Mikulov láká milovníky designu

25. června 2011, 09:30 - Zina Plchová
25. června 2011, 09:30

Stále častěji se u nás výstavy výtvarného umění a dobrého designu objevují i mimo tradiční kulturní centra. O následujícím víkendu bude milovníkům artefaktů patřit například jihomoravský Mikulov. Tamní zámek totiž přivítá první festival art designu ve střední Evropě.

Foto: Daniel Piršč, Camoufleu

Za blížící se výstavou stojí galerie Křehký a Regionální muzeum v Mikulově. Návštěvníci budou díky ní moci obdivovat současný design předních českých i světových tvůrců, a to nejen na prohlídkové trase zámku, ale i mimo ni. Ve spojení s prosluněnou krajinou vína by to mohl být docela příjemný zážitek.

Myšlenka nového festivalu vznikla náhodou při jedné z návštěv kurátorů Jana Zielinskiho a Jiřího Macka u mikulovského designéra Daniela Piršče. „Výsledkem setkání bylo to, že jsme vymysleli nový festival. A protože v Praze vedeme galerii Křehký, nazvali jsme ho Křehký Mikulov s podtitulem První festival art designu ve střední Evropě,“ dodávají kurátoři. „Jak již napovídá název, na festivalu budou představeny limitované série nebo unikátní kusy významných designérů ze světa i z České republiky. Pozvali jsme své přátele ze světa umění a designu, kteří milují silné příběhy vyprávěné prostřednictvím výtvarného projevu. A Mikulov silný příběh má,“ slibují Jan Zielinski a Jiří Macek.

Do Mikulova se letos sjedou samá zvučná jména. Své projekty zde budou vystavovat třeba Eva Eisler, Alfredo Häberli, Hippos design, Imagery, Salim Issa, Ivan Jelínek, Anna Kozová, Olgoj Chorchoj, Liběna Rochová či Maxim Velčovský.

Květiny ve skafandru

S kolekcí váz Cosmic ze sodno-draselného skla se představí Hippos design. Pro studio je to první zkušenost se sklem. Kolekce čtyř váz vychází z tvarů amfory a skafandru, které se ve vázách prolínají, a jejím hlavním motivem je zkoumání a objevování vztahu prostoru vázy a života květiny. Autoři si totiž položili netradiční otázku, co vidí květiny ze svého skafandru, a odpověď se pokusili zhmotnit. Výsledkem práce Radima Babáka a Ondřeje Toboly je nový svět, ne nepodobný vesmíru. Květina v nové perspektivě mění barvu, velikost květu i linii stonku a hladina vody k těmto malým zázrakům také přispívá. Vázy vznikly v Moravských sklárnách Květná.

Výhodu domácího prostředí by mohl po sportovním vzoru využít designér Daniel Piršč, který v Mikulově tvoří. Na tamním zámku představí premiérově jednu ze svých 3D tapet s názvem Airplane. Nástěnný objekt je velký zhruba metr a patří u nás patrně k největším porcelánovým plastikám z jednoho kusu. K vidění budou i jeho menší porcelánové série.

Světový design

Mezi zahraničními vystavovateli bude i úspěšný nizozemský návrhář Richard Hutten. Společným jmenovatelem jeho výrobků je hravost a variabilnost. To dokáže i v Mikulově, kam přiváží limitovanou kolekci Camoufluer. První festival Art designu ve střední Evropě ale bude mít i pestrý doprovodný program. Od pátku 24. června do neděle 26. června nabídne například košt vína, koncerty, komentovanou prohlídku nebo piknik na Svatém kopečku. Výstava Křehký Mikulov bude na zámku otevřena až do poloviny srpna.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít