Mediální revue

19. listopadu 2010, 14:07 - redakce
19. listopadu 2010, 14:07

Pětačtyřicáté pokračování

THE GUARDIAN

Zlatonosné písky Mekky

Impozantní věž s hodinami, vysoká 485 metrů, nápadně připomíná londýnský Big Ben. Její vrchol však zdobí pozlacený půlměsíc a arabská kaligrafie. Královská hodinová věž v Mekce je součástí luxusního hotelového komplexu v hodnotě tří miliard dolarů, který byl ve městě postaven jako jeden z posledních symbolů vzkvétající náboženské turistiky v Saúdské Arábii.
Téměř čtyři miliony muslimů se zúčastnily letošní pouti do Mekky a Medíny, posvátných míst spojených se životem proroka Muhammada. V průběhu celého roku jich sem zavítá přibližně dvanáct milionů, přičemž se očekává, že v roce 2025 může jejich počet dosahovat až sedmnácti milionů. A všichni poutníci musí něco jíst a potřebují někde spát.
Hoteliéři neřeší, zda lidé přicházející do Mekky jedí chléb anebo humry a zda spí v posteli či na zemi. Podle marketingových specialistů nicméně muslimové různé národnosti požadují různý styl a také rozpočet má každý jiný. Maročané, Tunisané, Turci, Britové, Alžířané a věřící z Jihoafrické republiky jsou známí tím, že mají rádi pohodlí a luxus. S mnohem menším rozpočtem přijíždějí například Pákistánci.
Platí přitom jednoduché pravidlo: čím blíže posvátným místům, tím jsou hotely v Mekce a Medíně dražší. Královské apartmá přijde i na 5880 dolarů za noc, k dispozici je 24 hodin denně osobní číšník. Například v hotelu Raffles Makkah Palace, jenž se nachází pouhé tři minuty chůze od hlavní mešity, letos poutníci obsadili všech 211 luxusních pokojů.
Pouť do Mekky (hadždž) patří k základům islámu. Věřící ji má vykonat alespoň jednou za život, umožní-li mu to zdravotní stav a pokud si to může dovolit z finančních důvodů. Letošní příjmy Saúdské Arábie z turistiky by měly dosáhnout 17,6 miliardy dolarů, do roku 2015 se údajně zdvojnásobí. Vzroste také počet hotelových pokojů a ubytovacích kapacit z 218 tisíc na 319 tisíc lůžek. Město tak bude mít spoustu příležitostí pro další růst. Lidé do Mekky chodit nikdy nepřestanou – muslimové totiž nemohou hadždž vykonat na žádné jiné místo na světě.

DIE ZEIT

Záhada mizejících Němců

Po téměř čtvrtstoletí by se Německo mělo příští rok konečně dozvědět, kolik v něm žije lidí. Na 9. květen příštího roku totiž Spolkový statistický úřad naplánoval velké sčítání lidu. To poslední proběhlo již v roce 1987, ale jen v tehdejší SRN, tedy v západní části země. Socialistické Německo své občany naposledy sčítalo v roce 1981.
Statistikové si od mega akce, která vyjde na 700 milionů eur, slibují, že se konečně zaplní díry v odhadech. Předpokládá se, že v Německu žije 83 milionů lidí, ve skutečnosti by ale číslo mohlo být až o dva miliony nižší. Podobně tomu bylo v roce 1987, kdy se odhady „sekly“ o 1,3 milionu Němců.
Jak je možné, že navzdory dnešním digitálním databázím státy stále nevědí, kolik mají obyvatel? Doba, která uplyne mezi jednotlivými sčítáními, je dlouhá a matematické modely zohlední třeba úmrtnost a porodnost, nikoli však politické události, jako je třeba otevření hranic v Schengenu nebo volný výběr povolání v rámci zemí Evropské unie.
I sčítání v roce 2011 bude ale jen přibližné. Dotazník, v němž stát bude chtít znát údaje o rodině a vybavení domácnosti, vyplní zhruba jen každý třetí obyvatel Německa. Někteří experti už předem varují, že informace, kolik lidí má doma počítač nebo myčku, je k ničemu vědě i byznysu. Gerd Wagner z Německého ústavu pro výzkum hospodářství ale argumentuje tím, že stát se drží zkrátka a doplňuje jen staré statistiky. Kdo chce znát správná data o konzumentech, loví dnes na Googlu nebo Facebooku.

THE NEW YORK TIMES

Špiclujte svého bankéře

Veškerá konverzace investičních bankéřů a obchodníků s akciemi bude ve Velké Británii v budoucnu nahrávána. Má jít o součást opatření, jejichž smyslem je zabránit zneužívání vnitřních obchodních informací i samotného trhu. Od listopadu příštího roku bude podle nových pravidel povinností všech finančních firem působících v zemi nahrávat „relevantní“ konverzace svých zaměstnanců na jejich služebních telefonech a uchovávat je po dobu šesti měsíců. Dalším úkolem a nakonec i zodpovědností finančních společností bude dohled nad tím, aby bankéři nepoužívali na kontakty s klienty soukromé mobily. Ty totiž nemohou být podle zákona monitorovány. Velká Británie se stane jedinou evropskou zemí, která bude explicitně vyžadovat, aby se obchodní konverzac investičních bankéřů uskutečňované prostřednictvím služebních mobilů nahrávaly. Podle předběžných odhadů se nové pravidlo bude vztahovat na přibližně šestnáct tisíc telefonů. Prozatím bylo povinností finančníků uchovávat rozhovory uskutečněné prostřednictvím pevných firemních linek a e-maily, které se týkaly obchodu.
Několik firem již vyjádřilo obavy nad finančními náklady podobné operace a také nad zákonností nahrávání rozhovorů, které se budou odehrávat v zahraničí během služebních cest bankéřů. Podle nejmenované investiční banky může přijít roční nahrávání jednoho telefonu BlackBerry až na 4,2 milionu dolarů.
Monitorování mobilů bylo doposud spojováno spíše s taktikou boje proti terorismu než s odhalováním finančních podvodů. Nicméně Velká Británie nebude první zemí, která tyto metody zavede. Prvním známým případem tohoto druhu na Wall Street se stalo odhalení Raje Rajaratnama, zakladatele hedgeového fondu Galleon Group.

THE JAPAN TIMES

Videoherní hvězdy ruku v ruce

Videohry se dostaly do nové fáze. Jejich prodeje na japonském trhu nejsou nic moc, takže vývojářská studia hledají způsoby jak upoutat pozornost zákazníků. Nejnovějším hitem je křížení.
Pryč jsou devadesátá léta, kdy na jedné straně stál instalatér Mario společnosti Nintendo a na druhé ježek Sonic od konkurenčního výrobce konzolí a her Sega. Nyní se firmy snaží oblíbené postavy protlačit i do titulů svých soupeřů. Za příklad může posloužit nedávná spolupráce studia Level-5 z Fukuoky a ósacké společnosti Capcom. Postava chytrého advokáta Phoenixe Wrighta známého z her Capcomu se v novince objeví po boku profesora Laytona, slavného luštitele záhad od studia Level-5.
Křížení se netýká pouze jednotlivých postav. Letos v létě oznámily společnosti Capcom a Namco, že společně vyvíjejí křížence mezi jejich dvěma úspěšnými bojovými tituly Street Fighter a Tekken. Každá z her má za sebou několik pokračování a vyvinuly se v ziskové franšízy. Novinka provizorně nazvaná Street Fighter x Tekken má kombinovat to nejlepší z obou titulů.

CORREIO BRAZILIENSE

Pro bitevníky do Koreje

Jižní Korea plánuje poslat do Brazílie speciálního vládního zástupce. Má pomoci s kontraktem na jedenáct válečných lodí, které chce brazilská vláda koupit od společnosti Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering. Podle odhadů by měla hodnota vojenského kontraktu dosáhnout 3,5 miliardy dolarů.
Korejská společnost zatím předložila brazilské vládě nabídku. V současnosti jihokorejská vláda doufá, že se smlouva podepíše v lednu příštího roku, až bude do funkce jmenována nová prezidentka Dilma Rousseffová.

AUTOMOTIVE NEWS EUROPE

Magna touží po studiu Pininfarina

Kanadská společnost Magna International uvažuje o koupi italské karosárny Pininfarina. „Tento typ akvizice by nám pomohl dosáhnout lepších výsledků při vývoji,“ uvedl Dieter Althaus, viceprezident evropské divize Magny. Oznámení zvýšilo cenu akcií Pininfariny minulou středu o 22,3 procenta na 3,51 eura. Největší nárůst za uplynulých devatenáct měsíců znamenal, že se hodnota italské společnosti vyšplhala na bezmála 106 milionů eur.
Pininfarina očekává, že jeho ztráta v letošním roce předčí tu loňskou. Za prvních devět měsíců totiž prodělala 33,8 milionu eur, zatímco za stejné období minulého roku přišla pouze o 18,1 milionu.
Magna International se pokoušela v nedávné minulosti získat automobilky Chrysler a Opel. Po loňském neúspěšném pokusu o převzetí Opelu však další akvizice výrobců automobilů vzdala. Místo toho se od té doby soustředí na své hlavní obory – na výrobu náhradních dílů a na zakázkovou produkci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít