MEDVĚD, A JEŠTĚ HUBNE - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

MEDVĚD, A JEŠTĚ HUBNE

, Martina Martinovičová,
MEDVĚD, A JEŠTĚ HUBNE
Zdroj: Euro.cz

Oživení vnesly jen dluhopisy Škody Auto

Na českém dluhopisovém trhu panuje již po řadu týdnů medvědí nálada. Zatímco stát, respektive ministerstvo financí, na něj vrhá stále častěji emise, poptávka po nich slábne. Dokladem budiž zářijová aukce tříletých vládních dluhopisů s výnosem 5,9 procenta. Tři čtvrtiny celé emise, tedy bondy za 3,7 miliardy korun, skoupilo samo ministerstvo financí.
Výsledek aukce zvýraznil pesimistickou náladu na trhu, tvrdí významný obchodník s cennými papíry, firma Patria Finance. „Zdá se, že ani tradičně poptávané emise nejsou pro investory atraktivní a potvrzuje se naše obava, že v současné situaci je český trh příliš nelikvidní na to, aby mohl absorbovat větší přísun dluhopisů, uvádí na svých internetových stránkách.
Jan Poulík z Patrie tvrdí, že tento trh postrádá zásadní ekonomické zprávy. Krátkodobý optimismus zavládl naposledy koncem srpna, a to i přestože ohlášené červencové výsledky zahraničního obchodu byly mírně horší, než se očekávalo. V září se dluhopisy vrátily k medvědí náladě a obchodování opět usnulo. „Poslední dva měsíce se na trhu nic nedělo, uvedl v rozhovoru s týdeníkem EURO Martin Rosický ze společnosti Conseq Finance, největšího obchodníka s dluhopisy v České republice. Dodává, že propady se čekaly i v souvislosti s možným zvyšováním úrokových sazeb. Další vývoj trhu by měla určit aukce státních dluhopisů z pátku 6. října. Zájem byl minimální.

Příliš agresivní ministerstvo.
Problémem je tedy nedostatečná poptávka a také poměrně rozsáhlý emisní program ministerstva financí. Vytváří ve vztahu k současné poptávce neúměrně vysokou nabídku. Navíc nabízí úroky, které řadě investorů mohou připadat nízké. Emise státních dluhopisů – uvádí Rosický – ve srovnání s předchozími lety jednoznačně rostou. Potřeba vlády financovat se na trhu se přitom jistě dále zvýší, a to ať už vezmeme v úvahu potřebu financovat schodkový státní rozpočet či veřejné rozpočty. Ministr financí Pavel Mertlík odhaduje, že letos postihne největší státní účet schodek v rozsahu čtyřiceti miliard. Navíc Konsolidační banka skončí svoje hospodaření v minusu řádově desítek miliard korun. Patria Finance uvádí, že se v návrhu emisního programu schváleného letos v srpnu hovoří o emisi dluhopisů s dobou splatnosti 45 let. Měly by financovat právě deficit Konsolidační banky. Půjde zřejmě především o pokrytí očekávaných ztrát, jež vyplynou z odkupu špatných úvěrů Investiční a Poštovní banky od Československé obchodní banky.
V emisním kalendáři střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na rok 2000 je zakotveno, že stát dá na trh nové bondy v celkovém objemu 51 miliard korun. Do konce roku jej čekají ještě tři čtyřmiliardové emise, u nichž se úrok pohybuje od 6,3 do 6,75 procenta, se splatností pět, sedm a deset let.

Poptávka se dále sníží.
Rosický tvrdí, že peněz na dluhopisovém trhu ubývá a vláda by se měla začít při svém financování ohlížet například po emisích eurobondů. Poptávka totiž může ještě klesat. Kromě velkých bank jsou poměrně slušnými kupci státních papírů penzijní fondy a hlavně koncem roku i stavební spořitelny. I tady se zřejmě v brzké době projeví snaha odejít k jiným instrumentům. Penzijní fondy se houfně snaží získávat licence umožňující investice do zahraničí, brzy bude držitelem tohoto povolení zhruba polovina. Liberalizace v této oblasti pokročila natolik, že povolení dostane v podstatě každý, kdo o ně požádá.
Rosický je názoru, že optimismus penzijních fondů směrem k zahraničí zchladí přísné limity. Navíc mnozí zjistí, že je čekají transakční náklady a investování do ciziny není jednoduché. I tak ovšem Rosický očekává, že z celkové poptávky fondů ubyde tak deset patnáct procent.
Zájem poklesne i ze strany dluhopisových podílových fondů. Ty dosahují v letošním roce dokonce nižších výnosů než fondy peněžního trhu, přestože dlouhodobě tomu bývá na světových trzích naopak. V České republice za posledních šest měsíců zhodnotili správci investic na peněžním trhu aktiva zhruba v rozmezí 0,8 až 2,2 procenta. U obligací se totéž daří těm nejlepším, ale slabší fondy jsou i pod jedním procentem a běžný výnos se pohybuje okolo 1,5 procenta. Kromě toho se už delší dobu projevuje tendence odlivu peněz z fondů, které jsou zaměřené na dluhopisy a peněžní trh, do fondů balancovaných a akciových. Jde o prostou reakci na slabé výnosy fixních nástrojů.

Škodovka bez problémů.
Nízká aktivita poptávkové strany na trhu dluhopisů byla zřejmě v posledních týdnech vyvolána i tím, že řada investorů se připravovala na ohlášenou emisi dluhopisů Škody Auto, prodávala a chystala si cash peníze. Jde o desetimiliardovou emisi dluhopisů, kterými si chce Škodovka přefinancovat svůj devizový úvěr.
Prodej začal ve čtvrtek a obchodníci říkají, že s ním nebyl žádný problém. Jde o pětimiliardovou tranši pětiletých papírů s úrokem 7,2 procenta, třímiliardovou tranši sedmiletých s úrokem dvanáct až sedmnáct bodů nad šestiměsíční PRIBOR a dvoumiliardovou tranši desetiletých s úrokem 20 až 25 bodů rovněž nad šestiměsíční PRIBOR.