Mediální revue

16. února 2011, 11:43 - redakce
16. února 2011, 11:43

Zajímavosti ze světového tisku

Der Spiegel

Boj o nosáčovo impérium

Německý herec a moderátor Thomas Gottschalk (60), známý v Česku spíše z crazy komedií o dvou nosáčích, po 23 letech opouští nejsledovanější televizní show německých dějin, pořad Wetten, dass… (Vsaďte se, že…). Pořad založený na sázkách známých osobností, který televize ZDF s úspěchem prodala do deseti zemí světa včetně Ruska a Číny, vzdal poté, co se loni v prosinci během živého přenosu těžce zranil jeden z účinkujících. Vzhledem k tomu, že moderátor vydělával za jeden díl pořadu 100 tisíc eur, strhla se o jeho nástupnictví pořádná bitva. Pořad Wetten, dass… je však výtečný byznys nejen pro moderátora, ale především pro televizi. Nejsledovanější díly měly jen v Německu přes deset milionů diváků, což je třetina všech lidí, co zrovna sledovala televizi. Pořad má velkou sledovanost také v sousedním Rakousku. Za třicet let, co show existuje, se v ní vystřídala celá řada předních celebrit – zpíval v ní Michael Jackson, Robbie Williams i Madonna (ta hned pětkrát), mezi Gottschalkovy hosty patřila i modelka Naomi Campbellová nebo herec Hugh Grant.

RIA Novosti

Nebe nad Moskvou

Ruská metropole letos opět uplatní známé pořekadlo: „Poručíme větru, dešti.“ Zajistit si lepší počasí nad Moskvou plánuje radnice na státní svátky Dne vítězství (9. května), Dne Ruska (12. června) a také na oslavu Dne města, která proběhne 4. září. Ve všech těchto dnech vylétnou nad metropoli speciálně upravená letadla An-12, An-24 a Il-18, která budou rozprašovat tekutý dusík se sloučeninami jodidu stříbra a cementového prachu. Voda obsažená v dešťových mracích se tím vysráží, a špatné počasí se tak ještě před oslavami doslova „vyprší“ před Moskvou. Magistrát uvolnil na akci ve svém rozpočtu 150 milionů rublů (90 milionů korun). Oproti dřívějším letům jde o skromnější plán. Exstarosta Jurij Lužkov v roce 2009 totiž uvažoval o tom, že bude rozhánět nejen déšť, ale i sněhová mračna. Od nakonec neuskutečněné akce si sliboval, že Moskvě ušetří peníze za odklízení sněhu. Zda ruská metropole zůstane věrna své tradici z dob komunismu a skutečně opět vyplýtvá miliony na zkrášlování vojenských přehlídek, není ale zatím úplně jisté. Loni připravená letka nakonec zůstala na zemi. Předpověď meteorologů se splnila – bylo jasno.

The Economist

Galská závislost

Francouzi jsou největšími konzumenty léků a léčivých přípravků v Evropě. Utratí za ně o deset procent víc než například Italové a o polovinu více než Britové. Úřady si stěžují, že ve Francii prakticky žádný pacient neodchází od lékaře bez receptu. Francouzští lékaři přitom předepisují pilulky téměř na všechno – od rýmy až po „ztěžklé nohy“. Běžnou praxí je předpis více medikamentů, včetně těch, u nichž nebyl prokázán žádný terapeutický účinek. Kvůli nadužívání léků a rostoucím nárokům na zdravotnický rozpočet bylo vloni ve Francii vyškrtnuto ze seznamu úhrad na 150 položek. Systém veřejné zdravotní péče vloni vykázal deficit ve výši dvanácti miliard eur (291 mld. korun) a výdaje za léky představovaly téměř 17 procent celkové částky.
O nadužívání léků se nyní v zemi galského kohouta široce diskutuje i proto, že zde má nyní soudní dohru kauza Mediator. Přípravek určený pouze pro diabetiky se ve velkém začal předepisovat pro snížení chuti k jídlu i běžným „pacientům“, aniž by byl pro tuto novou diagnózu ověřen a prošel klinickými testy. Od poloviny 90. let do roku 2009, kdy byl definitivně zakázán, zemřelo na následky „léčby“ několik stovek lidí.

Bloomberg Businessweek

Evropský stín nad čínským boomem

Minulý rok byl pro čínskou firmu Yingli Green Energy Holding jedním z nejlepších. Kapacitu svých továren na výrobu slunečních kolektorů zvýšila na dvojnásobek, a přesto měla tolik zakázek, že mohly podle finančního ředitele Briana Li jet naplno 365 dní v roce. „Prodali jsme všechno a téměř všechny moduly šly do Evropy,“ řekl.
Yingli hodlá letos zvýšit výrobu o dalších 70 procent. Podobné plány s dvouciferným růstem mají i další výrobci zařízení pro fotovoltaiku, například firmy Suntech Power Holdings nebo LDK Solar. „Všichni hlavní čínští producenti už rozjeli velké investiční projekty,“ tvrdí analytik newyorské společnosti Soleil Securities Paul Leming, který upozorňuje na riziko „špatného načasování“ těchto investic. Odbyt v Evropě, podporovaný masivními dotacemi do solární energetiky, bude nyní – po jejich krácení – spíše klesat. Evropské vlády se snaží čelit nekontrolovanému růstu výdajů a kromě toho jsou nuceny šetřit. O snížení dosavadní podpory fotovoltaiky až o 15 procent uvažuje Německo, dotace již snížily Francie, Španělsko i Česká republika.

Reuters

Hubneme s bankou

Korejská Hana Bank se rozhodla svézt na vlně zeštíhlovací mánie obyvatel východoasijské země a láká klienty na speciální nabídku – pokud zhubnou, mají nárok na vyšší úročení vkladů. Název produktu S-Line se odvíjí od korejského výrazu pro štíhlou ženskou postavu. Podmínkou k jeho získání je redukce pěti procent tělesné váhy během jednoho roku. Jako alternativu může zájemce předložit permanentku do fitcentra. O úspěchu „dietní“ marketingové strategie svědčí fakt, že tento druh účtu přilákal už skoro 50 tisíc klientů, kteří si uložili více než 350 milionů dolarů (6,3 miliardy korun).
Konkurenční Kookmin Bank na to šla trochu jinak. Využila módní vlny chytrých mobilů a vyvinula produkt, který nabízí úspory držitelům smartphonů, kteří se dokážou vzdát elektronické objednávky taxíku nebo kávy. Další finanční ústav, Woori Bank, zase poskytuje zvýhodněné služby těm klientům, kteří upřednostní cestování na kole nebo hromadnou dopravou před použitím vlastního osobního automobilu.

Sme

Digitální učebnice

Většina ze tří stovek oslovených základních a středních škol na Slovensku potvrdila tento měsíc zájem o testování učiva v digitální podobě. Přihlášené školy budou moci využívat v průběhu zbytku školního roku digitální učebnice z matematiky, fyziky, chemie, biologie a přírodovědy, a to v prostředí vzdělávacího portálu www.naucteviac.sk. Ke zmiňovaným předmětům se na jaře přidá také angličtina. Slovenské ministerstvo školství chce v testovacím provozu získat především názory učitelů na organizaci výuky v digitální formě. V případě úspěšnosti bude resort uvažovat o zpřístupnění digitálních učebnic od 1. září 2011 celoplošně pro všechny základní a střední školy. Uvažuje se také o rozšíření digitalizovaného učiva o další předměty.

The Sydney Morning Herald

Nové nábřeží

Po třiceti letech řečí, návrhů a vyjednávání se australský Perth snad konečně dočká revitalizovaného nábřeží. Předseda vlády regionu Západní Austrálie Colin Barnett se pochlubil s tím, že vláda na tuto investici vyčlenila 270 milionů dolarů. Práce by měly začít v roce 2012, projekt má být dokončen do poloviny roku 2014.
Vybraný design počítá s 2,7hektarovou zátokou, plážovým molem a promenádou, která nábřeží propojí s uměle vytvořeným ostrovem. V projektu se najde místo na rezidenční, obchodní i kancelářské prostory, stejně jako pro národní centrum pro domorodou kulturu.
Skutečné náklady na rekonstrukci nábřeží Perthu se pohybují na hranici 440 milionů dolarů, slevu na zmiňovaných 270 milionů má přinést výnos z prodeje půdy. Podle Barnetta by se okolí projektu mohlo stát „nejlepšími pozemky v Perthu“, vláda by tak na investici mohla ještě vydělat.

The Telegraph

Vysmrkaná pokuta

Bráníte-li policistovi ve výkonu jeho povinností, můžete si vysloužit pokutu a s ostatními poplatky zaplatit 440 liber, v přepočtu více než dvanáct tisíc korun. Tento trest si v Británii kupodivu nevysloužíte za zatajování informací při vyšetřování, ale třeba jen za to, že varujete řidiče před kontrolou dodržování předepsané rychlosti.
Přesně to se stalo řidiči Michaelu Thompsonovi, který blikáním dálkových světel upozornil protijedoucí vozidla před čekajícími policisty. U soudu se bránil tím, že plnil svou občanskou povinnost a jeden z advokátů označil soud kvůli takové záležitosti za mrhání penězi daňových poplatníků. Ani jedno nepomohlo a bylo rozhodnuto, že řidič bránil v potrestání hříšníků.
Britská média vzápětí vytáhla další kuriózní případy. Například obvinění z nedostatečné kontroly nad vozidlem vyneslo pokutu 60 liber Michaelovi Mancinimu. Provinil se tím, že za volantem vytáhl kapesník a vysmrkal se. Ani se nemusel namáhat s řízením – pokutujícího policistu neobměkčilo ani to, že Mancini stál v dané chvíli v dopravní zácpě a na čas pro vysmrkání si dokonce zatáhl ruční brzdu.

European Voice

Tokajské pro předsednictví

Maďaři se snaží využívat předsednictví Evropské unie také k prezentaci vinařství. Například poslední neformální diskuse evropských lídrů byla podbarvena ochutnávkou vína Királyudvar Tokaji Sec 2007. Bílé polosuché víno relativně nové odrůdy je jedním z jednapadesáti druhů vín, které Maďaři vybrali pro slavnostní akce.
„Víno je velmi dobrý způsob, jak přiblížit kulturu té které země,“ říká sommeliérka Helga Gálová, která předsedala porotě pro výběr vín a která i nyní zodpovídá za jejich nabídku na oficiálních akcích Evropské unie.
Odrůda Királyudvar byla vyšlechtěna v roce 1997 s cílem odlehčit „tokajské“, jež se tradičně řadí do kategorie těžkých a sladkých vín. Podle Gálové jde o dobrý příklad změn, kterým maďarské vinařství prochází v posledních dvaceti letech. „Víno se tady pěstovalo po staletí. Dvě světové války a léta komunismu však zcela zničily pověst a jedinečnost jeho původních značek. Všechno bylo uniformní, vyžadovala se stejná kvalita, stejný vzhled, stejná vína,“ vysvětluje.

8 000 000

tun masa poslali v loňském roce na trh němečtí řezníci. Rekordní produkce byla dosažena hlavně zásluhou vepřového (pět milionů tun), u kterého patří Německu třetí místo na světě. Začátek letošního roku postihla masné odvětví dioxinová aféra, němečtí výrobci ale neztrácejí optimismus.
Berliner Morgenpost

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít