Mezi Kyjevem, Bukureští, Vídní a Prahou

20. května 2008, 19:42 - (red)
20. května 2008, 19:42

Erste Bank nabízí ambiciózní vzdělávací projekt

Vzájemné vztahy mezi Českem a Rakouskem se již dávno neomezují na oblast ekonomiky. Vysoké a střední školy z obou zemí si mezi sebou stále více vyměňují studenty i učitele. Například jen v rámci česko-rakouského vzdělávací programu pro podporu spolupráce ve vzdělávání a vědě s názvem „Aktion“ ve školním roce 2007/8 zamířilo či zamíří do Rakouska téměř šedesát českých vysokoškolských studentů. Kromě výměny studentů středních a vysokých škol se také rozšiřují firemní programy pro absolventy. Zahrnují pobyt v rakouské centrále a často také v dalších pobočkách v regionu střední a východní Evropy. Takové roční tréninkové programy nabízí například Česká spořitelna ze skupiny Erste Bank a Kooperativa pojišťovna ze skupiny Vienna Insurance Group. Nicméně tyto programy jsou omezeny jen na absolventy připravující se na práci pro svého zaměstnavatele. Z tohoto pohledu je Letní univerzita Danubia Erste Bank poměrně unikátní, mohou se jí účastnit studenti ekonomických vysokých škol ze všech zemí, kde Erste Bank působí.

Začínali ve čtyřech
Letní univerzita Danubia od svého založení v roce 2001 každoročně probíhá jako společný projekt Ekonomické univerzity ve Vídni a skupiny Erste Bank. V prvním roce tvořily síť Danubie čtyři země (Rakousko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko) a Letní univerzita se poprvé konala v Praze, Bratislavě, Budapešti a ve Vídni. S růstem skupiny Erste Bank přibývaly další země zapojené do projektu. K síti Danubie se postupně připojilo Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina. V každé z těchto zemí má program na starost partnerská ekonomická vysoká škola, například v Česku je to Vysoká škola ekonomická v Praze.

Akademici, praxe i kultura
Program letní univerzity má tři hlavní části probíhající v angličtině: akademický výukový program, seminární program Erste Bank a sociální a kulturní program. Akademický výukový program nabízejí partnerské univerzity. Studenti si mohou vybrat ze dvou modulů: řízení lidských zdrojů a finanční služby. Každý modul přednášejí vyučující z partnerských univerzit v hostitelském městě. Seminární program Erste Bank zase nabízejí dceřiné společnosti ze skupiny Erste Bank. „Seminární program vnímáme jako praktický doplněk akademické části. Zvláštní pozornost je věnována charakteristice středoevropského a východoevropského regionu a základním faktorům ovlivňujícím mezinárodní podniky operující v příhraničních oblastech,“ říká tisková mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková. Například v rámci Letní univerzity roce 2006 studentům přednášel člen představenstva a náměstek generálního ředitele Jiří Škorvaga, ředitel úseku přímého bankovnictví Aleš Mamica a ředitelka odboru vzdělávání a profesního rozvoje Naďa Gallová.

Poznejte kulturu souseda
Kromě pracovních částí programu studenti velmi oceňují i sociální a kulturní složku Letní univerzity. Jejím cílem je přiblížit účastníkům kulturu hostitelských zemí a podporovat jejich společenské a mezinárodní kulturní dovednosti. Hlavní atrakcí je takzvaný kulturní večer, který organizují v každém městě místní studenti Letní univerzity Danubia. Kulturní večery slouží k představení historie, kultury a tradičního jídla a pití hostitelské země. Po kulturních večerech se vždy konají studentské večírky, které jsou mezi studenty velmi oblíbené. Kromě kulturních večerů nabízí tento program také řadu dalších aktivit, jako jsou exkurze do nejznámějších turistických míst v hostitelských městech. „V rámci programu dostanou studenti také uvítací balíček obsahující praktické informace a pár malých suvenýrů,“ dodává Gajdůšková.

Zájem převyšuje nabídku
V Česku je Letní univerzita Danubia Erste Bank určena studentům Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), kteří mají v době konání programu ukončen bakalářský stupeň studia a dobrou úroven angličtiny. Účastnický poplatek činí pro české studenty dvě stě eur a zahrnuje ubytování, dopravu, stravu, výuku i kulturní program. Z každé země, kde působí Erste Bank, bude pro letošní ročník vybráno sedm účastníků. V Česku se na výběru studentů podílí právě VŠE. „Zájem je opravdu velký, nabídku míst převyšuje čtyřikrát až pětkrát,“ potvrzuje Gabriela Böhmová z oddělení zahraničních styků VŠE s tím, že při výběru studentů hrají hlavní roli faktory, jako jsou studijní průměr, motivace a zkušenosti v oboru. Po předvýběru zájemců na VŠE následuje kolo druhé za účasti zástupců České spořitelny.

Líheň talentů
„Je to určitě velmi přínosný projekt. Všichni studenti se opravdu zajímají o informace z ekonomické praxe, které porovnávají se znalostmi nabytými ve škole,“ říká ředitelka odboru vzdělávání a profesního rozvoje České spořitelny Naďa Gallová a dodává, že mnozí studenti si berou vizitky přednášejících. „Letní univerzita představuje šanci k navázání kontaktu s kvalitními studenty. Zhruba třetina z českých a slovenských účastníků programu se zajímá o možnost praxe v bance či náš Trainee program pro absolventy,“ doplňuje Gallová. Jedním z takto integrovaných účastníků programu se stala čerstvá absolventka Fakulty podnikohospodářské VŠE Kristýna Kechrtová. „Lákalo mě studium v zahraničí a Letní univerzita Danubia má očekávání splnila. Především byl celý program velmi dobře organizačně zvládnutý – koordinovat přesuny skupiny studentů několika národností mezi pěti zeměmi není nic jednoduchého. Také mě oslovila vysoká úroveň prezentací vyučujících i zástupců banky. I proto jsem po letní univerzitě neváhala a nastoupila do Trainee programu,“ říká Kechrtová, která od konce loňského roku pracuje v České spořitelně jako specialista na financování nemovitostí.

Kyjevská premiéra
Letošní ročník Letní univerzity Danubia proběhne za účasti studentů z osmi zemí, kde Erste Bank působí. Účastníci se podívají do pěti měst (Kyjev, Bukurešť, Bratislava, Praha a Vídeň). Program odstartuje 29. června v ukrajinské metropoli, kde se uskuteční vůbec poprvé, a 29. července vyvrcholí závěrečnou ceremonií ve Vídni. Nicméně tím by kontakt mezi účastníky programu a skupinou Erste Bank neměl končit. Například Česká spořitelna připravuje Alumni klub, který by měl sloužit jako platforma setkávání bývalých účastníků Letní univerzity Danubia.

BOX
Partnerské university Danubia v roce 2008
Vídeňská ekonomická univerzita, Rakousko
Vysoká škola ekonomická v Praze, Česká republika
Záhřebská univerzita, Fakulta ekonomie a obchodu, Chorvatsko
Korvínova univerzita v Budapešti, Maďarsko
Fakulta ekonomie, Bělehradská univerzita, Srbsko
Vysoká škola ekonomická v Bratislavě, Slovensko
Akademie ekonomických studií v Bukurešti, Rumunsko
Národní ekonomická univerzita Vadyma Hetmana v Kyjevě, Ukrajina

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít