Mediální revue

09. února 2011, 11:53 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
09. února 2011, 11:53

Zajímavosti ze světového tisku

The Wall Street Journal
Pernod vyhrál soud o kubánský rum Francouzská společnost Pernod Ricard SA vyhrála ve Španělsku dlouholetý spor o značku Havana Club. O právo používat toto označení pro svůj kubánský rum se soudila s firmou Bacardi, spor v její prospěch nyní rozhodl nejvyšší soud v Madridu.
Rozhodnutí může být považováno za precedentní i v jiných kauzách, jež se týkají práv k majetku, který byl znárodněn kubánskými komunisty.
Pernod prodává rum se značkou Havana Club od roku 1993, kdy pro tento účel vytvořil po dohodě s kubánskou vládou společný podnik. V současné době ho distribuuje do 124 zemí světa s výjimkou Spojených států, které uvalily na dovoz zboží z Kuby embargo. Společnost Bacardi, která vyrábí svůj rum v Portoriku, opírala svůj nárok o nákup značky Havana Club od potomků jejího zakladatele a původního majitele, kubánské rodiny Arechabala. Značku koupila v roce 1994, španělský soud však nyní rozhodl, že registrace pro původního majitele vypršela v roce 1960. Der Standard
Nemravná Wall Street Největší centrum finančních obchodů na světě, newyorská Wall Street, si „poučení z krizového vývoje“ rozhodně nevzala. Podle oficiálních informací totiž zaměstnanci pětadvaceti největších finančních domů světa loni inkasovali celkem 135 miliard dolarů, což je o šest procent více než v roce 2009. Průměrný roční plat bankéře bez bonusů a opcí na akcie tak loni dosáhl 141 tisíc dolarů. Ukazatelem faktu, že se Wall Street z krize rychle oklepala, je také nabírání nových zaměstnanců. Zatímco v roce 2009 se propouštělo, loni naopak finanční žraloci své početní stavy rozšiřovali. Stejně tak obchodníci s nemovitostmi hlásí, že nájmy na dolním cípu Manhattanu po celý rok 2010 rostly a ode dna se odlepily také ceny bytů. Jistý trend k uměřenosti lze ale podle německého deníku přesto pozorovat – newyorští bankéři již nedostávají bonusy v hotovosti, jak tomu bylo před krizí, ale v podobě opcí, které mohou zpeněžit většinou nejdříve za dva roky. Finanční domy se tak „hamižné“ makléře a manažery snaží motivovat k tomu, aby se nezaměřovali jen na okamžitý zisk společnosti. The Telegraph
Pití džusů bude brzy luxusem Pomerančové a jablečné džusy, které jsou nedílnou součástí snídaně mnoha lidí, se mohou stát v brzké době luxusem. A to kvůli rostoucím cenám ovoce, z nichž se vyrábějí. Série špatných úrod v sadech americké Floridy, ale i těch čínských v provincii Šan-tung společně s rostoucí poptávkou spotřebitelů v Asii zapříčinily růst cen pomerančů a jablek na světových trzích. Podle odborného časopisu „The Grocer“ se očekává, že ovoce ještě podraží, a to až o 80 procent. Ceny pomerančových a jablečných džusů by se tak letos mohly zvýšit o více než 60 procent. V loňském roce se v Británii cena známého amerického džusu Tropicana vyšplhala z původních 1,80 libry za litr na průměrných 2,19 libry, což představoval nárůst o 22 procent. Jablečný džus podražil v průměru o 21 procent. Podle výzkumné společnosti Mintec vzrostla za poslední dva roky také cena pomerančového mraženého koncentrátu, a to o 143 procent. SME Úleva pro rodiny s dětmi Slovenské rodiny si budou moci po narození dítěte požádat o snížení splátek hypotečního úvěru na dva roky, a to až na polovinu. Tuto možnost přináší novela zákona o bankách, kterou 3. února definitivně schválili poslanci Národní rady Slovenské republiky. „Po narození dítěte se prudce zvyšují náklady každé mladé rodiny,“ píše se v materiálu předkladatele novely, kterým bylo Ministerstvo financí SR. Manželé si tak budou moci odložit splátky hypotečního úvěru anebo snížit celou roční splátku až na polovinu její výše. Možnost odložení splátek jistiny je možné i dnes, ovšem pouze do pěti let od jejího poskytnutí. „Novou úpravu je proto nutné zavést i pro rodiny, kterým se dítě narodí až po pěti letech od poskytnutí a zahájení úročení hypotečního úvěru,“ vysvětluje ministerstvo. Handelsblatt
Intel stahuje vadné čipy Největší světový výrobce polovodičů, firma Intel, stahuje z oběhu defektní čipy řady Intel 6 Series, která je známá také pod kódovým označením Cougar Point. Základní stavební prvek nejnovějších čtyřjádrových procesorů totiž plně nezvládá komunikaci s rozhraním SATA, pomocí něhož se v počítači propojují třeba DVD mechaniky nebo pevné disky. Výrobní chybu sice uživatel hned nezaregistruje, může ale vést k celkovému zpomalení výkonu. Intel nechal stáhnout z prodeje hotové výrobky a těm, kteří čip již používají, nabízí bezplatnou výměnu, která by měla být ukončena do letošního dubna. Celkově se defekt projevil u osm milionů z nejnovější řady čipů, které Intel dosud vyrobil. Náprava technologické závady přijde amerického producenta na 700 milionů dolarů, dalších 300 milionů dolarů ztratí Intel v letošním prvním čtvrtletí kvůli výpadku prodeje. Na celkové výsledky firmy sídlící v kalifornském městě Santa Clara to ale bude mít jen malý vliv, píše německý list Handelsblatt. Intel má totiž za sebou rekordní rok, v němž utržil bezmála dvanáct miliard dolarů.

AFP
Rumunsko bude mít vyšší kreditní limit Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská unie nově navýšily Rumunsku kreditní limit na 6,8 miliardy dolarů (5 mld. euro). Prezident země Traian Basescu uvedl, že k navýšení došlo, protože se země díky dřívější půjčce dostala z finanční krize. Podle dohody, která má vstoupit v platnost v dubnu, bude možné navýšený limit použít pouze v případě nouze. „Evropa prochází krizí, co se týče dluhů, a nikdo neví, jak se situace vyvine v dalších státech,“ řekl prezident. Potvrdil, že „ekonomika jeho země je již stabilizovaná poté, co byla přijata nutná opatření na zlepšení situace“. Dřívější dohoda o finanční pomoci Rumunsku uzavřená v roce 2009 vyprší v dubnu a podle něj svůj účel splnila. „Byly vytvořeny podmínky pro hospodářský růst,“ konstatoval prezident. Letos by mohla ekonomika země začít po dvou letech recese opět růst, a sice o 1,5 procenta. Veřejný dluh Rumunska, který v roce 2009 dosahoval výše 7,1 procenta HDP, loni klesl na 6,6 procenta. Do konce roku by mělo dojít k jeho snížení na 4,5 procenta. Rumunsko požádalo MMF, EU a Světovou banku o půjčku v květnu roku 2009 výměnou za klíčové reformy, které měly snížit veřejné výdaje. V červenci 2010 došlo k redukci platů ve veřejném sektoru o 25 procent a zvýšení daně na zboží a služby z 19 na 24 procent. Počet zaměstnanců veřejné správy, kterých je celkem 1,27 milionu, se snížil o 100 tisíc.

THE TIMES OF INDIA
Čokoláda je super Kostičky čokolády už nemusíte jíst potajmu a s černým svědomím, ale pyšně s tím, že děláte něco pro své zdraví. Čokoláda je možná zdravější než ovoce. Tedy alespoň podle studie vědců z amerického Hershey Center for Health & Nutrition, kteří prokázali, že poskytuje na gram více zdravých rostlinných sloučenin a antioxidantů, než se experti dosud domnívali.
Výzkum porovnával kakaový prášek se sušenou dužinou z nového hitu nutriční výživy, bobulí acai, anebo s ovocem, jako jsou granátová jablka, borůvky nebo brusinky. Stejné pozitivní výsledky vykázala i tmavá čokoláda s šedesátiprocentním obsahem kakaa a kakaové nápoje. Vědci zjistili, že kakaové boby splňují nutriční kritéria na to, aby byly zařazeny do kategorie „super ovoce“ a produkty z kakaových extraktů do přihrádky „super jídla“. Neznamená to ale, že je ode dneška možné jíst jakoukoli čokoládu po kilech – stále obsahuje poměrně hodně tuku a cukru, a proto by podle dietologů měla být vyvážena konzumací menších „dobrůtek“, jako je třeba dietní hnědá rýže bez slupky.
„K tmavé čokoládě by se mělo přistupovat podobně jako k tropickému ovoci typu avokádo, jež má také vysoký obsah tuku, a tak se musejí hlídat kalorické hodnoty,“ říká Debra Millerová, vedoucí výzkumu. Bloomberg Business News
Japonci se naučili žít s deflací Nižší příjmy ani syndrom deflace běžný v západních zemích Japonce příliš netrápí. „Deflace je nijak neohrožuje. Všichni vědí, že je špatná kvůli pracovním příležitostem, špatná pro ekonomiku, ale domácnosti se s ní stejně jako firmy už naučily žít,“ říká Martin Schulz, vedoucí ekonom tokijského Fujitsu Research Institute. Deflace má pro Japonce řadu negativních dopadů – s nižšími příjmy musejí i nadále splácet hypotéky, leasingy a jiné dluhy. Obyvatelé země vycházejícího slunce se nicméně dokážou uskromnit. Šetří, omezují výdaje a za pozitivní prvek považují klesající ceny zboží a služeb. Dokazují to čísla: průměrné měsíční výdaje domácností klesly v roce 2009 na 315,3 tisíce jenů (cca 68 tisíc korun), což je nejnižší úroveň od roku 1990.

THE GUARDIAN
Úředníci, pozor na sítě Informace, které jsou zveřejněny na sociální síti Twitter jsou veřejné a novináři je mohou využívat jako zdroje citací. Tak rozhodla britská regulační komise Press Complaints Commission (PCC), která dozírá na aktivity tištěných médií a vydavatelství.
Vše odstartovala Sarah Baskervillová, úřednice dopravního odboru britské vlády, která se během loňského listopadu stala obětí vlastních příspěvků na Twitteru, jež tehdy sledovalo asi 700 lidí. Listy Daily Mail a Independent on Sunday tehdy citovaly její komentáře, v nichž svého školitele označila za „mentála“ a odkazovala na texty kritizující vládu. Baskervillová si regulátorům postěžovala na zavádějící citace a narušení soukromí, ale nepochodila. Komise rozhodla, že ač byly komentáře původně určeny pro menší publikum, jejich přetištění narušení soukromí nepředstavuje.
„Jde o velmi důležité rozhodnutí. Stále více lidí využívá sociální média k publikování materiálů týkajících se jejich životů. Od komise se čím dál více očekává, aby rozhodla, co se dá legitimně považovat za privátní,“ komentoval Stephen Abell, ředitel PCC.

BOX:
38 miliard USD tj. 670 miliard Kč
je suma, o kterou Indii připravil nevýhodným prodejem telekomunikačních licencí bývalý ministr indické vlády a hlavní aktér obřího korupčního skandálu Andimuthu Raja.
Kvůli prodeji licencí za značně podhodnocenou cenu jde nyní do vězení. The Economist

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Auta
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky…
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Volkswagen California Ocean 2.0 TDI 150 kW a malý výlet za velkým větrem
Technologie
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít