Meg Whitmanová zbohatla jako šéfka eBay

08. března 2010, 13:57 - Tereza Nováková
08. března 2010, 13:57

Pod jejím vedením se stala internetová aukční síň eBay nejnavštěvovanější stránkou internetu. V tomto roce Meg Whitmanová kandiduje v amerických volbách na guvernérku Kalifornie.

Autor: Isifa.com

Může tak nahradit ve funkci Arnolda Schwarzeneggera. „Kalifornie jde ke dnu. Nemůžu jen sedět a dívat se,“ říká Meg Whitmanová.

Meg Whitmanová je první ženou, která se stala miliardářkou díky vlastnictví internetové firmy. Narodila se 4. srpna 1956 na Long Islandu v New Yorku jako Margaret Cushing Whitmanová. Původně chtěla být lékařkou. Na Univerzitě Princeton však studovala fyziku a matematiku. Poté, co při letní brigádě prodávala reklamu do časopisů, přestoupila na studia ekonomie. V roce 1977 ukončila Princeton University, kde získala titul AB, a v roce 1979 absolvovala Harvard Business School s titulem MBA.

Svoji pracovní kariéru zahájila v témže roce ve firmě Procter & Gamble v Cincinnati v Ohiu na pozici sortimentáře. O rok později, v roce 1980, se provdala za studenta medicíny Griffitha Harshe IV. Když její muž získal místo neurochirurga v San Francisku, přestěhovali se. Meg Whitmanová si v novém místě našla práci pro konzultační firmu Bain & Company a vypracovala se až na pozici viceprezidentky. V osmdesátých letech se jí v San Francisku také narodili dva synové, Griff a Will.

V roce 1989 se stala viceprezidentkou strategického plánování ve Walt Disney Company. Poté, co se její muž stal hlavním chirurgem v bostonské nemocnici, nastoupila jako prezidentka do společnosti Stride Rite Corporation. V roce 1995 se stala prezidentkou a výkonnou ředitelkou Florists Transworld Delivery a v roce 1997 generální ředitelkou jedné z divizí firmy Hasbro. I přesto, že zastávala vysoké pozice, současně se věnovala rodině. Pracovala obvykle v dopoledních hodinách. Prázdniny trávila rodina na lyžích či rybolovem.

Před eBay na internetu nenakupovala

Když „lovci mozků“ oslovili Meg Whitmanovou s nabídkou práce pro eBay, byla internetová aukční síň relativně mladá, ale už známá společnost. Pierre Omidyar ji založil s názvem Auction Web pro svoji přítelkyni, která sbírala dávkovače bonbonů Pez. Jejím prostřednictvím se mohla spojit s dalšími sběrateli, nakupovat je a prodávat. Klíč byl jednoduchý. Za tři dolary mohl prodávající nabízet položky na síti. Brzy si ale lidé přes web začali nabízet i další věci. Velmi rychle se také mezi sběrateli vytvořilo cosi jako „komunitní duch“.

Jedním z nejzajímavějších rysů fungování byl systém hodnocení, v němž se jednotliví nakupující a prodávající hodnotili navzájem. Negativní komentáře těm, kteří neplatili za nákup, nebo těm, kteří prodávali nekvalitní zboží, upozorňovaly ostatní na nesolidní účastníky aukcí. V roce 1997 získávala společnost šest procent z ceny každé prodané položky.

Když se společnost zvětšila, prodal Omidyar její část firmě Benchmark Capital. Noví vlastníci najali „lovce mozků“, aby našli někoho, kdo by eBay technologicky rozvinul, udělal z ní značku, a také někoho, kdo by pochopil komunitního ducha zákazníků. Jedním z oslovených byla Meg Whitmanová.

MEG WHITMANOVÁ
Datum narození: 4. srpna 1956 Bydliště: Atheton, severní Kalifornie Majetek: 1,6 miliardy dolarů

Zpočátku nechtěla na nabídku vůbec reagovat. Starala se o dva syny, pracovala v Hasbro, měla šest set podřízených a práce jí vyhovovala. Navíc neviděla důvod, proč by měla stěhovat svoji rodinu na západní pobřeží. Na eBay taky nikdy nenakupovala. Nakonec ji agent přemluvil, aby se alespoň sešla s Omidyarem v jeho kanceláři v San Jose. Když Whitmanová zjistila, že nakupující a prodávající tvoří vlastní komunitu, hrdou na příslušnost k síti, nadchlo ji to. Zároveň pochopila, jaký potenciál v sobě nese „komunitní duch“ ve spojení s internetovým obchodováním.

Její muž tehdy pracoval na programu léčby mozkových nádorů v prestižní Mass General Hospital. Jak ho dokázala přesvědčit, aby se vzdal své kariéry pro její, vzpomíná v rozhovoru s Lesleyem Stahlem pro The Women on the Web. Její muž jí nabídl, aby do San Franciska odjela nejdříve sama. Prý mu tehdy řekla: „Nemůžu to udělat bez rodiny, bez tebe a hochů, protože bez vás bych nebyla úspěšná.“ Odpověděl jí: „Dobře, zavolám do Kalifornie, jestli by tam nebyla nějaká práce.“ Shodou okolností dostal místo ve stejném oboru, v němž pracoval. „Naučili jsme se nepřekážet si v kariérách,“ říká Meg. Do Kalifornie se odstěhovali všichni. Synové do nových škol, Meg a její muž do nových zaměstnání a všichni do malého bytu v Oak Creek. „Šla jsem s platem výrazně dolů. Z milionu dolarů od Hasbro na sto tisíc u eBay. Ložnice synů byla menší než šatní skříň v druhé ložnici. Ale byla to jedna z velkých věcí – když jsme žili jako rodina na tak malém prostoru,“ vzpomíná.

Do eBay nastoupila Meg Whitmanová v březnu 1998, v době, kdy měla firma pouze třicet zaměstnanců, milion a půl uživatelů a tržby okolo čtyř milionů dolarů. Stala se generální ředitelkou společnosti a Omidyar ve společnosti zůstal jako zakladatel a předseda představenstva.

Všichni mluví francouzsky, jen já ne

Když Meg Whitmanová začala v eBay pracovat, musela především rozšířit technologické zázemí. „Nevyznala jsem se v technologiích, bylo to pro mne jako být ve Francii, kde všichni mluví francouzsky a já ne,“ komentovala pro Business Week. Jak sama přiznává, učila se za pochodu. „Každý den se objevovaly nové problémy, nové výzvy, každý den bylo o čem přemýšlet. Alespoň několikrát v týdnu jsem si říkala: „Tak tohle nevím.“ V prvních dvou letech, než bylo vybudováno dostatečné technické zázemí, potýkala se společnost s častými výpadky proudu a sítě. Už tehdy Whitmanová prokázala to, o čem analytici tvrdí, že bylo hlavním motorem jejího úspěchu – schopnost naslouchat zákazníkům. Na některé stížnosti dokonce reagovala sama. Poplatky za aukce v době technologických problémů společnost vracela.

Kromě toho, že založila samostatné oddělení, které přijímalo e-maily a telefonní hovory od zákazníků a odpovídalo na ně, v roce 1999 zavedla program „hlas zákazníků“, v němž byl každých několik měsíců dovezen na centrálu asi tucet věrných zákazníků, s nimiž Meg diskutovala o fungování eBay. Díky návrhům zařadila funkci „kup teď“, kdy můžete předmět koupit za pevnou cenu, okamžitě, bez dražby. Slavná je historka, kdy jeden z dražitelů dal do dražby vzácnou bundu eBay na protest proti pravidlům, která se mu nelíbila. Whitmanová a Omidyar za ním přiletěli domů, hodinu si s ním povídali, sepsali stranu poznámek a do dvou dnů změnili na eBay pravidla.

Sama také začala na eBay obchodovat. Podle svého osobního účtu na eBay prodala nebo koupila za deset let kolem 650 položek. Většinou, jak sama říká, prodávala a nakupovala sportovní vybavení, z něhož její synové vyrůstali, nebo které potřebovali. Pro komunitu eBay se stala ikonou „Meg“ – tak ji všichni familiárně nazývali.

Pátá největší země světa

Předměty obchodování na eBay se rozšířily z pouhých sběratelských předmětů na doslova všechno, co se dá prodat. V prodeji byl například WV Golf Josepha Ratzingera, současného papeže Benedikta XVI., který se prodal za 189 tisíc eur. Mezi bizarní prodeje se pak v roce 2005 zařadil prodej Lotusu Esprit britského DJ Toma Shawa. Jeho žena prodala vůz metodou „kup teď“ za 50 pencí jako pomstu za manželovu nevěru. Automobil byl prodán během pěti minut a kupec si jej vyzvedl ještě týž den.

Pod vedením Whitmanové brzy eBay expandovala z Ameriky do světa. V roce 2001 eBay koupila iBazar, on-line aukční společnost s místy v osmi evropských zemích, pronikla také na Nový Zéland a do Koreje. V roce 2003 zahájila Whitmanová jednání s EachNet ve snaze přilákat zákazníky na čínskou eBay.

V roce 2006, když internetová aukce eBay zaregistrovala dvousetmiliontého uživatele, prohlásila Meg Whitmanová, že kdyby všichni uživatelé eBay bydleli v jednom státě, vytvořili by pátou největší zemi světa. Větší než „stát eBay“ by byly jen Čína, Indie, Spojené státy a Indonésie.

Pod vedením Meg Whitmanové se eBay stala jedním z největších obchodních úspěchů v americké historii podnikání. Firma eBay rostla rychleji než Microsoft nebo Amazon. Díky vlastnictví akcií eBay se Meg Whitmanová stala první miliardářkou, která zbohatla na internetovém obchodování.

Ne všechny aktivity Meg Whitmanové v eBay ale byly zcela úspěšné. V roce 2007 dohodla koupi komunikační společnost Skype za 2,6 miliardy dolarů. Nákup se ale ukázal nadhodnocený a představa, že si budou mezi sebou uživatelé telefonovat přes Skype, který jim eBay poskytne, nevyšel. Internetová aukční síň eBay Inc. odepsala ztrátu 900 milionů.

Kalifornii budu řídit jako firmu

Z eBay odešla Meg Whitmanová po deseti letech, v březnu 2008. Ve funkci ji nahradil John Donahoe. V té době měla firma patnáct tisíc zaměstnanců, roční obrat dosahoval osmi miliard dolarů a počet aktivních uživatelů činil 82 milionů. V interview pro San Francisco Chronicle Whitmanová prohlásila: „Deset let je ten správný čas být v čele společnosti, jako je tato.“ V témže roce byla Whitmanová uvedena do Americké obchodní síně slávy. Rodinné poměry Meg se také změnily. Synové odešli na školy a budují si vlastní kariéru. „Ve volném čase budeme s mužem pěstovat pěší turistiku. Miluji národní parky Kalifornie,“ řekla.

Když v září minulého roku oznámila Meg Whitmanová, že bude kandidovat na guvernérku Kalifornie, měla už s politikou své zkušenosti. V roce 2008 byla poradkyní v prezidentské kampani Mitta Romneyho a později senátora McCaina v Arizoně.

V roce 2008 před americkými prezidentskými volbami prohlásil John McCain, že v případě svého zvolení uvažuje o jmenování investora Warrena Buffetta ministrem financí. Dalším případným kandidátem byla Meg Whitmanová.

Většina jejích obchodních kolegů ale rozhodnutí Meg kandidovat na guvernérku považuje za šílenství. Obchodní ředitel YahooCarol Bartz prohlásil, že se Meg Whitmanové ptal nejméně deseti různými způsoby, proč to chce udělat. „Máme ve srovnání s ostatními americkými státy čtvrtou největší nezaměstnanost, jsme ve vzdělanosti na 48. místě z padesáti,“ obhajuje své rozhodnutí Whitmanová. „Kalifornie jde ke dnu. Nemohu jen sedět a dívat se.“

Média v souvislosti s jejím šéfováním eBay poznamenávají, že chce vyměnit řízení firmy za řízení státu. „Ano, dává to smysl,“ prohlásil Jay Leno, moderátor americké celostátní sítě NBC. „Stát bankrotuje. Když budeme rozprodávat věci, kdo jiný by měl být naším guvernérem než šéfka eBay?“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít