Mediální revue

25. srpna 2010, 16:47 - (red)
25. srpna 2010, 16:47

Třiatřicáté pokračování

BILD

Zavirované celebrity Nejnebezpečnější celebritou na internetu je americká herečka Cameron Diazová. Tvrdí to studie Most Dangerous Celebrities počítačové společnosti McAfee, která se specializuje na antivirové programy. Na druhém místě na žebříčku rizikových celebrit se umístila herečka Julia Robertsová, třetí byla loňská „vítězka“ Jessica Bielová.
Každá desátá webová stránka, na níž se objeví jméno 37leté Diazové, obsahuje dle společnosti McAfee nebezpečný software, který může poškodit počítač nebo stáhnout osobní údaje uživatele. Počítačoví piráti s oblibou využívají jmen celebrit, aby přivedli jejich fanoušky na webové stránky, aniž by ti tušili, jaký je skutečný záměr jejich tvůrců. Po stažení zdánlivě neškodného obsahu mohou uživatelé přijít o svá bezpečnostní hesla a další soukromé údaje, z nichž těží tvůrci stránek. „Vědí, že lidé chtějí mít tváře populárních osobností například jako spořiče obrazovky. Sledují, kdo je na webu v kurzu, a na základě toho vytvářejí nebezpečný obsah,“ uvedl Dave Marcus, ředitel bezpečnostního výzkumu koncernu McAfee. A dodal: „Jednou z nejnebezpečnějších celebrit při hledání na internetu je Brad Pitt.“ Naopak zcela bezpečné je prý vyhledávání politiků. Budete-li na webu například pátrat po Baracku Obamovi, pravděpodobně spíše chytíte rýmu než počítačový vir.

NEWSWEEK

Ekonomičtí kumpáni Obrovské jmění Mexičana Carlose Slima Helúa paradoxně jeho domovskému státu spíš škodí, než pomáhá. Například Helú a jeho společnost América Móvil ovládají až 70 procent mexického trhu s mobilními telefony. Finanční krize sice poškodila Mexiko mnohem méně než třeba USA, ale dle některých ekonomů jeho ekonomický růst aktuálně omezuje nejbohatší muž světa Helú. Proč?
Monopolizace ekonomiky nutí Mexičany platit nadsazené ceny za zboží a služby, jež každodenně potřebují. Není to však jen problém Mexika. Podobná situace vládne například i v Indii, Číně, Indonésii nebo v Rusku. Součástí této takzvané „ekonomiky kumpánů“ jsou těsné vazby byznysmenů, politiků a bank a na konci devadesátých let se nevyhnula ani Jižní Koreji, Thajsku nebo Malajsii. Zvýšenou pozornost si kromě Mexika zaslouží i Čína. Dle jedné studie je až 90 procent Číňanů, jejichž majetek přesahuje sto milionů jüanů (zhruba 285 milionů korun), potomky vysoce postavených členů komunistické strany. Pokud současné reformy v těchto zemích sílu této „ekonomiky kumpánů“ posílí, „Helúův syndrom“ se v příštích letech ještě zhorší.

SIN-CHUA

Trvalý hospodářský růst Asie Dle každoroční studie Asijské rozvojové banky (ADB) ekonomiky zemí tohoto kontinentu navzdory globální hospodářské recesi v roce 2009 rostly. Nejlépe si vedla Čína, jejíž hrubý domácí produkt se zvýšil o 9,1 procenta. Za ní následovala Indie s růstem HDP 7,4 procenta. Dalšími zeměmi s vysokým růstem HDP byl Bangladéš s 5,7, Vietnam s 5,3 a Indonésie s 4,5 procenty. Dle studie vládnou Asii tři země, Čína, Indie a Japonsko, které vytvoří 70 procent z celkového hospodářského produktu kontinentu. Ve studii se také uvádí, že z dlouhodobého hlediska porostou ekonomiky Číny a Indie rychleji než ostatních asijských zemí.
Podíl soukromé spotřeby na HDP sice ve srovnání s rozvinutými státy stále zůstává v rozvíjejících se zemích Asie nízký, ale úspory domácností jsou vysoké. ADB proto doporučila vládám asijských států, aby podpořily domácí spotřebu. Vyšší domácí výdaje by totiž omezily závislost zemí na exportu.

NEW YORK TIMES

Američtí právníci slouží veřejnosti V USA se rozmohl nový trend. Právníci, kterým jejich zaměstnavatelé, obvykle prestižní právní firmy, oddálili kvůli krizi nástup do zaměstnání, do nich najednou nechtějí nastoupit. Zůstávají pracovat v neziskové sféře, v níž si během „jalového“ roku našli hůř placenou práci.
Jeden z právníků, Nathan Richardson, se rozhodl, že namísto kariéry v prestižní právní kanceláři Latham & Watkins spojí svou budoucnost s washingtonskou neziskovou organizací Resources for the Future, ve které právně analyzoval nedávný únik ropy v Mexickém zálivu a klimatické změny. Musí sice splácet školné ze studií, ale chce v méně výdělečném povolání setrvat. „Pracuji se spoustou chytrých lidí a organizace mi publikuje články. Nejsem si jistý, že by mi to v jiném zaměstnání umožnili. Určitě nikoli v tomto bodě mé kariéry,“ vysvětlil. Finanční rozdíl je markantní. Ve veřejné sféře si právník v USA ročně přijde průměrně na 35 až 39 tisíc dolarů. V advokátních firmách to však bývá 140 tisíc až 150 tisíc dolarů. Někteří jeho kolegové sice po roce stráveném v neziskové sféře nastupují do prestižních právních firem, ale tvrdí, že je jejich „dočasná“ zkušenost bude ovlivňovat po zbytek života.

THE IRRAWADDY

Získá Barma jadernou bombu? Arabská televizní stanice Al-Džazíra se sídlem v Kataru odvysílala 4. června dokumentární pořad natočený opoziční exilovou skupinou Demokratický hlas Barmy (DVB). Tvrdí se v něm, že generálové, kteří v Barmě vládnou, zamýšlejí vyvinout atomovou bombu, napsal měsíčník vydávaný v barmštině a angličtině v Thajsku. Dokument poskytl zatím nejsilnější a nejkonkrétnější důkaz, že barmská vojenská junta je na začátku její výroby.
Jedinou světovou velmocí, která se ke zprávě DVB vyjádřila, byly USA. Náměstek americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové pro východní Asii Scot Marciel během slyšení v Kongresu prohlásil, že USA zjišťují, zda se Barma pokouší vyvinout jadernou zbraň. Geoff Morrell, tiskový mluvčí bývalého amerického ministra obrany Roberta Gatese, na otázku ohledně tvrzení v dokumentu DVB, že Barma vyvíjí jadernou bombu, odpověděl, že USA pozorně sledují spolupráci vojenské junty se Severní Koreou. K tvrzení o vývoji jaderné bomby se však nevyjádřil.

NEWSWEEK

Nejlepší sex je v Česku Ve které zemi je nejvyšší kvalita života? Na 1. místě se umístilo Finsko, na jedenáctém USA a na pětadvacátém Česká republika. Ta však byla vyhodnocena jako první na světě, pokud jde o pohlavní styk. „Češi mají pohlavní styk stejně často jako Francouzi, začínají s ním stejně brzy jako Nizozemci a pohlavních chorob se obávají stejně málo jako Italové,“ odvolávají se autoři žebříčku na průzkum společnosti Durex.
Nejvýhodnějším státem pro pouštění draků je Indie a nejlepší počasí je prý překvapivě na Maltě. Pokud chcete podstoupit plastickou operaci, uděláte nejlépe, zamíříte-li do Brazílie. Pro staré lidi je nejvhodnější zemí Japonsko – kvůli štědrým penzím, společenskému respektu, nejdelší průměrné délce života i kvůli vlastnímu svátku. Nejlepší zemí ke zplození potomka je Francie se sedmiměsíční placenou mateřskou dovolenou, nízkými náklady na zdravotní péči a štědrou státní podporou včetně placené posily do domácnosti. Nejhezčí projížďka autem vás čeká v Jihoafrické republice, měří téměř 1400 kilometrů a vede z Johannesburgu do Kapského města. Nejlepší hudba je v africkém Mali, gayům vycházejí nejvíc vstříc v Nizozemsku, milovníky psů čeká ráj v Belgii a gurmány ve Španělsku. Nejlepší azyl rapperům prý poskytuje Švýcarsko. Jejich produkci v něm hrají v rádiích, aniž by potřebovali bodyguardy a neprůstřelné vesty.

DIE ZEIT

Africká eKoza Světová banka nedávno spočítala, že emigranti z rozvojových zemí pošlou ročně do svých domovů 316 miliard dolarů. Finanční pomoc však jejich rodinám často nedorazí, protože se po cestě někde ztratí.
Keňan Segeni Ngethe přišel s řešením. Prostřednictvím jeho webové stránky MamaMikes.com mohou zájemci svým blízkým posílat nutné zboží – košík s ovocem, mikrovlnou troubu či květiny. Největším hitem této webové stránky se však stala koza. Dle Ngetheho je o takzvanou eKozu (eGoat) zájem zejména v období Vánoc. „Jejich cena naroste až na sto dolarů. Běžně se prodávají za polovinu,“ informoval Ngethe. A dodal: „Kdo ji nechce sám porazit, může si objednat i řezníka.“ V roce 2009 zpracoval Ngethe víc než šest tisíc objednávek. Webovou stránku využívají zejména Keňané, kteří žijí a pracují v USA a v Německu.

WORLDPRESS.ORG

Albánský pat Víc než rok po všeobecných volbách v Albánii, které se uskutečnily v červnu 2009, se politická situace v zemi neuklidnila, napsala internetová stránka amerického měsíčníku. Socialistická strana, která v nich prohrála, požaduje, aby se znovu přepočítaly hlasy voličů, protože vítězná Demokratická strana ve volbách podváděla. Důkazy nechybějí. Zjistilo se, že její zástupci v místních volebních komisích v několika z nich manipulovali s voličskými hlasy.
Existují jen dvě řešení současné politické situace v Albánii. Za prvé znovu přepočítat voličské hlasy. Tomu však brání prohlášení albánského premiéra a předsedy Demokratické strany Saliho Beriši, že loňské červnové volby byly nejspravedlivější v dějinách Albánie. A pokud by se ukázalo, že se s voličskými hlasy manipulovalo, toto jeho tvrzení by bylo zpochybněno. Druhým možným řešením je vypsání nových všeobecných voleb. Ani to se však nejeví příliš použitelným. Albánie se totiž potýká s ekonomickými problémy a vysoké finanční náklady na druhé všeobecné volby by je jen zhoršily. V roce 2011 se mají v Albánii uskutečnit místní volby, Socialistická strana však hrozí, že se jich nezúčastní, pokud nebudou přepočítány voličské hlasy z červnových voleb. Uvážíme-li, že ji volilo více než 45 procent albánských voličů, Albánii čekají těžké časy.

Text do rámečku:
4 859 dolarů (zhruba 94 751 korun) je částka, která připadne na občana v nejzadluženějším státu USA Connecticutu s přibližně 3,4 miliony obyvatel.
CNNMoney.com

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít