MERTLÍK NARAZIL - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

MERTLÍK NARAZIL

, István Lékó,
MERTLÍK NARAZIL
Zdroj: Euro.cz

Grégrovo křídlo ve vládě žádá hlavu šéfa FNM Jiřího Havla

Havel zatloukl Mertlíkovi hřebík do rakve. Takto komentují zasvěcení úředníci rozhodnutí výkonného výboru Fondu národního majetku (FNM), který určil jiného poradce pro privatizaci plynárenství, než jakého vybrala meziresortní komise vedená Grégrovou náměstkyní Vlasákovou. Privatizace se bohužel stala součástí nechutného politického boje o funkce ve vedení ČSSD před sjezdem strany.
Do velkého sporu se dostal Fond národního majetku (FNM) s vládou kvůli výběru poradce na privatizaci Transgasu a několika distribučních společností. FNM totiž ignoroval rozhodnutí výběrové komise, která za vítěze označila ABN Amro Bank (EURO 11/2001) a za poradce překvapivě vybrala konsorcium Salomon Brothers International/Citibank. Týdeník EURO má informace, že někteří ministři a poslanci žádají personální změny v čele fondu, přinejmenším odvolání šéfa výkonného výboru Jiřího Havla. To, že spor vznikne, jsme předpovídali již před týdnem (EURO 13/2001).

Grégrův pokus.
Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr minulou středu
žádal vládu, aby ministr financí Pavel Mertlík, který je předsedou prezidia FNM, vysvětlil postup fondu a aby zvrátila výsledek soutěže na poradce ve prospěch ABN Amro Bank. Tato banka byla komisí hodnocena jako nejlepší a Salomon Brothers/Citibank se umístnila až na třetím místě. O poradenství, které je lukrativní zakázkou v hodnotě několik set milionů korun, se ucházelo jedenáct firem či konsorcií (EURO 11/2001).
„Rozdíl mezi ABN Amro Bank a dalšími uchazeči byl podle hodnocení komise výrazný, asi desetibodový. Rozdíl mezi dalšími byl už jen bod či dva, řekl týdeníku EURO nejmenovaný zástupce dvanáctičlenné komise. Nabídka ABN Amro Bank byla údajně vyhodnocena jako nejlepší u osmi členů komise.
„Fond národního majetku nás neinformoval o tom, proč nastala tato změna. To je velké překvapení pro naši společnost. Nabídka ABN Amro byla dobrá, výběrová komise ji vyhodnotila jako nejlepší a nejvhodnější, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO ředitel odboru corporate finance v ABN Amro Bank Jiří Hrbáček. Banka má na odvolání desetidenní lhůtu, která skončí tento týden. „Mohu říci jen tolik, že situaci analyzujeme a zvažujeme další kroky, dodal minulou středu Hrbáček.

Drzý Dostál.
Jednání kabinetu bylo podle informací týdeníku EURO nejdříve odhlasováno jako neveřejné, takže z něj
neexistuje žádný záznam. Debatu mezi
tábory Mertlíka a Grégra označil jeden z účastníků zasedání za místy velmi vášnivou. Deník Právo informoval, že premiér Miloš Zeman křičel na Mertlíkova přívržence, ministra kultury Pavla Dostála, že je drzý. Dostál následně přestal se svým šéfem komunikovat.
„Vláda vzala zprávu na vědomí bez hodnotících soudů, prohlásil po zasedání Mertlík. Zadavatelem zakázky byl podle něj FNM, proto o výběru poradce rozhodl výkonný výbor fondu, nikoli vláda. Ministr financí dodal, že meziresortní komise měla jen poradní hlas.
Kabinet o výběru poradce bude opět jednat 9. dubna na zasedání, kde se mají srovnat hodnocení meziresortní komise a výkonného výboru FNM. Týdeník EURO má informace, že pravděpodobný vývoj bude následující: nepodá–li ABN Amro Bank námitku, s vítězstvím Salomon Brothers/Citibank se vláda nakonec smíří, ale bude žádat personální změny ve výkonném výboru FNM.

Střet zájmů.
Někteří ministři se pozastavovali nad rolí místopředsedy výkonného výboru FNM Jana Juchelky v procesu výběru poradce. Juchelka byl na začátku členem meziresortní komise, ale před vyhodnocováním nabídek požádal FNM o uvolnění z komise z důvodu střetu zájmů. Je totiž členem dozorčí rady Komerční banky, která se v konsorciu s JP Morgan ucházela o vítězství ve výběrovém řízení. Juchelku v komisi nahradil vedoucí oddělení firemních financí FNM Jan Škurek.
Komise tedy nabídky vyhodnotila bez Juchelky, avšak ten se podílel na půdě FNM na vyhodnocování nabídek i na následném hlasování, které rozhodlo o vítězství Salomon Brothers/Citibank. Členové meziresortní komise i členové dozorčí rady FNM, se kterými týdeník
EURO hovořil, se diví, že Juchelka z meziresortní komise odešel kvůli podjatosti, ale při vyhodnocování nabídek tento problém nikomu z výkonného výboru nevadil.
„Možnost podjatosti je v zákonu o zadávání veřejných zakázek sledována pouze u komise, která posuzuje a hodnotí předložené nabídky. V případě konfliktu zájmů má zadavatel povinnost dotčeného člena komise nahradit. Ve chvíli, kdy ing. Juchelka, jako člen dozorčí rady Komerční banky, zjistil, že jedním z přihlášených účastníků je i Komerční banka, rozhodl se podle jednacího řádu této komise vyhodnocování nabídek neúčastnit. FNM podle zákona na tuto dobu určil náhradníka. Zákon však identický režim vůči členům statutárního orgánu zadavatele, tedy Fondu národního majetku, neuplatňuje, a proto se mohl ing. Juchelka vyhodnocování zúčastnit, a neohrozil tak usnášeníschopnost výkonného výboru. A tato skutečnost výsledek vyhodnocování nabídek rozhodně nijak neovlivnila, brání se Juchelka prostřednictvím tiskové mluvčí Jany Víškové.
„Mne zaráží, že FNM v jednom případě řekne, že pan Juchelka je podjatý, ve druhém tvrdí, že není. Fond se snaží kličkovat a tváří se tak, že formálně postupoval správně. Nečekal jsem, že v případě privatizace tak důležitého sektoru, jako je plynárenství, dojde ze strany FNM k takovému vážnému selhání v komunikaci, řekl týdeníku EURO člen dozorčí rady FNM Oldřich Vojíř (ODS).

Znepokojeni dozorci.
Postup výkonného výboru kromě některých ministrů vadí i dozorčí radě FNM. „Nezkoumáme obsah rozhodnutí výkonného výboru, ale jeho postup. Čtyři z pětičlenné dozorčí rady (Martin Kocourek, Oldřich Vojíř, Martin Říman a Jan Stráský – pozn. red.) oficiálně protestovali proti verdiktu výkonného výboru fondu. Poslali jsme protestní dopis ministru Mertlíkovi, jako předsedovi prezidia FNM, a premiérovi Miloši Zemanovi, aby se postupem výkonného výboru zabývali a vyvodili důsledky. Pakliže prezidium prohlásí, že výkonný výbor pochybil, budeme žádat personální změny, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO člen dozorčí rady FNM Martin Kocourek, poslanec za ODS. Tvrdí, že výkonný výbor při rozhodování o poradci obešel prezidium fondu. Když dostal rozhodnutí meziresortní komise, měl se podle Kocourka obrátit na prezidium, aby rozhodlo o dalším postupu, to se ale nestalo. „Dozorčí radě, která také o této otázce bude jednat tento týden, se nelíbí, že v tomto případě výkonný výbor obešel orgány fondu, který se kvůli výběru poradce na privatizace celého plynárenství dostal do velkého konfliktu s vládou, dodal Kocourek.
„Dozorčí rada má dojem, že privatizace začíná mít problém. Nejen kvůli Českému Telecomu. Příprava privatizace je znehodnocena. Znepokojuje mne, že u prodeje plynárenství nastal takový
chaos, a to jsme jen u výběru poradce. Tato situace snižuje věrohodnost České republiky v očích zahraničních investorů, zdůrazňuje Kocourek. Podobně se vyslovil pro týdeník EURO jeho stranický
kolega a také člen dozorčí rady FNM Oldřich Vojíř i další člen tohoto orgánu Martin Říman. „Jedná se o proces, který je velice citlivý, a má tudíž své politicko–ekonomické vazby. Je a bude na vládě ČR, jak proběhne privatizace, a vláda také nese politickou odpovědnost za celý proces. FNM byl zřízen za účelem řízení procesu privatizace, ale vždy platila zásada jakéhosi koordinovaného postupu v daném privatizačním případě, stojí v dopise čtyř zástupců pětičlenné dozorčí rady FNM, který má týdeník EURO k dispozici.

Vláda v roli statisty.
Dopis, který kritizuje postup Fondu při výběru poradce, dále pokračuje: „V této situaci není až tak důležité, jak jsou podle zákona rozděleny kompetence vlády a FNM, spíše je teď podstatné to, že tato důležitá koordinace selhává. Jedná se o závažný problém zejména u zveřejněných či dokonce nevratných kroků. (…) Zásadní problém je však v postavení vládní komise, o kterém výkonný výbor FNM věděl, neboť na to byl upozorněn právním poradcem, přesto neučinil žádné kroky, které by odstranily
jakékoli nejasnosti. Naopak, nechal provádět výběr komisí a následně provedl de facto vlastní hodnocení a na tomto základě vyhlásil vítěze. Z tohoto pohledu je vládní komise bez kompetencí, a tudíž naprosto nadbytečná. Tím se vláda dostala do role statisty a čeká na jednání a rozhodování výkonného výboru FNM.
Člen dozorčí rady fondu Oldřich Vojíř prohlásil, že vedení tohoto úřadu v případě výběru poradců zašlo až příliš daleko. Další člen dozorčí rady, Martin Kocourek, je přesvědčen, že na základě dostupné dokumentace a informací došlo ze strany výkonného výboru FNM k závažnému pochybení, a to tím, že vědomě ponechal vládní komisi jako poradní bez kompetencí, přestože na tuto skutečnost byl upozorněn. „Tím došlo i k porušení vládního usnesení (č. 1260/2000 – pozn. red.), řekl Kocourek.
Mertlík rozhodnutí výkonného výboru brání argumentem, že o žádných komisích v zákoně o veřejných zakázkách není zmínky a mohou mít jen poradní hlas. „Právní rozbory hovoří o tom, že postup výkonného výboru FNM byl správný, tvrdí Mertlík.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze