Michal Babák: Jak jsme s Vítkem vymysleli Úsvit

01. září 2015, 14:33 - Jan Novotný
01. září 2015, 14:33

Někdejší vládní strana Věci veřejné v těchto dnech definitivně zaniká. Její poslední vedení v čele s přerovským radním Jiřím Kohoutem požádalo kvůli nedostatku peněz v polovině srpna ministerstvo vnitra o zrušení své registrace. Známějším tvářím Věcí veřejných však politika pomohla ke slibné kariéře. A někteří se od ní nedokážou zcela odstřihnout. Například někdejší důležitý sponzor VV, majitel účetní společnosti MxB a stavební firmy WCM CZ Michal Babák zůstal politikem dodnes.

„Když jednou jste v politice, tak vás to láká tam dál zůstat. Je to královská hra,” tvrdí bývalý poslanec. Jeho odpovědi připomínají lekci z mrazivé techniky moci. Babák se loni stal předsedou konzervativní strany Republika a podle svých slov se před dvěma lety podílel i na vzniku hnutí Úsvit. Ovšem na tu dobu nevzpomíná moc rád. Kvůli Úsvitu se rozešel s vládcem Věcí veřejných Vítem Bártou.

Co se tehdy stalo?

Dnes už snad mohu v klidu veřejně říct, že Úsvit byl nápad můj a Vítka Bárty. Přemýšleli jsme, co by nás dostalo zpět do Parlamentu. Snažili jsme se zopakovat úspěch Věcí veřejných a postavit to opět na jedné ústřední osobnosti. Radek John už byl odepsaný a za zenitem, téma dinosaurů také. Proto jsme zvolili Tomia Okamuru a téma přímé demokracie.

Jak vás napadl Tomio Okamura?

Osobnost i téma se vyvinuly z průzkumů veřejného mínění. Zjistili jsme, že téma přímé demokracie veřejnost docela zajímalo a osobnost Tomia Okamury byla tehdy mediálně pozitivní. Takže jsme tyto dvě věci propojili. Ale ne vždy se se všemi na všem domluvíte. Tomio Okamura je člověkem, který ne vždy držel dohody. Při spuštění předvolební kampaně v roce 2013 se nám ten projekt polorozpadl. Tomio začal diktovat, jaké lidi chce na kandidátky. My jsme měli za ty čtyři roky spoustu prověřených lidí, zažili jsme mnoho otřesů v parlamentu. U nějakých dvaceti lidí z Věcí veřejných jsme měli jistotu, že se nestane to, co se nakonec Úsvitu také stalo. Přišlo tam 14 neforemných lidí, kteří jsou velice různorodí.

S nápadem stvořit Úsvit jste přišli za Tomiem Okamurou vy nebo on přišel původně za vámi?

Ne. Přišli jsme my.

Proč jste se sám výrazněji rovnou na začátku nepřihlásil k autorství Úsvitu?

Nechtěl jsem těm lidem a Vítkovi ublížit před volbami. A zlo plodí zlo. Kdybych tehdy zveřejnil, jak Úsvit vznikl, tak by mi mnoho lidí na kandidátkách Úsvitu moc vděčnosti neprojevilo.

Co říkáte tomu, že Úsvit je finančně nejúspěšnějším politickým projektem snad v celých dějinách České republiky? Na celkový počet členů hnutí získalo obrovské finanční prostředky od státu...

To je jeden z důvodů, proč se to celé dělalo. V zájmu jakýchkoli politických akcí peníze potřebujete a dobře víte, že čerpání peněz od různých sponzorů je velmi citlivé.

Myslíte, že nároky pana Okamury, co se týče finančních prostředků z rozpočtu strany, jsou tím hlavním dǔvodem rozpadu Úsvitu?

Určitě. To je jedna z hlavních věcí, která začala štvát ty lidi okolo. To, že Tomio si z toho udělal svoji stranu a nehleděl na potřeby druhých. Proto i ostatní začali čerpat nějaké peníze z rozpočtu strany a z marketingového projektu se stal byznys projekt. Obroda už není možná. Jedině, že by se Úsvit spojil s některými menšími subjekty, které si teď postaví svůj program do krajských voleb na odporu vůči imigrantům.

Pan Bárta už se teď v Úsvitu nijak neangažuje?

S panem Bártou jsme se neviděli dva roky. Po zjištění, jakým směrem se ubírá Úsvit, se naše cesty oddělily. Soustředil jsem se na to, aby před dvěma lety kandidovaly Věci veřejné a zachovaly si identitu. I když bychom se asi nedostali do parlamentu, tak si myslím, že bychom dosáhli výsledku 1-3 % a sáhli bychom si na peníze od státu za volby. V tu chvíli by ta strana mohla přežít. Pan Bárta byl jiného názoru.

Proč Věci veřejné teď definitivně zanikají?

Myslím, že to k tomu celou dobu vedlo. Bylo to tím, že byly tolik spjaty s panem Bártou. Byla na něj podána různá trestní oznámení a pan Bárta nedokáže svou osobnost nijak zvednout. Jeho osobnost rovná se Věci veřejné. Lidé to prostě tak vnímají. A logicky racionálně nemohlo přijít nic jiného než konec.

Čím se pan Bárta teď zabývá? Podle svého ne zcela konkrétního vyjádření radí podnikatelům v nesnázích proti konkurenci a státnímu aparátu. Nevlastní ale žádnou poradenskou společnost a nemá ani žádnou živnost. Na základě čeho podniká?

Netuším. Věřte mi, že nevím. Abych nelhal, já jsem se s ním potkal minulý týden úplně náhodou na schodech fitness centra. Šel jsem do posilovny, on z ní vycházel..

Chodíte do stejné posilovny?

Ano, máme stejného trenéra ještě z období, když jsme se vídali. Pozdravili jsme se příjemně, ale věřte mi, že vůbec netuším, co se s ním děje.

Pan Bárta se ve vašem projektu strany Republika nijak neangažoval?

Ne, nikdy. Já jsem se snažil z nějakého důvodu setrvačnosti v tom zůstat. Politika je určitý… Jak bych to řekl… Když jednou jste v politice, tak vás to láká tam dál zůstat. Královská hra.

Vaše strana byla ještě nedávno v insolvenci kvůli nesplaceným pohledávkám za loňskou kampaň. Jak to dopadlo?

Insolvenci se podařilo zažehnat. Máme tři věřitele, se dvěma jsme domluveni, s jedním nyní jednáme.

Z čeho ty dluhy chcete zaplatit, když na účtu strany nejsou skoro žádné peníze?

Zaplatíme to zřejmě z nějakých mých zdrojů.

Jak se vám daří v podnikání?

To má dva aspekty. Ten negativní je v tom, že má osobnost byla pranýřována v médiích, to znamená, že ne vždy se lidé v byznysu dokážou od toho odprostit. Nicméně spoustu věcí už je dávno zapomenutých. Ale měl jsem to štěstí, že jsem se měl po odchodu z politiky kam vrátit. Tu firmu jsem zakládal s mou sestrou, máme 15-20 zaměstnanců. Tyto služby jsou stabilním byznysem. Není jednoduché změnit svého účetního.

Začal jsem do byznysu vnášet i svou praxi z politiky. A klienti vidí, že to má určitou přidanou hodnotu v rámci daňových optimalizací. Byl jsem v několika komisích ministerstva financí, které vypracovávaly daňové zákony. Dokážu tedy toto aplikovat v tom řekněme komerčním prostředí. Dokážu pomáhat lidem s těmi daňemi i v rámci Evropské unie, například přehlásit firmu do jiného státu a tak podobně. To znamená opravdu legální daňové optimalizace.

Pravda je, źe daně a účetnictví skýtají i jiné možnosti. To znamená například různé propojování lidí. Když někdo někoho potřebuje, tak se snažím pomáhat a propojovat a občas z toho mám nějakou přidanou hodnotu.

Chcete ještě vy sám kandidovat?

V tuto chvíli uvažuji, že budu kandidovat do Senátu. Takže si příští rok střihnu kandidaturu na Praze 10. Ale záleží to ještě na mnoha okolnostech i na tom, jak se mi bude dařit v tom podnikání. K tomu, abych kandidoval, musím mít alespoň nějaký základní kapitál. Bude to také záležet na politické situaci. Já kolegům stále říkám, že Republika bude mít jednou šanci na tu velkou politiku, ale chce to trpělivost a musí se začít od zastupitelstev.

Ale dobře víte, že v současnosti není moc prostoru pro nová uskupení. Naší zemí zmítá určitá oligarchie. Mainstream žije Babišem. Je otázka času, kdy ten volič začne přemýšlet trochu jinak. Nechceme populisticky nasedat na vlnu uprchlíků, čehoź se jistě menší pravicové strany chytnou. Pokud přijdete s jedním rádoby populárním tématem, velmi brzy ta strana skončí. Voliči odejdou a už se vám nevrátí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít