Milan Štěpánek: Plánované škrty rezort zničí

21. září 2010, 14:02 - Petra Sýkorová
21. září 2010, 14:02

Na 21. září přichystali policisté spolu se státními zaměstnanci demonstraci. Drastická úsporná opatření, která plánuje ministerstvo vnitra, mohou totiž podle nich zásadní měrou ovlivnit funkčnost bezpečnostních složek.

Autor: Zuzana Šmajlerová

„Policie prostě nebude na místech, kde jí bude třeba, a tak se bude víc krást, loupit, vraždit,“ varuje předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek.

Jaká je v řadách Policie České republiky momentálně nálada?

Budu se držet slušných výrazů – velmi špatná. Nálada je mizerná zejména vzhledem k chování a jednání ministra, které policisty uráží. Ti už od června tohoto roku žijí v napětí, nevědí, co se s nimi bude dít. Krátce po svém nástupu do funkce pak ministr John prohlásil, že méně užiteční policisté budou propuštěni a že zůstanou ti užiteční. Já jsem s ním o tom mluvil, ale odpověď na otázku, jak se chystá ty policisty rozlišit, jsem v podstatě nedostal. Ani jeho pozdější upřesňující vyjádření policisty rozhodně neuklidnila.

Takže problém není jenom v plánovaných škrtech ale i v ministrovi samotném?

Je to tak. Za poměrně krátkou dobu působení ministra Radka Johna jsme se nejen já a moji kolegové, ale asi i ostatní lidé mohli přesvědčit o jeho naprosté nekompetentnosti a neznalosti problémů rezortu ministerstva vnitra. Velkým zážitkem pak bylo jeho představení úsporné strategie. Byla to jenom změť čísel, sice v hezké grafické podobě, ale nic víc. V té prezentaci se vůbec nemluvilo o skutečných dopadech chystaných opatření na činnost policie. Myslím, že bylo zjevné, že je to jen prázdná bublina, která může zapůsobit snad jen na ty, kdo o problematice policie nemají ponětí.

Na 21. září jste spolu se státními zaměstnanci naplánovali demonstraci. Co přesně svou účastí na této akci sledujete?

Chceme zabránit propouštění policistů, snižování jejich platů, ke kterému dochází už letos, a hlavně tomu, aby byla oslabena funkčnost policie a aby její práci nahrazovaly soukromé subjekty.

Jakou účast na demonstraci očekáváte? Nepamatuji se, že by se kdy na nějakou demonstraci hrnulo tolik policistů jako teď. Celkově by se jí mělo zúčastnit asi 15 až 17 tisíc lidí, policistů by tam mělo být asi pět tisíc. Úsporná opatření jsou součástí programového prohlášení vlády. Může demonstrace donutit ministra vnitra, respektive financí k tomu, aby jednal v rozporu s tímto prohlášením? Určitě by je měla upozornit na skutečnost, že je rozdíl mezi pojmem promyšlená úspora a likvidační škrt. Pokud je součástí programového prohlášení ten druhý pojem, záleží jen na lidech v této zemi, jak dlouho bude takto kvalitní programové prohlášení naplňováno. Kolik má Česká republika policistů?

MILAN ŠTĚPÁNEK (43)
Narodil se 2. listopadu 1966. Absolvoval Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích. Ve služebním poměru je od roku 1986, vyšetřovatelem od roku 1990. V roce 1998 vystudoval Policejní akademii České republiky v Praze a v roce 2004 Policejní akademii v Bratislavě. V roce 2005 se stal předsedou Nezávislého odborového svazu Policie České republiky. Je ženatý a má dvě dospělé děti. Ve svém volném čase se věnuje cyklistice, florbalu, fotografování a četbě. Jeho oblíbená kniha je Prorok od Chalíla Džibrána.

V současné době je jich asi 43 850. Za prvních sedm měsíců letošního roku přitom odešlo od policie 425 lidí a jen za srpen 470. Teď čekáme, co přinesou další měsíce, ale řekl bych, že mnoho lidí se svým rozhodnutím čeká na to, co se odehraje v nejbližších dnech.

Ministr John soudí, že počet českých policistů je příliš vysoký, a tedy že snižování jejich stavu je žádoucí. Co si myslíte vy?

Počet policistů, který považuje Radek John za optimální, je snad něco okolo 40 tisíc, ale jeho vyjádření ani vyjádření policejního prezidenta nejsou v tomto ohledu příliš jasná. Tabulkový stav policistů, který byl dán před několika lety rozhodnutím vlády, je přitom zhruba 47 tisíc. Tento počet jsme se až do roku 2009, kdy policie přišla o prostředky na neobsazená služební místa, snažili naplnit. Teď se najednou říká, že 40 tisíc stačí. Na tom by ještě nemuselo být nic špatného, jenže ten počet není nijak odůvodněný, neexistuje žádná analýza, která by jej podložila.

John mluví o tom, že máme v rámci Evropy hned po Kypru v přepočtu na počet obyvatel nejvíc policistů. To na první pohled vypadá skutečně špatně, jenže je to jen výsledek hry s čísly. Mám k dispozici materiál, který srovnává situaci u nás a v Evropě. V Česku je policistů opravdu více, jenže okruh jejich činností je mnohem širší než v jiných státech. Ekvivalenty pořádkové policie patří jinde pod ministerstva obrany, nebo například ve Francii patří vyšetřování pod justici. A pokud zohledníme tyto faktory, je Česká republika co do počtu policistů evropským průměrem.

Jaký je průměrný plat českého policisty?

Ten průměr byl něco okolo 32 tisíc korun, ale upozorňuji, že je to jen průměr, který zkreslují i neadekvátní statisícové odměny, které samozřejmě nejsou určeny pro řadové policisty. V letošním roce se ale situace zhoršila, třeba na Ostravsku, kde bylo zhoršení nejvýraznější, se platy policistům snižovaly třeba až o šest tisíc korun. Bylo možné to udělat například díky možnosti přenastavovat služby policistů tak, aby nebylo třeba vyplácet příplatek za směnnost, což se nyní děje v celé republice. Tím se sice ušetří, ale v konečném důsledku to může vést k tomu, že policie bude k dispozici jen od 7 do 15.30, a později už ne. Takže letos přišli policisté v průměru o dva a půl tisíce a příští rok přijdou o další peníze, jen se ještě přesně neví, kolik to bude.

Rozpočet ministerstva vnitra by se měl v příštím roce oproti tomu letošnímu snížit o 8,3 miliardy korun. Jak ušetřit takovou částku, aby to neomezovalo základní funkce policie?

Nejde to. Ta částka znamená velmi zásadní zásah nejen do platů, ale i do samotného provozu policie. Na provozních výdajích je třeba ušetřit 36 procent. A přitom jde o benzin, energie, kancelářské potřeby, o vodu… Tedy o věci, na kterých se dá šetřit jen těžko, aniž by to nemělo negativní dopad na fungování policie.

A ministr si podle vás myslí, že to půjde? Z jeho vyjádření by člověk mohl nabýt dojmu, že půjde všechno – a lépe a radostněji, kdybychom ovšem nevěděli, jaká je realita. Ten, kdo to tvrdí a realitu nezná, se hluboce mýlí, ten, kdo to tvrdí a stav zná, pouze lže. Do jaké úrovně řízení mají lidé od policie pocit, že jsou chystaná opatření únosná? Ptejme se spíš, do jaké úrovně řízení jsou ochotni o problému mluvit. Myslím, že všichni až po policejního prezidenta včetně vědí, že únosná nejsou. Spasil by policii jiný ministr? Já chápu, že někdo chce být ministr, ale měl by mít nějakou představu o fungování rezortu. Jestliže ji nemá, pak může říct ano, ušetříme. Může to říct proto, že neví, že to prostě nejde. Kdyby se ministr jen trochu seznámil s chodem rezortu, musel by ministrovi financí říct, že plánovaný zásah do rozpočtu ve své současné podobě jeho rezort zničí. A pokud se Radek John snaží policisty uklidňovat tím, že v dalších letech se už rozpočet krátit nebude, je to stejné, jako by doktor svému pacientovi říkal, že mu sice v příštím roce uřízne dvě ruce, ale že v následujících letech mu už žádnou další nevezme. Člověk v Johnově pozici, který by chtěl situaci řešit zodpovědně, by prostě musel říct, že tyhle úspory nejsou reálné a že pokud na nich ministr financí trvá, raději opustí vládu, protože zůstat za současných podmínek znamená podílet se na likvidaci rezortu. Co byste dělal v situaci Radka Johna? Na čem a kolik se podle vás dá ušetřit?

Především bych nezačínal od konce. To znamená, že bych nejprve nechal provést důkladný ekonomický a personální audit, na jehož základě bych zjistil, jaké úspory jsou reálné, aniž by měly negativní dopady jak na funkčnost policie, tak na sociální oblast. Pokud bych toto nebyl schopen zjistit a dále obhajovat, asi bych si hledal ministerstvo, které by mi více slušelo.

Co můžeme čekat, pokud se situace nezmění?

Všechno to směřuje k tomu, že policie nebude fungovat dobře. Lidí bude méně, nebudou mít dostatečné vybavení a prostředky a navíc budou demotivovaní. Bezpečnostní standard České republiky klesne. Nedávno jsem hovořil s vedoucím oddělení jednoho menšího města. Říkal, že sice mají instalovaný kamerový systém, ale že lidé kradou i před kamerami, protože vědí, že není nikdo, kdo by je chytil. A to je jenom začátek. Policie prostě nebude na místech, kde jí bude třeba, a tak se bude víc krást, loupit, vraždit. Nebo snad někdo žije v představě, že zločin také najede na úspory?

Takže asi nepatříte k těm, kteří by si mysleli, že letošní volby prospěly osudu naší země…

Přišla změna, která byla určitě potřebná. Ale myslím si, že není poslední, protože věci nejsou lepší. Ani soukromé, ani veřejné. A pokud si občané uvědomí, kam skutečně směřujeme, i negativní posun může k něčemu prospět. Třeba k jejich probuzení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít