Mediální revue

07. října 2010, 13:58 - (red)
07. října 2010, 13:58

Devětatřicáté pokračování

THE DAILY TELEGRAPH

Rozzlobená Itálie Italská ministryně turismu Michela Vittoria Brambillová požádala Apple, aby odstranil ze svého internetového obchodu aplikaci Jaká je tato země. Cestovní průvodce totiž popisoval Itálii jako domov „výpalného, mafie a skútrů“.
Aplikace, kterou lze stáhnout na iPhony, iPady a iPody, popisuje každý národ slovy a zobrazeními. Itálii znázorňuje silniční značka, na níž je napsáno „Parkování jen pro mafii. Ostatní musí jinam“. Ministryně turismu Brambillová odsoudila aplikaci, protože snižuje vážnost Itálie, označila ji za „urážlivou a nepřijatelnou“ a vyzvala právníky, aby proti Applu zasáhli. Na webové stránce se však o aplikaci píše: „Není to cestovní průvodce a neměla by se brát příliš vážně. Pobavte se vtipem!“

THE NEW YORK TIMES

Ohrožená střední třída Společenská debata, zda by sociální dávky měly náležet i střední a vyšší třídě, pozvolna začíná ve Velké Británii. Nárok na dětské přídavky ve výši dvaceti liber týdně na první dítě a třinácti na každé další mají všichni rodiče bez ohledu na příjem. Na příspěvek na vytápění všichni občané nad 60 let věku. Nikdo nad 75 let zase nemusí platit televizní poplatky.
Tento přístup začínají v době, kdy Velká Británie hledá možnosti, jak ušetřit, mnozí ekonomové zpochybňovat. Zvrátit tento trend však nebude snadné, protože má dlouhou tradici. Pokud si premiér David Cameron nebude chtít rozhněvat početnou střední třídu, bude muset v příštích měsících postupovat opatrně.

UKRAJINSKA PRAVDA

Evropa žádá spravedlivé volby Generální tajemník Evropské lidové strany (EPP) Antonio López-Istúriz vyzval ukrajinskou vládu, aby zahájila dialog s demokratickou opozicí a zajistila spravedlivé komunální volby, které se uskuteční 31. října. „Navzdory našim výzvám, aby prezident Viktor Janukovyč a další ukrajinští vládní činitelé garantovali svobodné a spravedlivé volby, se politická situace na Ukrajině neustále zhoršuje,“ sdělil López-Istúriz v tiskovém prohlášení.
„Rostoucí vládní zásahy do činnosti strany Baťkivščyna, jež spolupracuje s EPP, a odmítnutí registrovat stranické organizace v oblastech Kyjeva, Lvova, Luhansku, Ternopilu a dalších vypovídají o politicky motivované kampani proti opozici,“ dodal López-Istúriz. Dle něho to vážně ovlivní dialog Ukrajiny s Evropskou unií.

ABA JOURNAL, FORBES

Nejbohatší právník v USA Nejbohatší praktikující právník v USA se jmenuje Joe Jamail a je mu 84 let. Se jměním ve výši 1,5 miliardy dolarů se umístil na 269. místě žebříčku časopisu Forbes, který seřadil čtyři sta nejbohatších Američanů. Jamail se převážně věnuje litigaci neboli zastupování před soudy.
Absolvent Austinské univerzity sídlí v texaském Houstonu a každoročně údajně odmítá z časových důvodů stovky žádostí na zastupování. Naposled to byla britská naftařská společnost British Petroleum. V žebříčku Forbesu se právním titulem honosí 37 osob. Pozoruhodné však je, že na rozdíl od Jamaila většina z nich nashromáždila své jmění v oborech mimo právo. Právní titul má například bývalý prezident zkrachovalé firmy Enron Richard Kinder (51. místo) nebo investor Samuel Zell (60.).

FINMARKET.RU

Sbohem směnárny! Od 1. října v Rusku neexistují pouliční směnárny. Vyměnit cizí měny je povoleno pouze v bankách. V poslední době však počet směnáren v Rusku klesal, neboť banky přitahovaly klienty na různé výhody. Poprvé se o plánu zrušit směnárny zmínila ruská centrální banka letos v únoru. Stěžovala si, že je lze obtížně kontrolovat a často se prý dopouštějí přestupků, například nepravdivě informují o kurzu.
Pouliční směnárny jsou v zemích bývalého SSSR běžné, často mají výhodnější kurzy než banky, jsou otevřené o víkendech a dlouho do noci a nestrhávají si manipulační poplatky. Jen v Moskvě a okolí jich bylo na konci září 615 z celkových 709. V devadesátých letech jich však bylo zhruba 11,5 tisíce.

NEWSWEEK

Černé modelky nejsou U příležitosti nedávného newyorského Týdne módy vyvstala otázka, proč módní návrháři stále sveřepě odmítají krásné nebělošské modelky. Občas se sice krasavice, jako je Naomi Campbellová nebo Chanel Imanová s korejsko-černošskými předky, objeví. Proč jsou to však stále spíše výjimky?
Bývalá modelka a nynější podnikatelka Bethan Hardisonová tvrdí, že se situace od roku 2007 zlepšila, ale dosud „nejsme tam, kde bychom měli být“. Módní návrhář Edwing D’Angelo, který má hispánsko-černošské předky, si zase myslí, že nebělošské modelky čelí stejným překážkám jako etničtí návrháři. Trpí především tím, že vypadají z hlediska návrhářů a módních časopisů trochu stejně. To, že mají černošské a asijské modelky téměř vždy zavřené dveře k módním kampaním předních návrhářských domů, však prý nemá primární původ v rasismu, ale spíše v krátkozrakém jednání lidí okolo módy. Dosud to totiž byli především běloši, kteří za superdrahou módu a doplňky utráceli nejvíce peněz. Návrháři proto hledali do kampaní tváře, které je přitahují – především bělošské modelky. V USA to však možná změní krásná první dáma Michelle Obamová. I proto, že nosí věci od „etnických“ návrhářů.

COUNCIL ON FOREIGN RELATIONS

Nová realita EU V důsledku hospodářské krize se objevila nová realita Evropské unie. Síly, které v posledních 60 letech tlačily evropský sjednocovací proces kupředu, se vyčerpaly a nelze se spolehnout, že budou nadále popohánět budoucí integraci. Krize odhalila a urychlila několik trendů, které však bylo možné zaznamenat už v posledních letech. Rozhodovací pravomoci se přesunují z Bruselu do hlavních měst členských států EU, dvourychlostní Evropa se stává skutečností, idea rovnostářské Evropy ustupuje nadvládě velkých zemí a spojenectví Francie a Německa – motor evropská integrace – slábne.
V důsledku těchto změn narůstá v Německu euroskepticismus a začíná se chovat jako „normální“ stát. To je možná pochopitelné, protože nelze očekávat, že by například Velká Británie, Francie či Polsko upřednostňovaly evropské zájmy před národními. Posun evropské integrace kupředu a řešení problémů EU však byly možné, protože se Německo nechovalo stejně jako Velká Británie či Francie. I kdyby byla krize eura zdárně vyřešena, lze si jen obtížně představit posun EU v jakékoli záležitosti, pokud bude Německo zahleděné do sebe a bude se chovat neochotně a podrážděně. Pokud se však neobnoví německé vedení a snaha členských států oživit a posílit EU, výsledkem bude Evropa, v níž realpolitika a peníze zvítězí nad vizemi integrace a solidarity.

THE JERUSALEM POST

Za svitky před soud Neobvyklý případ řešil soud v New Yorku. Padesátiletý právník Raphael Golb byl shledán vinným mimo jiné z krádeže identity, padělání a pronásledování kvůli více než dva tisíce let starým Svitkům od Mrtvého moře. Golb se totiž rozhodl bránit ve vyhroceném akademickém sporu svého otce Normana, 83letého profesora Chicagské univerzity, který před deseti lety obvinil konkurenta Lawrence Schiffmana z Newyorské univerzity z plagiátorství svého výzkumu. Ten však na nařčení nereagoval, a proto se Golb mladší rozhodl vzít právo do vlastních rukou. Vytvořil asi 70 falešných e-mailových adres a posílal z nich jeho kolegům e-mail, v němž se Schiffman k plagiátorství „doznával“. Přitom předstíral, že ztělesňuje pět různých osob.
Golb mladší své jednání obhajoval jako „účast v temperamentní debatě o historii svitků a snahu zdůraznit, že dílo jeho otce opsal konkurent“. Jádro problému spočívá v Schifmannově tvrzení, že svitky jsou dílem sekty esejců. Golb starší je naopak přesvědčen, že jejich autory jsou Židé.

THE REFORMED BROKER

Jihoafrické dobrodružství Wal-Martu Největší obchodní řetězec na světě Wal-Mart oznámil vstup na trh Jihoafrické republiky prostřednictvím převzetí místní společnosti Massmart Holdings. Ta v Jihoafrické republice vlastní 232 supermarketů a jde o jeden z největších obchodních řetězců v zemi. Kritici této obchodní transakce tvrdí, že Wal-Mart za ni zaplatil příliš vysokou částku a možná ji provedl proto, aby odvedl pozornost od svého stagnujícího byznysu v USA.
Vstup Wal-Martu na africký trh bedlivě sleduje celý korporátní svět a je možné, že povzbudí jiné společnosti, aby jej následovaly. Jedno je však jisté. Vysoká nezaměstnanost, roztříštěnost téměř všech odvětví ekonomiky a neustálá hrozba politické nestability jsou vážnými riziky pro každého, kdo se snaží podnikat nejen v Jihoafrické republice, ale i v jiné africké zemi.

WORLD AFFAIRS

Rusko do NATO? Nedávno vyvolal pozdvižení americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder výrokem, že Rusko je evropským státem, a proto má ve shodě s článkem 10 Severoatlantické smlouvy právo do Aliance vstoupit. Nebylo to poprvé, kdy o této záležitosti promluvil vrcholný americký představitel. Již předtím ministryně USA Hillary Clintonová řekla, že „si dokáže představit“ Rusko jako budoucího člena NATO.
Oficiální ruští představitelé však takové nabídky odmítají. Náčelník ruského generálního štábu, generál Nikolaj Makarov, prohlásil, že Rusko a NATO mají „odlišné cíle“. A generální tajemník Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti, kterou podepsaly státy Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán, generál Nikolaj Bordjuža, dokonce označil tento nápad za „absurdní“.

Text do rámečku:
6,7 procenta

činí oslabení dolaru vůči euru během září letošního roku. Nejvyšší od prosince 2008.
Bloomberg

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít