Mediální revue

13. října 2010, 16:57 - (red)
13. října 2010, 16:57

Čtyřicáté pokračování

STERN

Bilance pivní veselice Začátkem října skončil v Mnichově dvoustý Oktoberfest. Největší pivní festival světa se tradičně konal na 64akrové Tereziánské louce. Během dvoutýdenních slavností se běžně spotřebuje zhruba 30 procent produkce bavorských pivovarů. Ještě nikdy se však na Oktoberfestu nevypilo tolik piva jako letos. Za 17 dnů se prodalo sedm milionů tuplovaných půllitrů, takzvaných tupláků. To odpovídá průměrné denní konzumaci 412 tisíc litrů, přestože cena za litr letos stoupla na úctyhodných 8,70 eura. Rekordní byl i počet opilců, kteří museli být po pivních radovánkách ošetřeni – 860 návštěvníků skončilo kvůli přehnané konzumaci alkoholu ve stanu s červeným křížem. Většina z nich nebyla starší 30 let.
Navzdory tomu, že Oktoberfest slavil dvousté narozeniny a trval o den déle, přišlo „pouhých“ 6,4 milionu lidí. V tomto ohledu byl rekordní rok 1985. Tehdy vůně chmelu zlákala 7,1 milionu lidí. Zato návštěvníci v 21. stoletní jsou nejen žízniví, ale i pořádně hladoví. Snědlo se 117 volů, 59 telat, pět set tisíc kuřat a dvě stě dvacet tisíc párů párků. O to, aby bylo vše včas na stole, se staralo 1600 číšníků. Každý z nich denně přetransportoval více než půl tuny jídla a pití, za které se utratilo přes 320 milionů eur. Ani letošní ročník se však neobešel bez trestných činů. Odehrálo se 62 rvaček, ve kterých byl skleněný tuplák použit jako zbraň, a pět znásilnění a zdravotníci se museli postarat o 9700 pacientů.

LEGAL WEEK, THE WALL STREET JOURNAL

Štíhlé ženy vydělávají víc Americké banky, pojišťovny a další finanční instituce opouštějí po krizi především mladé zaměstnankyně. Od roku 2000 se počet žen ve věku 20 až 35 let pracujících ve finančnictví snížil o 315 tisíc – téměř o sedmnáct procent. Naopak počet mužů ve stejné věkové skupině se za stejnou dobu zvýšil o 93 tisíc – více než o sedm procent. Nejmarkantnější je pokles u nejmladší věkové kategorie 20 až 24 let. Důvod?
Tradičně se uvádí nerovnováha mezi pracovním a soukromým životem, kterou s sebou angažmá ve wallstreetské bance nevyhnutelně nese. Mnoho žen upřednostní děti a rodinu před kariérou. Vysvětlením však také může být, že prostředí ve finančních institucích je šovinističtější než ve velkých advokátních kancelářích. Ty totiž odliv ženských zaměstnankyň nezaznamenaly. U žen však úspěšná kariéra závisí dle všeho také na váze. Štíhlejší si v průměru vydělají více než ty s průměrnou postavou nebo s nadváhou. Zajímavé je, že u mužů je to naopak. Hubení muži vydělávají méně než jejich statnější kolegové – čím vyšší váha, tím vyšší plat. Neplatí to však absolutně, u obézních mužů už čísla na výplatní pásce nerostou.

UKRAJINSKA PRAVDA

Otázky zakázány Během návštěvy Francie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče jeho tisková služba nedovolila polskému novináři žádnou otázku. Incident se odehrál po jednání Janukovyče s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Janukovyč vyšel před Elysejský palác, kde na něho čekali novináři. Brífing vedl vedoucí tiskové služby Denys Ivanesko.
První dvě otázky byly od novinářů z Janukovyčova okruhu, kteří přiletěli do Paříže za peníze prezidentovy administrativy – redaktora ruských Izvestijí v Ukraině a Vjačeslava Pichovšeka, Janukovyčova tiskového mluvčího. Třetí otázku se pokusil položit zpravodaj Polského rádia v Paříži. Sotva však začal hovořit, Ivanesko oznámil, že brífing končí a že je nutné dodržet časový plán návštěvy. Odmítl však sdělit, kam se Janukovyč chystá na další schůzku. Navzdory „velkému spěchu“ si však Janukovyč našel čas poblahopřát k narozeninám jedné z novinářek doprovázejících prezidentovu administrativu do Paříže a dal jí kytici a hodinky s nápisem „Od prezidenta Ukrajiny“.
===== THE DAILY TELEGRAPH =====
Admirál Nelson by zaplakal
Britskému námořnictvu hrozí, že kvůli úsporám bude muset snížit počet válečných lodí zhruba na polovinu – v příštích letech by jich mělo mít 25. To by znamenalo, že se dostane na úroveň Itálie a bude přibližně o polovinu menší než francouzské. Velká Británie by měla mít jen šest torpédoborců Type 45 a šest fregat Type 23. K tomu by jí mělo zůstat jedenáct ponorek a dvě letadlové lodě. Škrty námořnictva by měly být nejvyšší od přelomu 15. a 16. století, kdy vládl král Jindřich VIII.
Všechny tyto ústupky jsou britští admirálové ochotní učinit, jen pokud vláda nerozhodne, že „ke dnu“ mají jít i ony dvě supermoderní letadlové lodě. Jedna se už konstruuje. To, zda vznikne i druhá, je však zatím nejisté. Pokud by Británie zrušila jejich vybudování, definitivně by ji to prý odsunulo z klubu nejvyspělejších námořních mocností světa. Mluvčí britské vlády oznámil, že finální rozhodnutí dosud nepadlo.

THE ATLANTIC

Limonádu nedostanou Newyorský starosta Michael Bloomberg navrhl, aby si lidé pobírající poukázky na jídlo za ně nemohli kupovat přeslazené limonády. Zdůvodňuje to záměrem bojovat proti obezitě a cukrovce, kterými trpí mnoho Američanů. V New Yorku má nadváhu nebo je obézních 57 procent lidí. Opatření by mělo trvat dva roky a momentálně je zvažují úředníci z ministerstva zemědělství.
Bloombergův návrh vyvolal mnoho reakcí. Jedny jej jednoznačně podporují, protože se za posledních 30 let spotřeba přeslazených limonád v USA zdvojnásobila. Jiné nápad zavrhují, neboť je prý příliš „paternalistický“ a mohl by sociálně slabší Američany ještě více „znepřátelit“. Argumentem je, že lidé pobírající poukázky na potraviny se v supermarketech automaticky rozhodují pro nákup nezdravého jídla.

SOUTH CHINA MORNING POST

Počet chudých v Hongkongu roste Rekordní počet 1,26 milionu Hongkongčanů – 18,1 procenta populace této zvláštní administrativní oblasti Číny – žije v chudobě. Dle statistiky Hongkongské rady pro sociální služby vztahující se na první polovinu letošního roku muselo 470 tisíc domácností vyžít za méně než 450 dolarů (zhruba osm tisíc korun) na měsíc. Jde o nejvyšší počet chudých lidí od roku 2001, kdy jich Hongkong evidoval 1,18 milionu – 17,5 procenta.
Každý třetí Hongkongčan starší 65 let a každé čtvrté dítě dnes žijí v chudobě. Přitom nejméně jeden člen z téměř poloviny postižených rodin (210 tisíc) pracuje. Být zaměstnaný v Hongkongu tedy neznamená vyvázání se z chudých poměrů. Ve většině případů totiž jde o zaměstnance, kteří dostávají za těžkou, ale nekvalifikovanou práci směšné peníze. Hongkong, jedna z nejsvobodnějších ekonomik světa, nemá uzákoněnou minimální mzdu. Odpůrci tohoto zákona chudé spoluobčany neřeší a argumentují, že by tím město proslulé kvalitními službami ztratilo konkurenceschopnost.
Pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými se v případě obyvatel Hongkongu ještě více rozevírají. V první polovině letošního roku vzrostl HDP Hongkongu o 19,4 procenta, ale příjem dvoučlenných rodin se v průměru snížil o 5,3 procenta. Přitom bohaté rodiny měly 3,4krát vyšší měsíční příjem než chudé. Rada také odhaduje, že počet chudých lidí bude v Hongkongu narůstat. Pokud vláda nepřijde s řešením, v roce 2019 jich bude 1,42, a v roce 2029 dokonce 1,66 milionu.

THE ECONOMIST

Hudba se vrací k lidem Prodeje hudebních nahrávek na kompaktních discích a dalších nosičích v uplynulých deseti letech dramaticky klesaly. Jen ve Velké Británii se od roku 2001 zájem o ně snížil o 40 procent, přičemž placené stahování hudby – například prostřednictvím obchodu iTunes – výpadky nekompenzuje. Jak je tedy možné, že příjmy hudebního průmyslu rostou? Ve Velké Británii například loni meziročně o pět procent – na 6,1 miliardu dolarů.
Obrovský rozmach totiž zažívají koncerty. Během uplynulých 30 let byly považovány především za způsob, jak marketingově upozornit na interpreta, nyní se opět stávají významným zdrojem zisků. Peníze ze vstupenek na hudební akce dosáhly loni v USA trojnásobku oproti stavu před deseti lety – 4,6 miliardy dolarů. Lidé přitom nechodí na koncerty častěji, ale jsou ochotní více zaplatit. V roce 1996 činila dle analytické společnosti Pollstar průměrná cena vstupenky na jedno ze sta nejžádanějších koncertních turné 25,8 dolaru. Loni to už bylo 62,6 dolaru. Madonna si však v průměru za vstupenku nechala zaplatit 114 dolarů.

SLATE

Fotbaloví podvodníci z Toga Minulý měsíc fotbalisté předstírající národní tým Toga odletěli ze země v západní Africe v Guinejském zálivu mezi Ghanou a Beninem do zhruba 5600 kilometrů vzdáleného státu v Perském zálivu Bahrajnu, aby tam sehráli přátelské mezistátní utkání. Bahrajn bez problému nad Togem zvítězil tři nula. Tento výsledek Bahrajn natolik překvapil, že se togský fotbalový tým stal podezřelým. Rakušan Josef Hickersberger, který trénuje Bahrajn, o togských hráčích prohlásil, že „nebyli dostatečně fyzicky připravení, aby fyzicky zvládli celých 90 minut fotbalového zápasu“.
Když se oficiální togští fotbaloví představitelé o zápase dozvěděli, šokovalo je to. „Všichni hráči, kteří se zúčastnili utkání proti Bahrajnu, byli falešní,“ prohlásil šéf togského fotbalové svazu generál Seji Memene. A dodal: „Žádný fotbalový tým jsme do Bahrajnu nevyslali.“ Vyšetřování odhalilo, že mezistátní fotbalový zápas připravil bývalý trenér národního fotbalového týmu Toga Tčanile Bana, údajně za úplatek 60 tisíc dolarů. Bana se k podvodu přiznal, omluvil se za něj a prohlásil, že jednal sám. V minulosti však už vedl jiný falešný národní fotbalový tým Toga na turnaji v Egyptě. Kam se vypraví příště?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít