Mediální revue

02. března 2011, 16:40 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
02. března 2011, 16:40

Zajímavosti ze zahraničních médií

Investujeme.sk Nižší zdanění nafty nepřineslo kýžený výsledek Slovenské ministerstvo financí oznámilo, že snížení spotřební daně z motorové nafty nepřineslo očekávaný efekt. Příjem státního rozpočtu z této daně nebyl tak vysoký, jak se původně předpokládalo. Stát vybral na této dani o 73 milionů eur méně, než by získal při zachování původní sazby.
Slovensko snížilo spotřební daň u nafty od 1. února 2010, a to z dřívějších 0,481 na 0,368 eurocentu na litr (8,96 koruny na litr). Opatření směřovalo k omezení tankování v okolních státech a mělo rovněž slovenským autodopravcům kompenzovat zavedení mýtného. V České republice byla naopak daň od ledna 2010 zvýšena o korunu na 10,95 koruny na litr. Spotřeba nafty na Slovensku díky nižší ceně skutečně stoupla. Ve srovnání s předchozím rokem se vloni zvýšila o 14,5 procenta, což však nestačilo na kompenzaci výpadku příjmů způsobeného nižší sazbou. Institut finanční politiky slovenského ministerstva financí neopomenul v této souvislosti zdůraznit, že se tak naplnilo jeho loňské varování, že snížení daně „nebude krokem ke zvýšení daňových příjmů“.

Süddeutsche Zeitung Reforma podle dr. Ctrl+C Rezignace německého ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga (CSU), který minulé úterý složil funkci kvůli prokázanému plagiátorství při psaní doktorské práce, bude mít dohru i v armádě. Reforma Bundeswehru se totiž nejméně o rok opozdí. Ministr Guttenberg byl osobně zodpovědný za rozsáhlé změny v armádě, z politiky ale odchází právě v době, kdy mu kancléřka Angela Merkelová hodila na hlavu první reformní kroky. Podle kancléřství jsou totiž plány ministra přezdívaného dr. Ctrl+C příliš vágní a neobsahují žádnou vizi, jak by Bundeswehr měl do budoucna fungovat. Soustřeďuje se prý jen na redukci jednotek, nikoli na jejich úkoly. Letos k 1. červenci končí po více než půl století povinná vojenská služba a armáda se musí plně profesionalizovat. Současně ale musí začít spořit – podle usnesení vlády 8,3 miliardy eur do roku 2014. Nic z toho se ale pravděpodobně nestihne včas a Guttenbergův nástupce bude muset na reformě začít pracovat od nuly. Liberálové z FDP již teď tlačí na to, aby nový ministr začal na reformě pracovat okamžitě bez obvyklých sta dnů hájení.

China Daily Číňané si oblíbili zlato Zájem obyvatel Čínské lidové republiky o zlato enormně roste. Investice do zlata se vloni v Číně zvýšily oproti předchozímu roku o 70 procent. Hlavními důvody byly inflace jüanu a také limitované možnosti jiných investičních příležitostí. Podle poslední zprávy Světové rady zlata (World Gold Council – WGC) je Čína dnes pro tuto komoditu nejsilnějším trhem. Číňané vloni nakoupili celkem 179,9 tuny zlata v hodnotě sedmi miliard dolarů. Největší zájem měli o malé zlaté cihly a mince. Své investice během posledního čtvrtletí roku 2010 více než zdvojnásobili. Generální ředitel WGC China Wan Li-sin uvedl, že koncem minulého roku došly této pobočce kvůli velkému zájmu zásoby zlatých cihel. WGC proto společně s Industrial and Commercial Bank of China zahájila prodej zlatých investičních dárkových produktů, které by měly uspokojit narůstající poptávku.

Der Spiegel Masky zdraví škodlivé Byznysmen, který by se v tomto týdnu vydal do německého Porýní uzavřít nějaký kontrakt, by moc nepochodil. V katolických částech Německa totiž vrcholí masopust a města jsou v zajetí karnevalového reje a roztodivných masek, do kterých se s radostí převlékají i typičtí „kravaťáci“. Tradičním nebezpečím oslav je přemíra alkoholu, bez rizika ale nejsou ani kostýmy – kdysi vyráběné specializovanými obchody, dnes většinou dovezené z Číny. Expertiza zadaná ministrem práce Severního Porýní-Vestfálska Guntramem Schneiderem dospěla k závěru, že každá čtvrtá maska může být zdraví škodlivá. Varování platí zvláště pro děti. Nejde jen o zvýšené koncentrace nepovolených látek v plastových částech kostýmů, mezi něž patří třeba čarodějnické nosy nebo čertovské rohy. Nebezpečí číhá i v dětských pistolích, které překračují hlukové limity a mohou vést k poškození sluchu. Bezpečné nejsou ani tkanice a šňůrky, kterými se převleky uchycují k tělu – těmi se zase děti mohou přiškrtit. Ve střehu musejí být ale i dospělí – nalepovací vousy nebo paruky vypadají sice na první pohled skvěle, lehce se ale vznítí.

Le Monde Francouzské automobilky vzorně splácejí Automobilky Renault a PSA Peugeot Citroën vrátí francouzskému státu další dvě miliardy eur z celkem šestimiliardového dluhu. Na konci února to potvrdil Eric Besson, francouzský ministr průmyslu. Společnosti složí již druhou splátku půjčky, kterou získaly od státu v období finanční krize v roce 2009. Na oplátku tehdy slíbily, že neukončí provoz ve francouzských továrnách.
Automobilky dluh splácejí rovným dílem a podstatně rychleji, než se očekávalo. Dohoda se státem zněla, že každá ze společností vrátí svůj třímiliardový podíl v období mezi lety 2011 a 2014. Obě však nakonec první miliardu eur vrátily již loni v září. Brzy nato oznámily, že zbytek splatí už v první polovině roku 2011, protože dosáhly velmi dobrých výsledků. PSA Peugeot Citroën vykázala za loňský rok zisk 1,13 miliardy eur a Renault dokonce 3,42 miliardy eur. „Je vidět, že se našemu automobilovému průmyslu daří lépe. Vydatná podpora státu přinesla své ovoce,“ prohlásil ministr Besson. The Economist Venezuela blízko dluhové pasti I když se zdálo, že dalším kandidátem, jemuž hrozí státní bankrot, bude po Řecku některá z dalších evropských zemí, na řadě je spíše Venezuela. Tvrdí to londýnská firma Capital Economics na základě prováděných analýz. „Roste riziko, že země nebude schopná dostát svým závazkům z obligací splatných v roce 2012,“ uvádí ve své zprávě ze 17. února tohoto roku. Venezuela má podle ní dvě možnosti: buď si znovu půjčí v Číně, která jí v roce 2008 poskytla dvanáct miliard dolarů oplátkou za budoucí dodávky ropy, nebo se spolehne na rostoucí ceny ropy. Venezuela je se svou těžbou 2,25 milionu barelů denně osmým největším producentem této suroviny na světě.

THE SYDNEY MORNING HERALD Z bankomatů automaty Zdálo se vám někdy, že jste mohli z bankomatu vybírat, kolik chcete bez ohledu na zůstatek? Australanům se takový sen vyplnil. Tamní Commonwealth Bank měla technické potíže, které způsobily, že její bankomaty vydávaly jakékoli částku bez ohledu na velikost konta. Některé zvlášť umanuté, jako třeba jeden ve městě Launceston, ze sebe „sypaly“ tisícidolarovky bez ohledu na požadovanou částku. Zprávy o štědrých bankomatech se bleskově rozšířily po sociální síti Twitter a u „automatů na peníze“ se začaly rychle tvořit fronty.
Banka zatím neví, čím přesně byl osmihodinový technický zádrhel způsoben, sdělila jen, že k problémům došlo při běžné údržbě, během níž se rozhodla zařízení neodpojovat. I když australská policie varovala, že lidé, kteří situace využili, se dopustili nezákonného jednání a peníze jim nepatří, Commonwealth Bank se chce nejprve pokusit přesvědčit své klienty, aby peníze vrátili dobrovolně. Zatímco někteří zákazníci jednali v podstatě nevinně, našli se i tací, kteří se k bankomatům vraceli pro další částky. Dva takové už policie obvinila na základě svědectví, podle něhož si peníze z bankomatů mezi sebou rozdělovali.

THE WALL STREET JOURNAL
Irům už Guinness nejede Největšímu výrobci alkoholických nápojů na světě, britskému Diageo, dělá vrásky spotřeba jeho nejznámějšího piva Guinness. Tmavý stout trpí hlavně v domácím Irsku, kde jeho prodeje za druhé pololetí roku 2010 klesly o osm procent a o dvě procenta tak překonaly pokles celého pivního trhu. Zatímco před deseti lety se v Irsku a Severním Irsku prodalo 198,8 milionu litrů Guinnesse, loni to bylo jen 119,3 milionu. Pro firmu Diageo to není dobrá zpráva, protože prodeje piva Guinness odpovídají zhruba dvanácti procentům jejích celosvětových tržeb a na nich mají zhruba dvacetiprocentní podíl právě prodeje v Irsku.
„Pokles prodejů piva v restauracích je dlouhodobý trend a my víme, jak ho zmírnit. Ale zatím jsme se nesetkali s takovým kolapsem spotřebitelské důvěry, jaká Irsko postihla za poslední dva roky,“ uvedl John Kennedy, ředitel irského zastoupení Diagea. Bigness.ru Mužné byty jsou dražší Moskevské byty umístěné v ulicích s „mužnými“ či gerojskými názvy jsou dražší než stejně velké obytné prostory na adresách, které jsou spojovány se ženami. Za ulici Krasnoarmějců nebo Sovětské armády zájemce zaplatí více než třeba za ulici Clary Zetkinové. Vyplývá to ze zjištění moskevské realitní kanceláře Miel, která se zaměřila jen na starší byty ležící u stanic metra. Relativně nejlevnější mezi „mužnými“ je ulice Krasnobogatyrskaja, kde je garsonka o výměře 39 metrů k mání za 5,7 milionu rublů (3,4 mil. korun). Srovnatelná „adnúška“ na Lidových milicích stojí 6 milionů (3,6 mil. korun), třída Rudé armády vyžaduje, aby si zájemce o byt připlatil další půlmilion navrch. Naopak ve zmíněné ulici pojmenované podle německé revolucionářky je za stejnou cenu k dispozici i třípokojový byt. Jen o něco dražší je ulice Jarní. I když lze volbou „zženštilé“ adresy nějaký ten rubl ušetřit, Moskva stále platí za nejdražší město k bydlení vůbec. Ceny bytů šly sice v důsledku krize v posledních dvou letech dolů, týká se to ale jen nové výstavby. Na prodeji bytu v paneláku lze pořád dobře vydělat a zajistit si třeba klidné stáří v domku na vesnici.

28 miliard dolarů (493 miliard korun) vydělalo deset největších hedgeových fondů ve druhé polovině minulého roku. Instituce zaměřené na rizikové investice tak svým klientům zajistily větší profit než tradičně nejziskovější banky. Šest bank (Goldman Sachs, JPMorgan, Citigroup, Morgan Stanley, Barclays a HSBC) dohromady vykázalo ve stejném období zisk „pouhých“ 26 miliard USD.
Financial Times

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít