Méně peněz z větru a slunce

31. října 2008, 14:18 - Vadim Fojtík
31. října 2008, 14:18

Obnovitelné zdroje

Energetický regulační úřad (ERÚ) má špatnou zprávu pro investory, kteří chtějí příští rok postavit větrnou či sluneční elektrárnu. Plánuje totiž snížení výkupních cen elektřiny z uvedených obnovitelných zdrojů.
„Momentálně finišujeme s analýzami, které jsou pro naše cenové rozhodnutí nezbytné, k dispozici budou počátkem listopadu,“ konstatoval předseda ERÚ Josef Fiřt. Jak však současně dodal, již z dílčích údajů je patrné, že výkupní ceny elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách budou nižší. „Pořizovací cena technologií klesá. Na druhé straně je však nutné v konečných kalkulacích zohlednit zhoršenou situaci ve shánění prostředků na financování projektů. Výkupní cena ale půjde určitě dolů,“ sdělil Fiřt. Nechtěl však spekulovat o kolik. Zdroje týdeníku EURO však tvrdí, že výkupní ceny klesnou o čtyři až pět procent. Platná legislativa umožňuje ERÚ maximálně pětiprocentní snížení. Zatímco u letos zprovozněných větrných elektráren je výkupní cena při dodávkách do distribuční sítě stanovena za kilowatthodinu proudu na 2,46 koruny, u větrníků spuštěných po 1. lednu příštího roku to bude zhruba 2,34 koruny. „U elektrárny o instalovaném výkonu 2,5 megawattu představuje snížení výkupních cen pokles ročního příjmu celkem zhruba o osm milionů korun,“ konstatoval dobře informovaný zdroj.
Jen elektrárenská firma ČEZ chce v Česku příští rok postavit větrné elektrárny o celkovém výkonu 20 megawattů. Obdobná je situace i při výrobě elektřiny ve slunečních elektrárnách. I zde podle Fiřta klesly pořizovací náklady, naopak se zhoršila situace se sháněním prostředků na financování projektů. „I tady lze proto předpokládat snížení výkupních cen. O kolik to bude, zatím nemohu sdělit,“ dodal šéf regulačního úřadu. I v tomto případě zdroje týdeníku EURO hovoří až o pětiprocentním poklesu výkupních cen. U elektřiny vyrobené v solárních, respektive fotovoltaických zařízeních spuštěných v letošním roce, je výkupní cena proudu dodaného do sítě stanovena na 13,4 koruny za kilowatthodinu. U zařízení zprovozněných po 1. lednu příštího roku to má být 12,787 koruny za kilowatthodinu.
Zcela jiná je však situace v oblasti výroby energií z biomasy. Cena suroviny kvůli rostoucímu zájmu stoupá. I z toho důvodu ERÚ výkupní ceny elektřiny vyrobené z biomasy zvýší. „Ano, lze očekávat vyšší výkupní ceny,“ konstatoval Fiřt. Zároveň však upozornil, že úřad hodlá i nadále podporovat výrobu z obnovitelných zdrojů, tedy kromě biomasy z větrných a slunečních elektráren. „Z toho důvodu musíme ceny stanovit tak, aby spotřebitelé elektřiny zaplatili skutečně jen to, co je nezbytně nutné. Konkrétní čísla oznámíme až koncem listopadu,“ dodal Fiřt.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít