Mikuláš, čert a apríl

11. prosince 2009, 16:19 - Pavel Matocha
11. prosince 2009, 16:19

Rusové a Američané se podle MF Dnes spojí v tendru na dostavbu Temelína

V předvečer svátku svatého Mikuláše přinesly největší české (kdysi) seriózní noviny MF Dnes na titulní straně třaskavou breaking news. Americký prezident Barack Obama prý přiletí společně se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem do Prahy oznámit vznik společného ruskoamerického konsorcia, které by se ucházelo o dostavbu atomové elektrárny Temelín. Prý to oznámí zároveň s novou dohodou o jaderném odzbrojení. Tedy že se dva největší protivníci – Westinghouse a Atomstrojexport – spojí, aby společnými silami přebyli francouzskou Arevu a získali zakázku za několik set miliard korun.
Když tuto informaci v ústředí Westinghousu slyšeli, vyprskli smíchy a domnívali se, že v Praze letos chodil Mikuláš s čertem společně s aprílem. Když ale tuto zásadní informaci postupně začala přebírat všechna ostatní média, česká i zahraniční, úsměvy za oceánem došly. Viceprezident americké firmy Anders Jackson tedy alespoň veřejně popřel, že by se Westinghouse snažil vybudovat joint venture s jakýmkoli účastníkem soutěže na dostavbu Temelína.
Představa, že Moskva a Washington budou spolupracovat při výstavbě jaderné elektrárny, je asi tak pravděpodobná, jako že se dohodnou na společném vývoji nové stíhačky. To už lze teoreticky spíše přemýšlet o tom, že by jeden ze dvou účastníků z tendru po dohodě odstoupil (za zlaté odstupné). Jenže co když by pak stejně vyhrál ten třetí vzadu?
Navíc Rusko minimálně z energetického pohledu vnímá střední a východní Evropu jako zónu svého vlivu a i podle již dříve publikovaného materiálu (EURO 45/2009) o něj usiluje velmi tvrdě. Úspěch v Česku se mu má stát základnou pro další expanzi v jaderném podnikání na Ukrajině i v západní Evropě. Že by se tedy stáhli Američané? Jenže Westinghouse je od roku 2003 vlastnicky kontrolován japonskou Toshibou, která by jistě překypovala nadšením a udělovala top managementu Westinghousu mimořádné odměny za to, že se v rámci jaderného odzbrojení pod patronací Obamy vzdá možnosti získat zakázku desetiletí.
Na světě je mnoho nepochopitelného a neuvěřitelného a i ze zkušeností – pozitivních i negativních – dvacátého století je zřejmé, že stát se může snad cokoli. Člověk na večírcích zaslechne spoustu neuvěřitelných historek, jimž věřit nemůže, ale může je vyprávět dál. Ale psát je jako vážně míněnou zásadní zprávu na první stránku vážně míněných novin?
Berou-li autoři textu o temelínském spojení Westinghousu s Atomstrojexportem své informační zdroje a svá slova vážně, nabízím jim férovou sázku. Osobně tipuji, že v tendru společnosti ČEZ na dostavbu jaderné elektrárny Temelín budou Rusové i Američané pokračovat každý samostatně. O dobré šampaňské.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít