Města ovládly velké koalice

27. listopadu 2006, 00:00 - (pk, čtk)
27. listopadu 2006, 00:00

KOMUNÁLNÍ VOLBYTaké v bývalých okresních městech Olomouckého kraje skončily komunální volby vítězstvím ODS. Přesto i nadále na třech radnicích občanští demokraté povládnou společně se sociálními demokraty.Nejvíce hlasů - 20,22 procenta - získala v komunálních volbách v Olomouckém kraji ODS.

KOMUNÁLNÍ VOLBY Také v bývalých okresních městech Olomouckého kraje skončily komunální volby vítězstvím ODS. Přesto i nadále na třech radnicích občanští demokraté povládnou společně se sociálními demokraty.

Nejvíce hlasů - 20,22 procenta - získala v komunálních volbách v Olomouckém kraji ODS. Druhá ČSSD obdržela 16,11 procenta hlasů, nezávislí kandidáti celkem 19,78 procenta hlasů. Z dalších parlamentních stran nejlépe uspěla KSČM, které dalo v kraji hlas 12,85 procenta voličů a lidovci s 10,91 procenta voličů.

Jednoznačně nejvíce křesel však v zastupitelstvech měst a obcí získají nezávislí kandidáti. Se ziskem 2133 mandátů si oproti předchozím volbám polepšili o 472 křesel. Druzí lidovci ztratili 82 mandátů, letos uspělo jejich 530 kandidátů. Třetí největší počet mandátů získali komunisté, ale zisk 361 křesel znamená zhruba o 90 méně než před čtyřmi lety. ODS si naopak polepšila o 62 mandátů, uspělo 329 kandidátů.

K volbám přišlo v kraji 46,47 procenta voličů, zatímco před čtyřmi lety 50,43 procenta.

V OLOMOUCI POKRAČUJE VELKÁ KOALICE

ODS posílila zejména v krajském městě, kde získala 21 mandátů. Druzí skončili sociální demokraté se 14 mandáty. Komunisté získali pět křesel, lidovci čtyři a Strana zelených jedno.

Radnici nadále povede koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Největší strany si však vyměnily post primátora: V čele města bude dosavadní náměstek primátora Martin Novotný z ODS. Teprve čtyřiatřicetiletý Novotný ve funkci vystřídal Martina Tesaříka (ČSSD), jenž je od června poslancem a neusiloval o místo v radě.

Ke spolupráci se sociální demokracií se zástupci ODS rozhodli přes výzvu svého stranického šéfa Mirka Topolánka, aby se podobné koalice, není-li to nutné, na radnicích nevytvářely. V Olomouci původně politici uvažovali i o variantě koalice ODS pouze s KDU-ČSL, která by měla 25 mandátů. „Existovala by sice papírová většina, krátkodobé hodnocení pozitivního gesta by nám také momentálně přidalo na popularitě, ale s odstupem čtyř let by při hodnocení schopnosti realizovat náš program mohl být tento pohled přesně opačný,“ vysvětlil zachování velké koalice Novotný.

Jak tedy vypadá rada města? ODS oproti minulému volebnímu období posílila na sedm radních, sociálním demokratům patří tři posty. Dosud měly obě strany po pěti radních. Lidovcům zůstalo jedno křeslo. Post prvního náměstka primátora obsadil Svatopluk Ščudlík z ČSSD, druhým je Vladimír Pokorný z ODS. Další místa náměstků získali Martin Major a Jiří Martinák z ODS, Hana Tesařová z ČSSD a Ladislav Šnevajs z KDU-ČSL.

Vítězná ODS bude mít na radnici na starosti rezorty koncepce a rozvoje, školství, sociální pomoc, investice a ekonomický odbor. Zástupci ČSSD budou řídit oblasti dopravy, životního prostředí a majetkoprávní odbor, včetně prodeje domů. Lidovci budou zodpovídat za projekty Evropské unie, zdravotnictví, podporu rodin a městskou památkovou rezervaci.

„Mezi dlouhodobé priority nové koalice patří například oblast nových lokalit pro výstavbu bytových i rodinných domů, další podpora rozvoje průmyslových zón a projekty z oblasti volného času. Patří sem například in-line stezka a přebudování zimního stadionu na multifunkční halu,“ řekl Novotný.

OPOZICE V PŘEROVĚ ZPOCHYBNILA HLASOVÁNÍ

Také v Přerově bude následující čtyři roky vládnout ODS s ČSSD. Město dokonce získalo letošní prvenství - na podobě radnice se tam dohodli jako první ze všech 24 statutárních měst.

Obě největší strany získaly v pětatřicetičlenném zastupitelstvu deset mandátů. Třetí skončili komunisté se sedmi křesly, následovaní koalicí Společně pro Přerov (Strana zelených a Nezávislá volba) se čtyřmi mandáty. Po dvou zastupitelích získali lidovci a Přerovská koalice.

Výsledek koaličních jednání opozici překvapil. Podle lídra komunistů Petra Lagy byla totiž již připravena koalice KSČM, ČSSD, Společně pro Přerov a Přerovské koalice. V opozici by podle této dohody měla skončit ODS s lidovci.

Novým primátorem se stal dosavadní náměstek Jiří Lajtoch z ČSSD. Jeho náměstky se stali Šárka Krákorová-Pajůrková z ČSSD a Elena Grambličková s Josefem Kulíškem z ODS.

Podle Lajtocha je nejdůležitějším úkolem politiků v příštích čtyřech letech doprava, především napojení Přerova na dálnici. „Zvýšíme proto naše úsilí, chceme zvětšit tlak na Ředitelství silnic a dálnic i na krajský úřad,“ uvedl. Hlavní prioritou města v následujících letech bude vybudování domova důchodců za 138 milionů korun.

Volbou náměstků a radních se se zabývalo ministerstvo vnitra. Neúspěšný podnět dal jeden z opozičních zastupitelů. Nelíbí se mu, že funkcionáře nešlo volit jednotlivě, ale jen v bloku.

V PROSTĚJOVĚ BEZE ZMĚN

Také prostějovskou radnici povede nadále koalice ODS a ČSSD. Nemění se ani primátor, jímž zůstává Jan Tesař z ODS. Náměstkem zůstává Vlastimil Uchytil z ODS, nově ho doplní stranický kolega Pavel Drmola. Zbývajícími místostarosty zůstávají Miroslav Pišťák a Alois Mačák z ČSSD.

Občanští demokraté si v zastupitelstvu polepšili o tři křesla na 13 míst, ČSSD o jedno na 11 míst. Komunisté získali pět mandátů, lidovci a Strana zelených po třech.

ODS tedy mohla sestavit středo-pravicovou koalici s KDU-ČSL a Stranou zelených, která by měla 19 zastupitelů z 35. „Situaci jsme analyzovali a došli k závěru, že 19 hlasů je pro efektivní vedení města málo. Už na prvním zasedání bychom byli v menšině, protože dva lidé mají být v zahraničí,“ uvedl Tesař po volbách.

Podle primátora je hlavním cílem vedení města pokračovat v efektivním hospodaření, za důležité považuje také řešení dopravních problémů.

Na Prostějovsku volili také do Senátu. V souboji dvou žen zvítězila Božena Sekaninová z ČSSD. Devětačtyřicetiletá komunální politička předstihla svou soupeřku z ODS Ivanu Hemerkovou. Senátorské křeslo na Prostějovsku se tak po šesti letech vrací do rukou sociální demokracie. Dosavadní senátor Robert Kolář z ODS letos nekandidoval.

V ČELE ŠUMPERKU ZŮSTÁVÁ NEZÁVISLÝ

Šumperští zastupitelé zvolili jednomyslně do čela radnice znovu Zdeňka Brože z Nezávislé volby. Město povede v příštích čtyřech letech koalice ODS, Nezávislé volby, lidovců a sdružení Za prosperitu Šumperka. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít 17 hlasů, v opozici zůstanou komunisté a sociální demokraté.

Ve funkcích místostarostů budou pokračovat i občanský demokrat Marek Zapletal a lidovec Petr Suchomel. Vítězná ODS kromě funkce místostarosty získá i tři místa v radě. Nezávislá volba získala kromě křesla starosty i další místo v radě, a to pro Jana Havlíčka. Devítičlennou radu doplní ještě po jednom zástupci lidovců a sdružení Za prosperitu Šumperka.

Za jednu z největších investičních akcí Brož označil dokončení již zahájené rekonstrukce kanalizace a komunikací ve zhruba pětině města a její druhou etapu za stovky milionů korun.

Senátorský mandát na Šumpersku obhájil lidovec Adolf Jílek, porazil kandidáta ODS Zdeňka Zerzáně.

NOVÝ IMPULZ PRO JESENÍK

Zcela nové je vedení města Jeseník. Zatímco před čtyřmi lety zde zvítězila ČSSD následovaná občanskými demokraty, letos si obě strany pořadí vyměnily. ODS obsadí šest z 25 míst v zastupitelstvu. Sociální demokraté získali méně hlasů, obsadí ale stejný počet křesel jako ODS. Třetí skončilo Sdružení nezávislých - Nový impulz se čtyřmi mandáty. Do zastupitelstva se probojovali i SNK Evropští demokraté, křesťanští demokraté, komunisti a Strana zelených.

Starostou Jeseníku se stal dosavadní ředitel jesenické hotelové školy Petr Procházka z ODS. O místa v radě se na následující čtyři roky podělili občanští demokraté se zástupci Sdružení nezávislýchNového impulzu, SNK-ED, lidovců a Strany zelených. V minulém období byla ODS v opozici, v čele radnice stál sociální demokrat Jiří Krátký.

Prvním místostarostou se stal Vladimír Cupal ze Sdružení nezávislých-Nový impulz. Druhým místostarostou je lékař Jiří Staňa za Stranu zelených. Tři radní zastupují ODS, ostatní koaliční partneři získají po jednom radním.

Podle nového starosty se koalice zaměří například na podporu rodin s dětmi. „Jistě se budeme chtít věnovat také větší podpoře rozvoje cestovního ruchu. Máme tady pěkné hory a prostředí, ale turistům nemá město tolik co nabídnout, co se týče zábavy. Zabývat se budeme i dopravou. Chceme také významněji podpořit spolkovou činnost a zapojit občany do dění ve městě,“ doplnil starosta.

Olomoucký kraj

ZÁKLADNÍ ÚDAJE rozloha kraje: 5159 km2

počet obyvatel: 635 126 (rok 2004)

sídelní město: Olomouc

nezaměstnanost: 8,4 % (říjen 2006)

HDP na obyvatele: 211 467 Kč (rok 2004)

Pramen: ČSÚ

NEZAMĚSTNANOST V OLOMOUCKÉM KRAJI (míra nezaměstnanosti v procentech podle okresů)

Olomouc 7,2

Přerov 10,4

Prostějov 5,8

Šumperk 9,7

Jeseník 12,4

Pramen: MPSV, údaje za říjen 2006

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2006

(počet získaných mandátů)

Olomouc

ODS 21

ČSSD 14

KSČM 5

KDU-ČSL 4

SZ 1

Přerov

ODS 10

ČSSD 10

KSČM 7

Společně

pro Přerov 4

Přerovská

koalice 2

KDU-ČSL 2

Prostějov

ODS 13

ČSSD 11

KSČM 5

KDU-ČSL 3

SZ 3

Šumperk

ODS 7

ČSSD 6

Nezávislá volba 5

KSČM 4

KDU-ČSL 3

Za prosperitu

Šumperka 2

Jeseník

ODS 6

ČSSD 6

impuls Nový 4

SZ 3

SNK ED 2

KDU-ČSL 2

KSČM 2

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít