Microsoft Windows versus Linux

03. února 2003, 00:00 - Aleš Vokál, vokal@profit.cz
03. února 2003, 00:00

Mnoho uživatelů ani netuší, co se skrývá pod pojmem Linux. Naopak o operačním systému Windows vědí snad všichni. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma systémy? Windows Operační systém postavený na "okýnkách". Vyvinula ho koncem 80. let firma Microsoft a z větší části na něm založila svou existenci.

Mnoho uživatelů ani netuší, co se skrývá pod pojmem Linux. Naopak o operačním systému Windows vědí snad všichni. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi oběma systémy?

Windows

Operační systém postavený na „okýnkách“. Vyvinula ho koncem 80. let firma Microsoft a z větší části na něm založila svou existenci. Vyskytují se v několika verzích, nejčastěji se můžeme setkat s Windows 98, Windows 2000 a Windows XP. Zatímco Windows 98 jsou systémem určeným do malých kanceláří a domů, Windows 2000 a XP jsou plnohodnotné operační systémy, na kterých lze vcelku bezproblémově postavit firemní síť. Hodí se pro pracovní stanice díky své relativní jednoduchosti a množství softwaru vyvíjeného pro Windows. V softwaru také spočívá hlavní výhoda Windows proti Linuxu a unixovým systémům obecně, protože jen kancelářských balíků existuje pro Windows nespočetné množství. Serverové produkty Windows se proti běžným „kancelářským“ verzím odlišují hlavně ve vylepšené správě paměti. Hry nejsou v základní instalaci serveru vůbec obsaženy. Pokud chcete na server dostat základní „windowsové“ hry, jak je známe z desktopů, musíte si je doinstalovat sami. Servery Windows jsou však oproti linuxovým znevýhodněny především výkonově. Operační systém Windows je placený.

Linux

Systém postavený na příkazové řádce. Je nasazován především jako síťový server díky své robustnosti a rychlosti. Také pod Linux existuje „okenní“ nadstavba vypadající podobně jako samotné Windows, ale je to naprosto volitelná součást. Linux jako pracovní stanice se příliš nepoužívají, protože pro něj existuje jen omezený okruh kancelářského softwaru. Naprosto opačná je situace v serverových aplikacích. Jakákoliv serverová aplikace, která existuje pro operační systém Windows, existuje také pro Linux. Buď identická, nebo alespoň velice podobná a v mnoha případech dokonce zdarma. Linux je jedním z nejpoužívanějších síťových operačních systémů, je často nasazován jako webový nebo databázový server. Hodí se také dobře jako firewall. Velkou výhodou jsou zdrojové kódy pro většinu softwaru i samotný operační systém. Operační systém Linux je zdarma, platí se jen za technickou podporu.

Rada Profitu

Pokud potřebujete firemní server, který si v případě potřeby můžete tak trochu upravit sami bez pomoci nějakého guru, anebo prostě máte aplikace, jež nejsou pod jiný operační systém, pak jsou serverové Windows jasnou volbou. Ale jestli potřebujete především výkon a jste schopni si zajistit kvalitní servis, pak volte Linux. Jeho síla tkví právě ve výkonu. V ovládání však pokulhává, přece jenom je jednodušší si nastavení „naklikat“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít