Milan Behro vsadil na internet a digifotky. Zvítězil

28. ledna 2010, 13:05 - Jan Němec
28. ledna 2010, 13:05

Česká firma Zoner Software má čich na perspektivní technologie. Díky sázce na internet a digitální fotografii v dobách, kdy jim nikdo příliš nevěřil, patří v těchto oblastech mezi lídry českého trhu.

Autor: Jakub Hněvkovský

Jejímu majiteli Milanu Behrovi však tuzemsko nestačí, snaží se prorazit v zahraničí.

Za svůj úspěch může majitel brněnské firmy Zoner Software Milan Behro děkovat zřejmě především prozíravosti a dobrému odhadu. Firma, která vznikla jako projekt dvou vysokoškolských spolužáků Milana Behra a Romana Slavičínského, se dnes řadí mezi největší české poskytovatele webhostingových služeb. Vedle toho vyvíjí software pro digitální fotografii, který jen v Česku používají desetitisíce domácích i firemních uživatelů, a vydává odborné knihy ve vlastním nakladatelství. V případě internetu i digitální fotografie za své postavení přitom vděčí tomu, že byla mezi prvními, kdo u nás na nové technologie v podnikání vsadil.

V loňském roce se dosavadní „eseróčko“ přeměnilo na akciovou společnost, jejímž stoprocentním majitelem je po odchodu společníka Slavičínského Milan Behro. Základní jmění firmy narostlo z původních 100 tisíc na 20 milionů, v roce 2008 Zoner Software utržil přes sto milionů korun. Vedle úspěchů v Česku se Milan Behro už několik let snaží prorazit hlavně se softwarem pro digitální fotky i v zahraničí. Přestože prozatím tržby ze zahraničí tvoří podle Behra zhruba jen 15 procent tržeb celkových, nová strategie zahraniční expanze by tento podíl měla do budoucna zvýšit.

Začátky o chlebu a vodě

Historie společnosti Zoner Software sahá až do doby vysokoškolského studia jejích zakladatelů. Se svým společníkem Romanem Slavičínským se totiž současný stoprocentní majitel Zoner Software Milan Behro poznal na vojenské vysoké škole v Liptovském Mikuláši. Oba měli společné zájmy – počítače. Po ukončení pětiletého studia v roce 1992 Behro odešel do civilu, Slavičínský si odbyl ještě rok vojenské praxe. Zoner Software založili hned poté, v roce 1993.

Už pod hlavičkou vlastní firmy pokračovali oba v práci, které se věnovali ve škole. Prvním produktem byl grafický editor Zebra pro DOS. Software však příliš nevynášel, a tak se věnovali i dalším projektům. Využili například právě probíhající kupónové privatizace. „Ještě s jedním nadšencem, kterého zajímala burza, jsme vyvinuli program MBS – Makléřský burzovní systém. Pomáhal v orientaci v nabídce emitovaných papírů v privatizaci,“ vzpomíná Milan Behro. Přestože se podařilo tento software prodat asi deseti investičním fondům, neznamenal žádný velký komerční úspěch. Prvních 50 tisíc korun si tak nová firma vydělala až na zakázce pro odborový svaz Kovo.

„Přestože jsme z těchto peněz žili v podstatě dalšího půldruhého roku, software na zakázku nebyl naším cílem. Chtěli jsme dělat autorský software,“ říká Milan Behro. Idea obou mladíků byla jasná – najít na trhu chybějící software, po němž by byla poptávka, naprogramovat jej a poté s úspěchem prodávat. Tak jednoduché to ale nebylo. „Zpočátku jsme žili v podstatě o chlebu a vodě,“ konstatuje Behro.

Internet a digifotografie – trefy do černého

Prvních několik let Zoneru bylo velmi krušných. V roce 1996 se ale situace začala měnit k lepšímu. Zakladatelé Zoner Software tehdy vytušili obrovský potenciál pomalu se rozšiřujícího internetu a rozhodli se činnost firmy doplnit o registrace domén a webhostingové služby. V Česku byl Zoner Software první firmou, která začala komerční webhosting nabízet. Během prvního roku získala prvních 50 zákazníků. V dalších letech byl růst doslova raketový. „Trh rostl o tisíce procent ročně. Nebýt internetu, pochybuji, že by firma šla tak úspěšnou cestou,“ pochvaluje si tehdejší prozíravé rozhodnutí Milan Behro.

Internet přinesl mladé firmě finanční stabilitu a peníze na vývoj softwaru. Hlavním trumfem v této oblasti byl vektorový grafický editor Callisto. Ten zaznamenal v Česku solidní úspěch. Navíc nepřímo a vlastně náhodou tento program nasměroval společnost k dalšímu perspektivnímu oboru – digitální fotografii. „Při jedné prezentaci pro firmu Minolta projevili Japonci zájem o jednu součást Callista – Zoner Media Explorer, který uměl zobrazovat náhledy souborů a zjednodušoval práci s nimi,“ vzpomíná Behro. Zoner Media Explorer zajímal zástupce Minolty především kvůli digitální fotografii, kde se dal po určitých úpravách použít. „Navíc nám ukázali studii, podle níž měla do té doby podceňovaná oblast digitální fotografie v dalších letech závratně růst,“ dodává Behro. Proto se oba společníci rozhodli věnovat právě digitální fotografii.

Vedle budování vlastní společnosti se Milan Behro poohlížel i po jiných českých firmách. Jednou z největších jeho akvizic byla koupě konkurenční webhostingové firmy Explorer v roce 2005. Behro také asi čtyři měsíce vlastnil 40 procent akcií největšího českého registrátora Globe Internet (dnes Active24). Původní plány na koupi celé firmy a její spojení se Zonerem na jasnou jedničku na trhu ale nakonec nevyšly, a tak Behro svůj podíl prodal právě novým majitelům z Active24. I Zoner Software čas od času přitáhl pozornost investorů. Podle Milana Behra šlo ale většinou o spekulanty nebo venture investory.

Manažer cholerik

S růstem firmy Milan Behro brzy poznal, že svým způsobem „amatérské“ řízení dvěma programátory už není vyhovující. Rozdělení rolí na technického a obchodního ředitele navíc proběhlo značně kuriózně – Behro si se Slavičínským hodili korunou. „V roce 2000 jsme zjistili, že naše rozdělení pozic na obchodního a technického ředitele přestává fungovat,“ potvrzuje Behro. Proto oba tehdejší majitelé rozdělili firmu vertikálně na softwarovou a internetovou divizi, každý se postavil do čela jedné z nich a začali budovat i takzvaný střední management. Velká rána přišla pro Milana Behra o dva roky později, když mu dosavadní partner a spolumajitel Roman Slavičínský oznámil, že do roka v Zoneru skončí. Jelikož uznal, že sám vedení obou divizí neutáhne, poprvé po deseti letech fungování firmy najal pro softwarovou divizi profesionálního manažera.

Před dvěma lety pak Milan Behro využil aktuální situace, kdy vypršela smlouva tehdejšímu managementu společnosti AVG Technologies, známé před vstupem zahraničního investora pod názvem Grisoft. „Nyní velmi úzce spolupracujeme s hlavním členem, Tomášem Hoferem, který pro Grisoft pracoval asi 15 let,“ říká Milan Behro. Od Tomáše Hofera si slibuje především úspěchy v zahraničí. „Právě jemu totiž přisuzuji zásluhy za to, kde je AVG Technologies dnes. Především pak za úspěšnou expanzi do zahraničí,“ tvrdí Behro.

V současnosti má firma tři divize a každou z nich řídí profesionální manažer. „Já jsem se povýšil na předsedu představenstva a věnuji se strategickému plánování,“ říká se Milan Behro. Ponechal si ale samozřejmě i poslední slovo při rozhodování. „Vzhledem k tomu, že jsem tak trochu cholerik, nechávám věci plynout. Ale v některé fázi, když si potřebuji svůj názor prosadit, občas dojde ke konfliktu. Působím spíš výbušně,“ popisuje svůj manažerský přístup Milan Behro.

Invaze do USA a Japonska

Milan Behro ani Roman Slavičínský se od začátku podnikání nechtěli spokojit pouze s českým trhem.

„O expanzi do zahraničí jsme se pokoušeli průběžně. Pobočku v Atlantě jsme otevřeli už v roce 1998,“ vypráví Milan Behro. Žádný velký průlom se ale nekonal, a to především kvůli obrovské konkurenci. „Když jsme přijeli do USA, šli jsme se podívat do obchodu se softwarem. Vypadalo to tam jako v supermarketu a jenom grafické programy zabraly několik regálů,“ vzpomíná Milan Behro. Vedení americké pobočky nakonec převzal Roman Slavičínský, který se do Atlanty v roce 2003 přestěhoval z Česka natrvalo.

Daleko jednodušší pozici měla firma na Slovensku. Tamější pobočka funguje také od roku 1998 a dodnes je ze zahraničních dcer Zoneru nejúspěšnější. Vedle USA a Slovenska působí Zoner také v Polsku, Velké Británii nebo Maďarsku. Nejexotičtější je však pobočka v Japonsku. K té pomohly Zoneru štěstí a náhoda. Jejího řízení se totiž ujal bratr Milana Behra Roman. „Bratr od dětství snil o tom, že bude Japoncem,“ usmívá se Milan Behro. Ve třiceti letech se rozhodl svůj sen naplnit a do Japonska se odstěhoval. „Rok studoval, pak se tam oženil a změnil si příjmení na Watanabe. Protože zná japonské prostředí, nabídl jsem mu, aby vedl japonskou pobočku Zoneru,“ vzpomíná Behro.

Průlom v Japonsku – digitálně zaslíbené zemi – je však podle něj také během na dlouhou trať. Zoner proto investoval do účasti na veletrzích, snaží se prosadit svůj software Zoner Photo Studio v japonské lokalizaci do médií. „Recenze na naše Photo Studio například vyšla v tamějším časopise jako součást „trojrecenze“ programů pro digifotografii. Srovnávali nás s Photoshopem Elements a Corelem a nevyšli jsme ze srovnání vůbec špatně,“ pochvaluje si Milan Behro. Před dvěma lety Milan Behro dosavadní strategii zahraniční expanze přehodnotil. V současnosti se chce zaměřit hlavně na země G8 společně s Ruskem a Čínou, tedy největší a nejbohatší světové trhy.

Krize přeje připraveným

Pro většinu firem nejen v České republice se nesl loňský rok především ve znamení krize. Firmy se potýkaly s úbytkem zákazníků, klesajícími tržbami, musely šetřit a propouštět. Zoner Software měl ale podle Milana Behra takříkajíc štěstí v neštěstí. Už na začátku roku 2008 se totiž firma dostala do problémů, které jí paradoxně pomohly připravit se na krizi. „Na začátku roku 2008 se mi nepovedlo profinancovat bankovním úvěrem jiný úvěr, takže jsem musel Zoner restrukturalizovat,“ vysvětluje Milan Behro. Jeho firma totiž v roce 2006 investovala zhruba sto milionů korun do nového sídla. Právě s žádostí na financování části úvěru na pořízení budovy se Behro obrátil na banku. Neúspěšně.

Odmítnutí úvěru znamenalo pro Zoner Software problémy. Firma musela omezit některé dlouhodobě plánované projekty. „Uzavřeli jsme i některé už běžící projekty a ty, které jsem měl v šuplíku, jsem tam taky nechal,“ dodává majitel Zoner Software. Místo investic do budoucna firma musela snižovat náklady. Jak se ukázalo, byla to pro ni nakonec výhoda. „V půlce roku 2008 přišla finanční krize. Naše firma ale už byla v té době nastavená na úsporný režim,“ pokračuje Milan Behro. Šok z krize díky tomu nebyl tak velký.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít