Miláčku, vem si potravinový doplněk - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Miláčku, vem si potravinový doplněk

, Miroslav Slaný,
Miláčku, vem si potravinový doplněk
Zdroj: Euro.cz

Přípravky ojediněle nefungují, neplatí to však pro celou kategorii

Na článek Lenky Petrášové Miláčku, vem si prášek (EURO 26/2007) zareagoval tiskový mluvčí společnosti Simply You Miroslav Slaný.

Dočetl jsem se, že potravinové doplňky na zlepšení erekce a navrácení radosti z milování nefungují a že pacienti doktora Ondřeje Trojana za ně vyhodili několik tisíc korun.
Není však pravda, že jediné, skutečně účinné jsou léky na předpis. Ano, léky na předpis víceméně fungují, byť ne vždy a za všech okolností. Jejich vedlejší účinky a rizika spojená s jejich užíváním, která musí odborně posoudit lékař, ponechme stranou. Fungují však i potravinové doplňky a jejich účinnost je prokázána seriozními vědeckými výzkumy.

Ověřená účinnost.

Některé z nich jsou preklinicky i klinicky testovány, přestože to legislativa nepožaduje, a výsledky klinických studií jsou publikovány v odborném tisku. Například přípravek Argin Max byl testován klinickými studiemi s velmi dobře dokumentovaným dvojitým slepým testem u reprezentativního vzorku mužů i žen, který prováděli lékaři na Havajské univerzitě v USA. Studie jednoznačně potvrdily účinnost přípravku na základě dlouhodobého výzkumu a při přímém porovnání účinků s placebem, na které se většina odpůrců doplňků stravy často odkazuje. Stejně tak existují odborné vědecké studie o účinných složkách Clavinu.

Spokojení uživatelé.

Argin Max i Clavin nedávno analyzovala i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Po náročných rozborech v laboratořích konstatovala, že oba přípravky vyhovují veškerým požadavkům ve všech sledovaných parametrech.
Účinnost Argin Maxu a Clavinu potvrzují především jejich uživatelé. Už jen tím, že si je opakovaně kupují. Argin Max se prodává ve 37 zemích světa a o jeho účincích se přesvědčily statisíce spotřebitelů. Jsou snad všichni tito lidé blázni, aby si opakovaně kupovali věci, které jim nepřináší základní užitnou hodnotu? O Argin Maxu, jeho účinnosti a zkušenostech spokojených uživatelek informovala před několika lety i jedna z největších amerických televizních stanic NBC ve svých hlavních zprávách.

Lobování farmaceutických firem.

V poslední době v médiích zaznamenávám články zabývající se údajnou nefunkčností potravinových doplňků na podporu sexuální apetence. Tyto výstupy jsou výsledkem dobrého lobování farmaceutických firem a mají jediný cíl – diskreditovat nepřímou konkurenci, která jim ujídá kus koláče. Bohužel se občas stane, že se i seriózní a kvalitní novinář nechá ovlivnit a argumenty druhé strany nerespektuje či dokonce zesměšňuje. Často jsou citováni „nezávislí“ odborníci, kteří velmi rádi konkurenční produkt odsoudí.

Pochybné postupy.

V týdeníku EURO 26/2007 je například citován odborný názor Ondřeje Trojana. Ano, je to ten stejný doktor Trojan, který před necelým rokem nabízel k dispozici pacientce svůj penis jako léčebnou metodu. V reakci na daný skandál prohlásil, že to je přece normální vědecký postup. Je to také tentýž doktor Trojan, který jezdí po světě na kongresy na náklady farmaceutických firem, které vyrábějí a prodávají léky na předpis.
Jako protiváhu k odbornému názoru doktora Trojana postavme pohledy jiných nezávislých sexuologů, kteří účinnost některých potravinových doplňků potvrzují.

Odlišné názory odborníků.

Například doktor Tomáš Fait se postavil za účinky Clavinu. A doktor Radim Uzel je přesvědčen, že Argin Max podstatně rozšiřuje možnosti řešení poruch mužských i ženských sexuálních funkcí. Kromě výrazného zlepšení sexuálních funkcí u mužů preparát příznivě ovlivňuje libido, u žen pak zlepšuje orgastickou pohotovost.
Někdo by mohl namítnout, že doktor Uzel vystupuje v reklamě na Argin Max a na Argin-IN, a není tedy nezávislý. Nikdo ale jistě nezpochybní americkou profesorku a generální tajemnici Světové organizace pro sexuální zdraví (WAS) Beverly Whippleovou, která je mezi svými kolegy považována za světovou špičku v oboru sexuologie. I tato erudovaná odbornice se čtyřicetiletou praxí doporučuje svým pacientům a pacientkám potravinové doplňky, které zatěžují lidský organismus méně než například hormonální léčba. Podle doktorky Whippleové má Argin Max jako jediný v USA prokázán pozitivní účinky na sexuální zdraví. Považuje ho za alternativní řešení sexuálních problémů pro ženy, pokud nechtějí užívat hormony.

Neobjektivní informace.

Velmi přesvědčivé informace o příznivém vlivu Argin Maxu na řešení ženských sexuálních dysfunkcí prezentovala v roce 2001 na celosvětovém sexuologickém kongresu v Paříži také Mary Lake Polanová z lékařské fakulty Standfordovy univerzity.
Ano, mezi potravinovými doplňky skutečně existují i některé přípravky, které nefungují a jsou jen směsí neškodných vitaminů. Z ojedinělých případů však nelze usuzovat na celou kategorii. Stejně tak ne úplně všechny noviny a časopisy informují vždy objektivně a pravdivě.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze