Mediální revue

09. března 2011, 13:15 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
09. března 2011, 13:15

Zajímavosti ze zahraničního tisku

THE DAILY MAIL
Vesmírný kapitalismus Odpověď na otázku, jak hodnotné jsou objevy nových planet, vyřešil americký astrofyzik tím, že je prostě označil cenovkou. Nejde o námět na scénář komediálního seriálu Teorie velkého třesku, ale o snahu americké NASA ohodnotit nově objevené planety mise Kepler. Profesor Greg Laughlin z univerzity v kalifornském Santa Cruz vymyslel rovnici, do níž započítává stáří planety, její velikost, teplotní podmínky, hmotnost, ale třeba i energii, kterou poskytuje. „Dosavadní označení – Zemi podobná planeta v obyvatelné zóně – jsem vždy považoval za velmi vágní. Chtěl jsem proto nastavit systém, jenž by o objevené planetě rychle prozradil, jak moc je opravdu zajímavá,“ komentoval svůj vynález Laughlin.
Je jasné, že Země, na níž prokazatelně existuje život, je zatím nejdražší planetou. Její cena se podle nové rovnice vyšplhala na 3000 bilionů liber (84,5 trilionu korun). Proti tomu Mars byl oceněn na deset tisíc liber a hodnota Venuše odpovídá necelé britské penny.
Z nově objevených planet, po nichž sonda Kepler pátrá, se za Zemi nejvíce podobnou pokládala exoplaneta Gilese 581c, ale nový algoritmus jí dal jen 100 liber. Laughlin to uzavírá s tím, že za bližší studium stojí jen ty planety, jejichž cena přesáhne 60 milionů liber. Izvěstija Hurá na venkov Ruský premiér Vladimir Putin chce rozjet nový program osidlování pustých zemědělských oblastí. Prohlásil to při návštěvě středoruského Tambova, který leží asi 500 kilometrů od Moskvy. Učitelům, kteří se rozhodnou jít učit na venkov, nabízí 500 tisíc rublů (cca 307 tisíc korun) na ruku a bydlení k tomu. Zemědělcům pak slíbil, že 24 milionů hektarů půdy, které spravuje stát, prodá se slevou až 20 procent oproti úřednímu odhadu. Putin tak chce pomoci vylidněnému venkovu, odkud v posledních letech odešly statisíce zejména mladých lidí do velkých měst. Farmáři by podle premiéra měli mít snadnější přístup k půjčkám. „Banky se státní účastí vám musejí dát signál – je třeba zajímat se o zemědělce,“ prohlásil Putin. Návštěva premiéra v Tambově připomínala příjezd báťušky cara. A to včetně rozdávání milodarů. Když si upracovaná žena Putinovi stěžovala, že má dvacet dětí a nestačí splácet úvěr, ruský premiér se ukázal jako grand. „Uděláme to tak – půjčku vám doplatíme, farmu dostavíme a pořídíme vám minibus,“ pravil.

Wirtschaftswoche
Hotely prošpikované technikou Moderní a úspěšný hotel se dnes nevyznačuje jen nadstandardními službami a čistými pokoji. Čím dál více hostů vyžaduje také perfektní technické zázemí. Nabízet připojení k internetu přes bezdrátovou síť fungující jen v prostorách lobby už dávno nestačí. Zákazníci chtějí rychlý přístup z vlastního pokoje. A nejen pro notebook, ale také pro chytré telefony. „Zaznamenali jsme exponenciální nárůst požadavků našich hotelů na kapacitu sítě,“ vysvětluje Nick Price, technický ředitel mezinárodní sítě Mandarin Oriental. Každých devět měsíců se kapacita zdvojnásobuje. Kromě rychlosti hraje prim i zabezpečení, a čím dál více hotelů tak nabízí vlastní router – tedy připojení k internetu, které zákazník s nikým nesdílí. „Hosty můžete daleko více naštvat špatným připojením než kapajícím kohoutkem,“ říká Arnulf Hettrich, šéfredaktor časopisu Hotel & Technik. Nejnovějším trendem v turistice jsou pak podle něj hi-tech hotely, kde je místo recepce jen elektronický terminál. Odbavení jak na letišti nabízí například newyorský Hotel Andaz, který patří do skupiny Hyatt. Reuters
Gates potvrzuje roli samaritána Nadace Melindy a Billa Gatesových, která již do projektů na rozvoj zemědělství v chudých zemích věnovala přes dvě miliardy dolarů, vydělí dalších 70 milionů pro farmáře v Africe a Asii. Peníze by měly pomoci v boji s nemocemi, jež napadají pěstované obiloviny a plodiny, řešit problémy nedostatku živin v půdě a s nástrahami počasí. Ze zmiňované částky má 40 milionů dolarů obdržet americká Cornell University, která bude pokračovat ve vývoji různých variant pšenice odolné vůči napadení nemocemi, jako například velmi nebezpečnou Ug99. Ta se šíří z východní Afriky a ohrožuje úrodu i jinde ve světě. Rostoucí ceny potravin, především pšenice, kukuřice, cukru a oleje, už vytěsnily 44 milionů chudých lidí na úplnou periferii společnosti. Šéf Světové banky Robert Zoellick v nedávném projevu zdůraznil, že už dosáhly nebezpečně vysoké úrovně. A varoval, že tento vývoj může zkomplikovat křehkou politickou a sociální situaci v zemích na Středním východě a v centrální Asii.

The Wall Street Journal Proti kanibalismu vlastních značek Italská společnost Dolce & Gabbana hodlá zařadit označení své vedlejší linie D&G do hlavní firemní značky. Tou je Dolce & Gabbana. Spojení má podle zdrojů blízkých vedení společnosti zabránit „kanibalizaci“ mezi oběma značkami. Zákazníci údajně rozdíly kolekcí nerozlišují a podobná jména je zbytečně matou. Přestože definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, firma již o tomto úmyslu informovala některé ze svých obchodních partnerů. Plán předpokládá, že se levnější linie D&G, určená pro mladé, naposledy samostatně představí na přehlídkových molech letos v září. Z nabídky firmy pak zcela zmizí do srpna příštího roku. Dosavadní dražší kolekce Dolce & Gabbana by se po jejím stažení měla rozšířit o levnější a dostupnější modely.
Firma zatím změnu nekomentovala, ale někteří pozorovatelé považují ukončení samostatné linie D&G za riskantní. Značka se v posledních letech podílela na obratu italské společnosti ze 45 procent. Firma navíc do její propagace v posledních šesti letech investovala na sto milionů dolarů. Le Monde Francouzi bydlí dráž Ceny francouzských nemovitostí stále rostou. V Paříži se domy a byty prodávají o 146 procent dráž než v roce 2000. Jejich ceny jen za minulý rok stouply o 17,5 procenta. V celostátním měřítku vzrostly v průměru o 9,5 procenta a oproti začátku tisíciletí jsou více než dvojnásobné. Průměrný příjem se přitom za stejnou dobu zvýšil jen o 45 procent. Situací jsou znepokojeni komunální politici, bytová družstva, realitní odborníci i běžní občané. „Je třeba urychleně stabilizovat ceny a znovu je dostat do rozumného poměru k příjmům, podobně jako to dlouhodobě funguje například v Německu,“ prohlásil Christian Lefebvre, předseda pařížské komory notářů. Marc Daunis ze Socialistické strany, senátor a starosta jihofrancouzského Valbonne, zase poukazuje na nepříznivé důsledky vysokých cen pro konkurenceschopnost. „Kvůli drahému bydlení se k nám lidé z běžných profesí příliš nehrnou.“ Prodej nemovitostí a byznys realitních kanceláří to však nijak neohrozilo. V roce 2010 se počet prodaných domů a bytů vyšplhal na 760 tisíc, a nebyl tak příliš pozadu za rekordem z roku 2007, kdy změnilo majitele 820 tisíc těchto nemovitostí.

SME Vstříc podnikatelům Bývalý státní tajemník slovenského ministerstva hospodářství a poslanec Martin Chren prohlásil, že až 75 procent podnikatelů nedodržuje zákon. Důvod, proč tomu tak je, je však podle něj velice prozaický. „Není to proto, že by předpisy chtěli porušovat, ale kvůli tomu, že jednoduše nedokážou vnímat veškeré právní předpisy“, uvedl Chren v průběhu jednání vlády, které bylo věnováno podnikatelskému prostředí na Slovensku.
Nestabilitu a nejednoznačnost legislativy vnímají byznysmeni na Slovensku jako jeden z největších problémů. Zákony týkající se této oblasti se totiž příliš často mění, a navíc dost podstatně. Slovenská vláda schválila počátkem března Zprávu o podnikatelském prostředí a zároveň přijala první balíček 25 opatření, které by měly pomoci vylepšit podnikatelské prostředí. Bratislavský kabinet si uvědomuje, že se tato záležitost zatím neřeší komplexně. Nicméně konečně padlo rozhodnutí, o němž se na Slovensku mluvilo již deset let a které prozatím žádná vláda nerealizovala. Kabinet Ivety Radičové bude u přijímaných zákonů brát v úvahu jejich dopady na podnikatelské prostředí, a to s platností již od 1. ledna.

THE TELEGRAPH
Jobs málem rytířem Zakladatel a dlouholetý šéf společnosti Apple Steve Jobs, který aktuálně bojuje s rakovinou, překvapil předminulý týden svou účastí při představování druhé verze iPadu. Ještě větším překvapením může být, že mu jen „o fous“ utekl čestný rytířský titul z rukou britské královny Alžběty II.
V roce 2009 se podle nejmenovaného labouristy z britského parlamentu dostal Jobs na seznam navržených osob díky tomu, že během několika posledních let pomohl technické revoluci s přístroji iPhone i iPad. Jobsovo jméno na seznamu vydrželo přes téměř všechny schvalovací kroky, než bylo vyškrtnuto v Downing Street č. 10, které tehdy obýval předseda labouristů Gordon Brown.
A důvod? Jobs podle nejmenovaného poslance, který již z parlamentu vypadl, odmítl pozvání na labouristickou výroční konferenci. Jeho účast prý tehdy mohla Brownovi výrazně pomoci.
I když Brownova mluvčí později tento důvod stroze popřela, je přinejmenším zvláštní, že se Jobsovi nedostalo stejné pocty jako jeho dlouholetému konkurentovi Billu Gatesovi, který titul obdržel v roce 2005. 1,16 bilionu dolarů (20,2 bilionu korun)
představuje hodnota státního dluhu USA vůči Číně. Revidovaný údaj o amerických dluhopisech, které Čína držela ke konci roku 2010, je o 30 procent vyšší, než se původně předpokládalo. Čína je tak největším zahraničním věřitelem USA. Druhé Japonsko má ve vlastnictví dluhopisy za 882 miliard dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít