Mezinárodní měnový fond odporuje logice

07. prosince 2012, 12:02 - Tomáš Plhoň, Euro
07. prosince 2012, 12:02

Názory nemění jen blbci, řekla kdysi slavná herečka a sexuální symbol 50. let Brigitte Bardot. Vystřídala ostatně čtyři kariéry a pět manželství, takže zřejmě bude vědět, o čem mluví. Je dobré vědět, že v Mezinárodním měnovém fondu blbci nesedí. Alespoň máme-li soudit dle frekvence střídání jejích názorů.

Stačí si přečíst následující studii, kterou fond vydal . Dozvíte se v ní, že fiskální multiplikátory jsou v období krize odlišné od takzvaně „normálních dob“. V překladu to znamená, že si ekonomové v jedné z nejdůležitějších institucí dneška uvědomují, jak nepříznivý vliv mohou mít na ekonomiku současné vládní škrty, dokonce mnohem větší, než zvyšování daní. Není to pochopitelně nic nového, podobných důkazů existuje celá řada, ale od dosud velmi pravicově (rozuměj „proškrtově“) zaměřeného fondu to může znít překvapivě.

Zvlášť vrátíme-li se v čase o dva roky zpět. Mezinárodní měnový fond byl tehdy jedním z hlavních iniciátorů a propagátorů politiky fiskální kontrakce, kterou ostatně nechal vytesat do základních kamenů všech záchranných půjček, jež se od té doby především v krizí zmítané Evropě rozdaly. Čerstvě zvolená šéfka Christine Lagarderová několikrát pěla ódy na britského premiéra Davida Camerona jakožto vzor správné ekonomické politiky. I on dnes uznává, že dupnutí na brzdu v časech nejtěžších (jeho vláda byla v úsporách v rámci Evropy nejaktivnější) možná nebylo tak docela správné.

Známý ekonom Jeffrey Sachs o Mezinárodním měnovém fondu jednou prohlásil: Odporuje logice, aby tisícovka ekonomů z Washingtonu určovala, v jakých ekonomických podmínkách má žít 1,4 miliardy lidí v 75 rozvíjejících se zemích. Doplňme, že ona tisícovka ekonomů má za sebou poměrně nepěkný účet plný chyb a přešlapů.

Existuje poměrně široká shoda na tom, že v Asijské krizi v roce 1997 politika fondu prosazovaná v záchranných půjčkách významně pomohla eskalovat problémy východních ekonomik. Argentina na přelomu milénia, mimochodem dávaná za vzor jako příklad úspěšně provedeného státního bankrotu (po němž následoval solidní růst), musela fond i se všemi jeho podmínkami poslat k čertu, aby se jí začalo dařit.

Je bezpochyby úctyhodné, že v MMF dokázali přiznat chybu (byť zatím velmi opatrně). Názory nemění jen blbci. Ovšem to, že ho tváří v tvář do očí bijící skutečnosti změníte, z vás génia nedělá.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Burzu nepotřebujeme

Morální reforma pro běsnící dav

Spirála stále opakovaných chyb


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít