Mediální revue

25. února 2011, 13:36 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
25. února 2011, 13:36

Zajímavosti ze světového tisku

Bloomberg Businessweek

Ještě rychlejší šinkanzen

Japonské dráhy plánují obří investici. Společnost Central Japan Railway, která provozuje síť rychlovlaků šinkanzen, chce mít do roku 2025 k dispozici nejrychlejší soupravu světa. Do jejího vývoje hodlá investovat 62 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).
Vlak by měl jezdit mezi hlavním městem a přístavem Nagoja rychlostí 311 mil za hodinu (500 km/h). Trať dlouhou 180 mil (290 km) má podle vyjádření japonské firmy absolvovat za 40 minut. Nynější soupravy dosahují na tratích šinkanzen rychlostí kolem 300 kilometrů za hodinu.
Společnost Central Japan Railway bude investici financovat částečně z vlastních zdrojů, ale využije hlavně půjčku a dluhopisy. V minulém roce přepravila 138 milionů pasažérů. Trend

Propustí deset tisíc úředníků

Slovenská vláda plánuje významné zeštíhlení veřejné sféry. Podle plánu úsporných opatření by se počet zaměstnanců veřejného sektoru měl tento rok snížit o deset až patnáct tisíc. Slovensko vloni ze státního rozpočtu platilo přes 245 tisíc zaměstnanců, z toho 139 tisíc v ústřední správě a například zhruba 100 tisíc ve školství. Na jejich platy šlo 3,4 miliardy eur (83 mld. korun). Rozpočet centrálních úřadů se má letos snížit o pět procent. Připravovaná redukce je nižší, než se původně plánovalo. Slovenské ministerstvo financí požadovalo, aby se už v tomto roce snížil rozpočet veřejné správy nejméně o deset procent. European Voice

Vzhůru k digitální superdálnici

Evropská komise uvažuje o podpoře další generace sítí z optických vláken. Dnes má díky nim vysokorychlostní internet pouze jedno procento evropských domácností, přitom například v Japonsku je to dvanáct procent a v Jižní Koreji patnáct procent. Zrychlení chce dosáhnout řadou opatření a také mimo jiné podporou projektů pro napojení venkovských oblastí na vysokorychlostní optické sítě.
Podle ambiciózního plánu EK má mít do roku 2020 připojení k internetu každý občan EU. V tomto směru se už podařilo dosáhnout určitého pokroku: oproti roku 2006 se počet „on-line“ domácností zvýšil na dvojnásobek. Vloni v prosinci mělo podle sdělení Eurostatu připojení k internetu 61 procent evropských domácností. Některé z evropských zemí přitom dosáhly lepšího výsledku než například Spojené státy.
Co však zůstává problémem, je rychlost přenosu. Tam EU ztrácí, a to nejen za asijskými zeměmi. Jen 29 procent evropských linek dosahuje rychlosti deset megabitů za sekundu a pouze pět procent 30 Mbps. Evropská komise si přeje, aby všechny sítě poskytovaly do deseti let připojení s rychlostí nad 30 Mbps a aby nejméně polovina evropských domácností měla k dispozici internet s rychlostí kolem 100 Mbps.

AFP

Reality na roztrhání

V Asii se loni utratilo při obchodování s nemovitostmi celkem 63 miliard dolarů, což představuje nárůst o 59 procent ve srovnání s předchozím rokem. Podle odborníků jde o jasný důkaz toho, že se region dostal z globální finanční krize. Polovina inkasované částky se týkala nemovitostí v Hongkongu a v Tokiu. Údaje poskytla konzultační firma CB Richard Ellis, podle níž si Hongkong „připsal na své konto“ 15,2 miliardy dolarů a Japonsko 14,2 miliardy dolarů. Ceny realit se v Hongkongu během posledních dvou let zvýšily o 50 procent. Přispěly k tomu nízké úrokové míry, silná ekonomika a příliv klientů z pevninské Číny. Bohatí Číňané mají zájem především o luxusní apartmány a mnozí z nich považují nemovitosti na ostrově za dobrou investici. Realitním agentům se v Hongkongu v posledních měsících dařilo tak, že se tamní vláda začala obávat přehřátí trhu. Přijala proto několik opatření, kterými chce zabránit vzniku realitní bubliny.

DAILY MAIL

Blízko k výrobcům alkoholu

Až 250 tisíc lidí z Anglie a Walesu by mohlo během následujících dvaceti let přijít o život, pokud vláda něco neudělá s tamním problematickým vztahem k alkoholu, varovala ve své zprávě skupina britských specializovaných lékařů.
„Kolik lidí bude muset kvůli alkoholu zemřít a kolik rodin tento problém zničí, než vláda začne brát situaci tak vážně, jako se starala o nebezpečí spojené s tabákem,“ ptá se profesor Sir Ian Gilmore, bývalý prezident Royal College of Physicians a jeden ze spoluautorů zprávy.
Lékařští specialisté na onemocnění jater ve zprávě obvinili zodpovědné ministry z toho, že mají příliš blízko k výrobcům alkoholu a podbízejí se jim. Producentům se navíc díky relativně nízkému zdanění jejich zboží neustále zvyšuje zisk, ale na úkor zdravotních rizik zákazníků.
Protestující lékaři nabídli vládě jako pozitivní příklad Francii, která podle nich měla v této oblasti „fenomenální úspěch“: „Z mezinárodních údajů víme, že mezi hlavní zbraně v boji s alkoholem patří zvýšení jeho ceny a snížení dostupnosti. Vláda ale tyto důkazy ignoruje a stále jen diskutuje o zavedení marginálních opatření.“

China Daily

Číňané si oblíbili zlato

Zájem obyvatel Čínské lidové republiky o zlato enormně roste. Investice do zlata vloni v Číně vzrostly oproti předchozímu roku o 70 procent. Hlavními důvody byly inflace jüanu a také limitované možnosti jiných investičních příležitostí. Podle poslední zprávy Světové rady zlata (World Gold Council – WGC) je Čína dnes pro tuto komoditu nejsilnějším trhem. Číňané vloni nakoupili celkem 179,9 tuny zlata v hodnotě sedmi miliard dolarů. Největší zájem měli o malé zlaté cihly a mince. Své investice během posledního čtvrtletí roku 2010 více než zdvojnásobili. Generální ředitel WGC China Wan Li-sin uvedl, že koncem minulého roku došly této pobočce kvůli velkému zájmu zásoby zlatých cihel. WGC proto společně s Industrial and Commercial Bank of China zahájila prodej zlatých investičních dárkových produktů, které by měly uspokojit narůstající poptávku.

ABC NEWS

Australská zoo v problémech

Média u protinožců informovala o tom, že slavná zoologická zahrada Australia propouští zaměstnance a je na pokraji krachu. Turistická atrakce oblasti Sunshine Coast na jihovýchodě Queenslandu se prý topí ve finančních ztrátách, propustila přes 22 zaměstnanců a řadu dalších donutila k neplacené dovolené a sdílení pracovních úvazků.
„Pokud nedojde ke zlepšení, bude nutné zoo zavřít,“ sdělila bývalá recepční Amy-Lee Hinesová. Další propuštění zaměstnanci situaci vysvětlují špatným řízením. Podle bývalého kurátora Bruce Murdocka má vedení sice dobré nápady, ale neumí je správně naplánovat a provést, a tak zbytečně utrácí miliony dolarů.
Australia Zoo, fungující jako rodinný podnik, se proslavila díky svému předešlému šéfovi Stevovi Irwinovi. Ten je autorem řady dokumentů a byl hvězdou seriálu Lovec krokodýlů. Natáčení dokumentů se mu také stalo osudným, když byl při něm v roce 2006 smrtelně zraněn rejnokem. Řízení zoo po Irwinovi převzala jeho žena Terri, která však zmiňované zprávy a obvinění ze strany propuštěných zaměstnanců vyvrací.
„Rozhodně nemám v úmyslu to tady zavřít. Pokračujeme v našich stěžejních projektech, zvířata jsou v pořádku a snažíme se udržet tolik zaměstnanců, kolik můžeme. Konsolidujeme provoz, abychom v budoucnu mohli zase růst,“ řekla s tím, že se zoologická zahrada prostě potýká se stejnými problémy jako řada jiných australských firem, které doplácejí na ekonomickou krizi a záplavy. New York Times

Banky o podvodech věděly

Odsouzený finančník Bernard Madoff tvrdí, že se na jeho podvodu století vědomě podílely i banky a hedgeové fondy. Uvedl to v rozhovoru s novinářkou Dianou Henriquesovou z New York Times, která o bezprecedentní kauze připravuje knihu. Madoff, odsouzený na sto padesát let, poskytl první rozhovor od svého zatčení v prosinci 2008. Blíže nespecifikované banky a hedgeové fondy se podle něj spolupodílely na jeho rafinovaném Ponziho schématu. Zcela tak popřel své dřívější výroky, že o prohnilosti celého systému věděl pouze on sám. „Museli o tom vědět. Ale stavěli se k tomu způsobem – ,jestli děláte něco špatného, tak my o tom vědět nechceme‘,“ řekl Madoff novinářce ve věznici se zvýšenou ostrahou v Severní Karolíně. Totéž tvrdí také správce Madoffových aktiv Irving Picard z právnické firmy Baker Hostetler. Na rozdíl od něj je ale adresný. Mezi spoluviníky jsou podle něj banky J.P. Morgan, HSBC nebo UBS. Po dvouletém pobytu ve vězení je prý Madoff podstatně hubenější a působí nervózním dojmem. Stále trvá na tom, že jeho příbuzní neměli o podvodech potuchy. Nikdy ho prý také nenapadlo, že by kolaps zločinného byznysu mohl pro jeho rodinu mít tak fatální důsledky. Oba synové se s otcem rozešli ve zlém, starší z nich loni v prosinci spáchal sebevraždu.

The Boston Globe

Afrika chce laptopy pro děti

Americká nadace One Laptop per Child, která nabízí levné počítače pro děti z rozvojových zemí, ohlásila začátek spolupráce s Africkou unií. Společně chtějí dosáhnout větší počítačové gramotnosti na základních školách. Nové partnerství je pro nadaci velkou nadějí. Neziskový projekt z dílny Nicholase Negroponteho, vědce z renomovaného Massachusettského technického institutu, se rozjel v roce 2007. Jeho autoři doufali, že dokážou v chudých zemích prodat miliony speciálně vyvinutých laptopů XO v ceně sto dolarů za jeden. Nakonec se jich do loňského října podařilo prodat dva miliony, cena se však vyšplhala na téměř dvě stě dolarů za kus. Nadace se proto i nadále zaměří na to, aby zelenobílý počítač s odolnou baterií i povrchem dostala na požadovanou cenu sto dolarů.

BOX: 47,7 miliard dolarů,
tj. zhruba 852 miliard korun, vloni utratili Američané za své domácí mazlíčky. Tyto výdaje neustále rostou a jen za posledních pět let se zvýšily o čtvrtinu. Dvě třetiny amerických rodin mají doma alespoň jednoho zvířecího kamaráda, psa vlastní 40 procent domácností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít