoho lidí v mnoha věcech nesouhlasí, někteří ho dokonce nemají rádi – ale šmíráci budou muset zkusit najít, kdo je typově natolik odlišný, aby na Randáka něco vyfabrikovali. Aby tím dokázali, že prezidentská volba byla natolik zmanipulovaná, že namísto prezidenta Václava Klause měl být zvolen – Topolánku, pomoz! – kdo vlastně?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí…
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Technologie
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v přeplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít