Města odpovídají na dotazy stále rychleji

24. dubna 2009, 00:00 - Jiří Němeček
24. dubna 2009, 00:00

Držitel ocenění Město pro byznys 2009 bude znám až v říjnu. Vítěze jedné z podkategorií ovšem známe už nyní: Jedničkou v informační otevřenosti se stal Šternberk. Na e-mailový dotaz o podmínkách pro rozšíření podnikání přišla odpověď nejen správná, ale dokonce už za 85 minut.

Jaromír Sedlák

Autor: Jan Třeštík

S podnikateli nejlépe a nejrychleji komunikují úředníci ve Šternberku. Ukázal to průzkum informační otevřenosti, který je součástí druhého ročníku velkého srovnávacího žebříčku Město pro byznys. Meziroční srovnání průzkumu e-mailové komunikace ukázalo, že rychlost a kvalita odezvy úřadů na podnikatelské dotazy se zlepšila. „Chceme, aby nám občané důvěřovali, proto pravidelně kontrolujeme, jak naši zaměstnanci s občany i podnikateli komunikují a reflektujeme, co nám lidé ve městě říkají,“ řekl při vyhlášení šternberský starosta Jaromír Sedlák.

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela nelze žádný region rozvíjet bez spolupráce a názorů podnikatelů. Ochota přijmout podnikatele za partnery se pozná právě podle toho, jak se

Rychlost není prvořadá

I když radnice mají třicet dní na odpověď, na simulovaný e-mailový dotaz podnikatele reagovalo už během 24 hodin celkem 139 radnic. To je téměř o třicet procent více než v loňském roce. Průzkum také ukázal, že úředníci poměrně dobře informují o změnách novely živnostenského zákona. Slabinou ale je, že zvou podnikatele k sobě na úřad a nedávají jim vědět, že si pro ohlášení nové živnosti mohou zvolit jakýkoliv živnostenský odbor, či se v některých případech mohou obrátit i na kanceláře Czech Pointu nebo kontaktní místa Hospodářské komory.

KDO NEJLÉPE INFORMUJE

1. Šternberk, 2. Frenštát pod Radhoštěm, 3. Česká Lípa, 4. Pacov

O vítězi tak nerozhodovalo jen to, jak rychle úřad na dotaz zareaguje. Šternberk například odpověděl po 85 minutách. Informace zaslaná žadateli byla ovšem vyčerpávající, tvrdí zpracovatelé žebříčku. Nejrychleji přitom odpověděl Pacov, body ale ztratil za to, že nevysvětlil dopady letošní novely živnostenského zákona.

Celý srovnávací výzkum Město pro byznys již druhým rokem vyhodnocuje v obcích s rozšířenou působností podnikatelský potenciál na základě padesátky kritérií. „Výsledky úvodního ročníku byly více než zajímavé a současně inspirativní pro města i podnikatele, proto jsme se opět rozhodli podpořit sestavení tohoto žebříčku,“ říká Martin Borovka, generální ředitel Eurovia CS.

Vítěz bude znám v říjnu

Hlavní cenu získá jedna z 205 obcí s rozšířenou působností, které jsou srovnávány na základě všech 50 kritérií rozdělených do šesti oblastí, a to podle podnikatelského prostředí, situace na pracovním trhu, atraktivity lokality, cenových podmínek, kvality veřejné správy a průzkumu mezi podnikateli. Ten zajišťuje společnost Factum Invenio mezi více než devíti tisíci podnikateli. Do 30. června budou vyhodnoceny všechny kraje a v polovině září 22 správních obvodů Prahy. Celorepublikové pořadí bude vyhlášeno 13. října.

První krajské výsledky průzkumu Město pro byznys 2009 už byly vyhlášeny v Moravskoslezském kraji. O titul v regionu soupeřilo 22 měst a pomyslnou zlatou medaili získal Bruntál. Body nasbíral hlavně díky velkému počtu volných, ale přitom kvalifikovaných pracovních sil s nízkými mzdovými nároky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít