Milí voliči, trhněte si nohou!

18. listopadu 2010, 11:30 - Jan Martinek
18. listopadu 2010, 11:30

Spojenectví ODS a ČSSD v hlavním městě je návratem ke starým pořádkům

Po volbách v Praze se zdálo být jasno. Voliči dali svým hlasem najevo, že si ve vedení hlavního města nepřejí staré politické šíbry a „krajské kmotry“. Přesto se občanští a sociální demokraté v úterý 16. listopadu v půl čtvrté ráno dohodli, že hlavnímu městu bude v příštích čtyřech letech vládnout modrooranžová koalice.
Výsledek protahovaného jednání není žádným překvapením. Ačkoli se v pátek 12. listopadu pokusila vítězná strana TOP 09 zoufale torpédovat sled událostí ve svůj prospěch a nabídla sociálním demokratům lepší podmínky k utvoření koalice, bylo stejně dávno rozhodnuto. „Dohoda o velké koalici existovala již minimálně týden před volbami. Dá se říci, že topka svou nabídkou věci akorát zkomplikovala. Takže se spíše vymýšlelo, jak ji elegantně odmítnout,“ popsal týdeníku EURO jen pár hodin před výsledkem jednání zdroj z ČSSD.
Jak bylo nesčetněkrát popsáno, zdánlivě nesourodé spojení modrých s oranžovými vzniká v hlavním městě právě proto, aby se u moci udržela stará garnitura. „To bylo cílem od samotného začátku,“ vyjádřil se volební lídr ČSSD pro Prahu Jiří Dienstbier ml., který jako jediný z pražského sociálnědemokratického týmu velkou koalici od začátku do konce odmítal. Podle zákulisních informací sice nějaké kosmetické změny na fasádě magistrátu nastanou, za nitky budou však nadále tahat staří známí.
V městské radě by měli zasednout lidé, jako je členka výkonné rady ODS a předsedkyně oblastního sdružení na Praze 2 Aleksandra Udženija nebo bývalý předseda Mladých sociálních demokratů Petr Dolínek. Právě o něm říkají jeho spolustraníci, že je „pupeční šňůrou“ spojen s předsedou pražské ČSSD Petrem Hulinským.

Janouškové zůstanou

Občanští demokraté měli přitom podmínku, aby se Hulinský v radě neobjevil. Zmizet z očí veřejnosti měl i kompromitovaný místopředseda pražských sociálních demokratů Miroslav Poche, který se před měsícem podřekl novinářům, že nezákonně manipuluje se stranickými sponzorskými příspěvky.
Zdroj týdeníku EURO z řad ČSSD nicméně sdělil, že existuje plán, podle něhož nezůstanou oba funkcionáři úplně bez vlivu. „Hulinský i Poche se uklidí do ústraní, budou neviditelní. Nastrčí se tam Dolínek, který je prodlouženou rukou Hulinského, takže se nic nezmění,“ uvedl.
Razantní změny se zřejmě voliči nedočkají ani v řadách občanských demokratů. Podle dobře informovaného zdroje se u moci mají udržet i ti nejvíce zkompromitovaní „kmotři“ napojení na ODS. Kromě známého ponikatele a lobbisty Romana Janouška, o jehož vazbách zejména na dosluhujícícho prmátora Pavla Béma se již popsaly stohy papíru, je řeč o kontroverzním komunálním politikovi Tomáši Hrdličkovi, jednom z hlavních stratégů pražské ODS. Hrdlička podle některých informací de facto ovládá dění na pražském magistrátě a byl prý společně s Hulinským (též politikem z desátého pražského obvodu) jedním z hlavních iniciátorů dohody o velké koalici. „Tihle si samozřejmě vliv nadále podrží. Ani by to jinak nešlo, ty vazby jsou dlouhodobé a příliš pevné. Bohuslav Svoboda s sebou přivede nové lidi, to je pravda, ale ti všichni budou poslouchat,“ dodal zdroj.

Svébytná osobnost

Petr Dolínek na spekulace, že by měl být do pražské rady nastrčen, reaguje odmítavě. „Rozhodně nejsem ničí figurka. ČSSD dává na přední místa kandidátek svébytné osobnosti, které mají důvěru členské základny. Toto nesmyslné nařčení pokládám spíše za informační šum,“ sdělil týdeníku EURO Dolínek, podle něhož bude hlavní prioritou nové radnice rychle se vrhnout do práce.
„Neznamená to, že se teď Praha na čtvrt roku zastaví. V první řadě je potřeba realizovat program koaliční smlouvy například v oblasti sociální a v oblasti dopravy. Před námi jsou strategické investice, které je potřeba revidovat a pokračovat v nich – například tunel Blanka, ale i nové projekty, jako je výstavba sociálních bytů či tramvajových tratí,“ tvrdí Dolínek. Odmítá přitom spekulace, že by koaliční projekt měl především udržet vliv „kmotrů“, jako je například zmíněný lobbista Janoušek. „To je pro mě irelevantní otázka. Toho pána vůbec neznám a těžko si představit, že by mě mohl někam posadit, nebo mě úkolovat,“ prohlašuje.

Systém 4K

Přesto však ODS i ČSSD musí vzít na vědomí, že s podobnými praktikami bude jejich koaliční vládnutí v Praze spojováno. Ať už právem či nikoliv. Dohoda občanských demokratů s levicí je zákonitě vodou na mlýn těch politiků, kteří v povolebním jednání neuspěli. „4K aneb Kmotrovská koalice korupčního kartelu“ – tak pracovně nazval zrodivší se velkou koalici Miroslav Kalousek z TOP 09, která se bude muset, ač volby v Praze vyhrála, spokojit s opoziční rolí. Na Kalouskova slova reagují někteří pražští politici s nevolí. „Kalousek, s jeho problematickou minulostí na ministerstvu obrany, je tím posledním, kdo by nám mohl vykládat o korupci. Se všemi jeho „čistými“ přeběhlíky do topky,“ vyjádřila se například pro EURO novězvolená radní za ODS Aleksandra Udženija.
Pravdou je, že ani TOP 09 netřeba podezírat z bůhvíjaké zásadovosti a věrnosti svému programu. Nejenže tato strana chtěla své vítězství v Praze zachránit spojenectvím s levicovými sociálními demokraty, kterým chtěli ustoupit výrazněji než ODS, ale v Praze 1 dokonce vstoupili s ČSSD a Věcmi veřejnými do koalice. To proto, aby u vesla nezůstali neoblíbení představitelé občanských demokratů, dosavadní starosta Filip Dvořák a jeho zástupce Michal Valenta. Nově zvolený radní za TOP 09 pro Prahu 1 MUDr. Jan Votoček dokonce označil velkou koalici na pražském magistrátu za „pomstu ze strany ODS za Prahu 1“.

Vekslácká technologie moci

Rodící se pražské zastupitelstvo na vítěznou stranu možná přece jen myslelo: ODS i ČSSD chtěly podle Lidových novin nabídnout TOP 09 jedno místo v radě. Zbývající křesla si mají obě strany rozdělit pět ku pěti, a mít tak na každém zasedání jednoho chybějícího radního, jehož pravomoci by se přesunuly nejspíše na primátora. Tedy na Bohuslava Svobodu.
„Taková nabídka je pro nás výsměchem – a nevěřím, že to mysleli úplně vážně. Kontrolní funkce opozice přece nespočívá v tom, že se nechá uplatit jedním místem v radě,“ zareagoval pro týdeník EURO na nabídku občanských a sociálních demokratů pražský lídr topky Zdeněk Tůma, kdežto jeho spolustraník Miroslav Kalousek postup koaličních stran označil za „veksláckou technologii moci“.
Pražská TOP 09 v čele s lídrem Tůmou by se ovšem měla na odchod do opozice spíše těšit. Ačkoli si její představitelé po následující volební období zřejmě nepřičichnou k lákavým penězovodům, mohou těžit z frustrovaných voličů na obou stranách politického spektra. Ti se shromažďují hlavně na sociálních sítích typu Facebook, kde rozhořčeně píšou o defenestracích.
Na jejich hlasech by se TOP 09, která výsledkem komunálních voleb zdaleka nepotvrdila svůj raketový start z voleb parlamentních (kromě Prahy uspěla už jen ve Zlíně), mohla v příštím plebiscitu zahojit. Zatím chce nicméně svědomitě plnit opoziční roli. „Budeme dělat to, co jsme deklarovali už před volbami. Podíváme se na všechny významné kontrakty a budeme posuzovat transparentnost důležitých výběrových řízení. Čili to bude stejné – jen z jiné pozice,“ sdělil pro týdeník EURO Zdeněk Tůma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít