Měřič stresu a aplikace na pozorování ryb. Kosmický inkubátor přijal nové startupy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Měřič stresu a aplikace na pozorování ryb. Kosmický inkubátor přijal nové startupy

, Jana Kohoutová, Export a podnikání,
Měřič stresu a aplikace na pozorování ryb. Kosmický inkubátor přijal nové startupy
Zdroj: CzechInvest

Do českého inkubátoru Evropské kosmické agentury vstoupily dva nové startupy. Podporu získaly na vývoj unikátních technologií. Jejich představení bylo součástí programu českého kosmického týdne.

Numer8 a Entrant. To jsou další dva startupy, které vstupují do českých poboček inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC. Numer8 bude své podnikání dále rozvíjet v Praze, Entrant pak v brněnské pobočce, kterou provozuje inovační agentura JIC. Po následující dva roky budou moci obě firmy využívat know-how, které v této oblasti Evropská kosmická agentura má. Agentura CzechInvest oba startupy oficiálně představila na tradiční výroční konferenci End of Year. Ta byla součástí letošního kosmického týdne, který se konal v polovině listopadu pod názvem Czech Space Week.

Záběry z družice mají pomoci s ochranou ryb

Indická firma Numer8 chce s aplikací O´fish zabránit nadměrnému rybolovu a podpořit menší rybáře. Aplikace dokáže na základě pozorování Země z dat družicové navigace určit vhodná místa k rybolovu a zároveň je v systému zakrýt v případě, že se v daném místě nachází příliš mnoho lodí. V současné době se projekt testuje v Indii a na Srí Lance. Startup s obdobným produktem vyhrál v loňském roce také soutěž Copernicus Masters a byl také vybrán jako jeden z pěti nejlepších projektů do Světového potravinového programu OSN.

Inkubátor pro vesmírné technologie
Evropská kosmická agentura ESA provozuje po Evropě dvě desítky podnikatelských inkubátorů neboli Business Incubation Centre. Začínající inovativní firmy zde rozvíjejí své projekty založené na kosmických technologiích směrem k využití v běžném životě.

ESA BIC Prague byl založen na jaře 2016 a od té doby pomohl podnikatelsky zúročit nebo rozvinout nápady již 17 inovativních firem. Pobočka tohoto českého kosmického inkubátoru v Brně vznikla vloni na jaře na JIC a od té doby do něj vstoupily čtyři firmy. Od letošního listopadu počet podpořených startupů vzrůstá až na 23.

Stressmeter monitoruje rozrušení vojáků, lékařů nebo pilotů

Společnost Entrant, která vzniká jako spin-off Masarykovy univerzity, monitoruje a interpretuje stres v oborech, kde je posouzení stresové zátěže klíčové – ve výcviku kosmonautů, pilotů nebo vojáků. Do budoucna by se chtěla zaměřit také na lékaře a vrcholové sportovce. Firma využívá inovativní algoritmus, který sama vytvořila. Díky němu může efektivně vyhodnotit vliv stresové zátěže na výkon v situacích, kde je velké časové omezení a malý prostor pro chybu. Žádný nástroj s takovými parametry v současnosti neexistuje. Během inkubace v ESA BIC plánuje tým vytvořit první prototyp zařízení a miniaturizaci stressmeteru.

„Portfolio našich startupů se díky Numer8 a Entrant rozrůstá o firmy, které mají ve vedení ženy. Poukazuje to na fakt, že ženy podnikatelky v dnešní době mají své místo už i v takových oborech, kde historicky dominovali muži,“ říká Tereza Kubicová, ředitelka Odboru interních projektů agentury CzechInvest. Podle ní na ženy ve vesmírném průmyslu nezapomněl ani program letošního kosmického týdne, který zahrnoval i talkshow Space for Women.

Autorka je tiskovou mluvčí agentury CzechInvest

PDF verze prosincového čísla magazínu Export a podnikání ke stažení
 Titulka Export a podnikání 12/19

Ohodnoťte tento článek
Diskuze