Mediální revue

27. října 2010, 13:38 - Mgr. Dáša Hyklová
27. října 2010, 13:38

Dvaačtyřicáté pokračování

Bloomberg BusinessWeek

Bermudy daňovým rájem Googlu

Střediskem mezinárodních operací americké společnosti Google je stříbrná prosklená kancelářská budova v centru irského Dublinu. Na tuto pobočku, v níž pracuje přibližně dva tisíce zaměstnanců, připadalo loni 88 procent z 12,5 miliardy dolarů tržeb společnosti Google uskutečněných mimo Spojené státy. Většina ze zisků ovšem směřovala do daňového ráje na Bermudách. Aby si společnost Google snížila svůj zahraniční daňový účet, používá komplikovanou právní strukturu, díky níž ušetřila od roku 2007 přibližně 3,1 miliardy dolarů a celkové příjmy společnosti se v loňském roce zvýšily o 26 procent. Přestože řada nadnárodních firem používá podobné triky, Googlu se podařilo snížit jeho zahraniční daňovou zátěž více než ostatním firmám působícím v technologickém sektoru. Míra zdanění Googlu činila od roku 2007 pouhé 2,4 procenta.
Na Bermudách neexistuje žádná podniková daň z příjmu. Zisky společnosti Google putují na tento ostrov prostřednictvím komplikované cesty známé daňovým poradcům jako „Double Irish“ nebo „Dutch Sandwich“. V případě Googlu to obyčejně probíhá následovně: když si některá ze společností v Evropě, na Blízkém východě nebo v Africe koupí na vyhledávači Google reklamu, zašle peníze do její pobočky v Irsku. Irská vláda zdaňuje podnikové zisky 12,5 procenta, nicméně Google se většinou této dani vyhne, protože výdělky nezůstávají v jeho pobočce v Dublinu. Ta vykazovala v roce 2008 zisk před zdaněním ve výši méně než jednoho procenta z příjmů.
Podle irských zákonů je obtížné zaslat peníze přímo na Bermudy, aniž by tento přesun podléhal vysokému zdanění. Platba proto učiní krátkou výhybku přes Nizozemsko, jelikož Irsko nezdaňuje určité platby společnostem v jiných státech Evropské unie. Poté, co se peníze ocitnou v Nizozemsku, může Google využít tamních štědrých zákonů. Její pobočka Google Netherlands Holdings je pouze registrovanou firmou bez zaměstnanců, která postupuje přibližně 99,8 procenta svých příjmů na Bermudy. Pobočka řízená na Bermudách je technicky irskou společností, odtud také pochází přezdívka „Double Irish“.
Všechna zmíněná opatření jsou legální. Ne všichni však považují praktiky směřující k vyhnutí se placení daní za etické. Například podle profesora Abrahama J. Briloffa z Baruch College to byli občané Spojených států, kdo zaplatili za vývoj původní technologie Googlu, která vznikla částečně na základě výzkumu provedeného na Stanfordově univerzitě financovaného National Science Foundation. Podle odhadů ekonomů stojí americkou vládu přesuny zisků, jaké provozuje třeba společnost Google, ročně až 60 miliard dolarů na nevybraném daňovém příjmu. The Straits Times

Investice Číňanů do nemovitostí v USA rostou

Individuální čínští investoři horentně nakupují v poslední době nemovitosti v zahraničí. Nutí je k tomu zpřísňování podmínek čínské legislativy, které jim tyto investice až doposud umožňovaly. Prozatím třináct místních vlád v různých částech země vydalo nařízení omezující počet domů, které si může čínská rodina v cizině pořídit. Další nařízení se vztahují na poplatky při nákupu první a druhé nemovitosti a rovněž cenu těchto investic prodražují.
Společnost Real Capital Analytics uvádí, že čínské firmy investovaly do nákupu nemovitostí na území Spojených států v letošním roce prozatím 62,6 milionu dolarů. Tato čísla však nezahrnují společnosti Číňanů, jejichž centrály se nacházejí přímo v USA. Statistika americké Národní asociace realitních kanceláří dokazuje, že obyvatelé pevninské Číny patří nyní mezi jejich nejpočetnější zahraniční klientelu. Individuální investoři z Číny si přitom ve Spojených státech pořizují domy a byty v hodnotě milionu dolarů a výše. Bohatí Číňané dnes dávají přednost investici do lukrativních nemovitostí v zahraničí před nákupem nemovitostí doma. Američtí realitní agenti proto pružně reagují na poptávku a čím dál častěji přijíždějí do Číny, kde přímo na místě propagují luxusní americké developerské projekty. El País

Španělské banky čekají hubenější zisky

Ratingová agentura Moody's předpokládá, že španělské banky budou muset zvýšit své provize, aby v následujících měsících zabránily razantnímu propadu zisku. Důvodem je, že podle španělské centrální banky tvořily letos v srpnu 5,61 procenta jejich portfolií pozdě splácené úvěry. Na tak vysoké úrovni se přitom naposledy ocitly v únoru roku 1996.
Pokud se navíc k oficiálním údajům centrální banky připočítají nemovitosti v portfoliích bankovních ústavů jako záruky za nesplacené závazky developerů, celkem 9,2 procenta aktiv bank nevytváří žádný zisk. Agentura Moody's odhaduje, že zvýšená potřeba tvorby rezerv na pozdě splácené úvěry ovlivní v následujících dvanácti až osmnácti měsících schopnost španělských bank generovat kapitál, sníží jim zisk a některé přivede do čisté ztráty. Manažeři bank doufají, že by takový vývoj mohl na tamním trhu rozpoutat novou vlnu fúzí.
Zvyšování podílu pozdě splácených úvěrů v uplynulých třech letech akcelerovalo prasknutí nemovitostní bubliny a zejména nezadržitelný růst nezaměstnanosti. Za pozitivní naopak ratingová agentura označila rezervy 61,1 milionu eur, které se dosud v sektoru na pokrývání ztrát vytvořily. The Wall Street Journal

Buffett si vybral nástupce

Generální ředitel a hlavní investiční šéf Berkshire Hathaway si zvolil nástupce. Po Warrenu Buffettovi nastoupí do čela holdingu devětatřicetiletý Todd Combs, manažer malého hedgeového fondu Castle Point Capital ze státu Connecticut. Buffet, jenž oslavil v srpnu osmdesáté narozeniny, nicméně podle svých slov zatím do důchodu odejít nehodlá.
Buffett chce v budoucnu řízení holdingu Berkshire Hathaway rozdělit mezi dva manažery. Todd Combs by měl dohlížet na investiční portfolio, které činí zhruba 100 miliard dolarů. Jelikož donedávna Combs v Castle Point Capital spravoval kolem „pouhých“ 400 milionů, do tempa se bude dostávat pozvolna. Podle Buffetta zpočátku dostane na starosti investiční portfolio o velikosti, „jaká mu bude vyhovovat“, a časem bude postupovat vzhůru, dokud nebude „plně zainvestován“.
Nástupce Buffetta na postu generálního ředitele Berkshire Hathaway zatím nebyl oznámen. Pravděpodobně se jím však stane třiapadesátiletý David Sokol, šéf společnosti NetJets, která nabízí pronájem a spoluvlastnictví luxusních soukromých letounů, a předseda představenstva MidAmerican Energy Holdings (obě firmy patří Berkshire Hathaway).
Investiční holding Berkshire Hathaway zaměstnává něco přes dvacet lidí a vlastní kolem sedmi desítek společností s téměř 260 tisíci pracovníků. Miliardář označil oznámení jednoho ze svých nástupců za „významný krok“ pro firmu. „Pokud dnes večer zemřu, představenstvo bude mít aspoň někoho místo mě,“ uvedl Buffett.

RAI TRE

Odstěhuje se Fiat z Itálie?

Souboj šéfa Fiatu Sergia Marchionneho s italskými odboráři pokračuje. „Fiat by si vedl bez italských továren lépe,“ prohlásil Marchionne v neděli 24. října v televizním pořadu Che tempo che fa. Všechny továrny Fiatu na výrobu osobních aut jsou v Itálii ztrátové.
Marchionne během uplynulých měsíců svádí urputný boj s italskými odboráři. Rozhodl totiž o tom, že uzavře ztrátovou sicilskou továrnu Fiatu v Termini Imerese, a požaduje zvýšení produktivity v ostatních závodech na italském území. Pokud se zlepší flexibilita pracovníků, Fiat slov investuje v zemi 20 miliard eur.
Hraje se například o to, kde bude vznikat nová generace modelu Panda. Dosud se vůz podobně jako Fiat 500 vyrábí v polském závodě Fiatu, nově by se mohl přesunout do továrny Pomigliano D'Arco ležící nedaleko Neapole. Jenže Marchionne požaduje záruku změny. V současnosti totiž pět italských továren Fiatu vykazuje společně nižší produktivitu než jediný polský závod automobilky.
Ke změnám se řadí mimo jiné návrh na snížení času na přestávky výměnou za finanční kompenzaci. „Skutečným problémem není zkrácení přestávek, ale konkurenceschopnost. Našim cílem je umožnit Itálii a Fiatu, aby byly schopny soupeřit s okolními zeměmi,“ uvedl Marchionne v programu Rai Tre s tím, že platy zaměstnanců budou stoupat spolu se zvyšující se efektivitou.
Hlavním odpůrcem Marchionneho plánů na změny zůstává odborový svaz Fiom. „Marchionne hovoří, jako by byl Fiat nadnárodní společností, která si vybírá, jestli bude investovat v Itálii,“ uvedl Giorgio Airaudo, který v odborovém svazu vede automobilovou sekci. Les Echos

GDF Suez míří na jádro

O spolupráci v oblasti jaderné energie začaly vyjednávat společnosti GDF Suez a Areva. Energetická firma GDF Suez hodlá podle informací francouzského deníku Les Echos podepsat memorandum o porozumění s francouzskou Arevou a japonským Mitsubishi na vývoji středně výkonného jaderného reaktoru Atmea.
Jednání neprobíhají poprvé. Počátkem letošního roku byly GDF Suez a Areva již dohodě velmi blízko, nicméně tehdy jednání přerušil zásah EDF. EDF byla totiž dlouho považována za hlavního francouzského hráče na poli jaderné energie. Od té doby se však situace změnila a stát dal zelenou i GDF Suez.
Už počátkem letošního roku firma GDF Suez požádala stát, aby mohla postavit reaktor Atmea v údolí Rhony s tím, že bude zprovozněn těsně po roce 2020. Stavba reaktoru na francouzském území je totiž nezbytná pro získávání zahraničních zakázek. Podepsáním memoranda o porozumění se bude moci více zapojit do detailní koncepce reaktoru Atmea, který je společným podnikem Arevy a Mitsubishi od roku 2007.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít