Méně jádra, více uhlí a plynu. Závislost Česka na fosilních palivech opět roste - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Méně jádra, více uhlí a plynu. Závislost Česka na fosilních palivech opět roste

,
Méně jádra, více uhlí a plynu. Závislost Česka na fosilních palivech opět roste
Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Problémy s provozováním dukovanských a temelínských reaktorů loni srazily podíl jádra na hrubé výrobě elektřiny na 29 procent. Ještě v roce 2014 mělo jádro 35procentní podíl. Roste naopak výroba z fosilních paliv – uhlí a zemního plynu. Je to vývoj, který jde proti deklarovaným cílům evropské energetiky.

České uhelné elektrárny, které se v roce 2014 podílely na výrobě elektřiny z necelých 52 procent, zaznamenaly v loňském roce nárůst podílu na 55 procent. V absolutních číslech navýšily produkci o 1,3 miliardy na 45,7 miliardy kilowatthodin.

Právě uhlí muselo zčásti dohánět neplánovaný výpadek výroby jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Provoz dukovanské elektrárny zkomplikovala aféra s nekvalitním snímkováním svarů potrubí. Státní úřad pro jadernou bezpečnost si proto vyžádal opakování kontrol. Dva temelínské bloky loni zápasily s řadou technických potíží, jež si vyžádaly delší odstávky a kontroly zařízení.

Loňská výroba elektřiny v Česku (po měsících podle zdrojů)

 Výroba elektřiny v Česku v roce 2015

Zdroj: ERÚ

A výsledek? Objem hrubé výroby elektřiny z jádra loni klesl na 24,1 miliardy kilowatthodin, o dva roky dříve to bylo ještě 30,3 miliardy. Polovinu výpadku nahradily uhelné a paroplynové elektrárny, druhá polovina způsobila pokles celkové výroby elektřiny v Česku a objemu vývozu proudu do zahraničí. Kladné vývozní saldo loni kleslo na 11 miliard kilowatthodin.

Objem výroby elektřiny v paroplynových elektrárnách loni přesáhl čtyři miliardy kilowatthodin, což představuje historický rekord. Projevilo se zde častější zapínání paroplynové elektrárny v Počeradech, jejíž provozování začalo společnosti ČEZ díky růstu cen elektřiny ekonomicky vycházet.

Přečtěte si o možné budoucnosti české jaderné energetiky:

Studna energie. Výzkumníci z Řeže chtějí uspět s vlastním reaktorem IV. generace

jaderný reaktor

Stagnuje naopak objem výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, což platí pro solární, větrné i vodní elektrárny. Výstavba těchto zdrojů energie v posledních letech v důsledku ořezání podpory fakticky skončila.

Jak uvádí Energetický regulační úřad ve svém statistickém přehledu, hrubá výroba elektřiny loni dosáhla 83,3 miliardy kilowatthodin (meziročně o 0,7 procenta méně). Tuzemská spotřeba elektřiny – bez vlastní spotřeby energetického sektoru – se meziročně zvýšila o 2,7 procenta na 60,9 miliardy kilowatthodin.

Dále čtěte:

Česko chce u Evropské komise výjimku pro tendr na stavbu v Dukovanech

Zeman chce další jaderné zdroje. Co nejdříve


Ohodnoťte tento článek
Diskuze