Mediální revue

30. března 2011, 14:47 - redakce
30. března 2011, 14:47

Zajímavosti ze světového tisku

REUTERS

Poručit času

Jaké luxusní hodinky teď nejvíce letí mezi bankéři a ruskými oligarchy? Aktuálním výstřelkem jsou rafičky, které se stisknutím tlačítka zastaví a na povel zase naskočí na aktuální čas. Luc Perramond, šéf hodinářská divize společnosti Hermés, minulý týden představil řadu Le Temps Suspendu (přerušený čas). Jedny takové hodinky se dají pořídit od 18 tisíc franků (340 tisíc korun). Poněkud více, 240 tisíc franků (4,5 milionu korun), stojí novinka švýcarské značky Hublot, která se na požádání zpomalují nebo zrychlují. Za patnáct tisíc franků je potom k mání komplet černý model, na kterém se pro změnu čas téměř nedá uhádnout. „Hodnota hodinek není v tom, aby ukazovaly čas,“ vysvětluje šéf Hublotu Jean-Claude Biver. „To dokážou jakékoli hodinky za pět dolarů. To, co nabízíme, je schopnost tok času zastavit nebo ho nechat zmizet. Čas je jako vězení a lidé z něho občas chtějí uniknout,“ dodává.
Zatímco před krizí byly v módě velké, polyfunkční strojky, nyní se dává přednost minimalismu a lehkým materiálům – karbonovým vláknům, hořčíku a hliníku. Evropští hodináři ale na druhou stranu nepřestávají vyrábět ani starou dobrou klasiku. Ta je totiž stále nejoblíbenější mezi bohatými čínskými zákazníky, kterých díky tamnímu hospodářskému boomu rychle přibývá. Výrobci luxusních hodinek se proto snaží pro asijskou klientelu renovovat svoje tradiční modely.

GAZETA WYBORCZA

Vyskákané miliony

Fenomenální polský skokan na lyžích Adam Malysz ukončil poslední březnový víkend svou kariéru. Rozloučit se s ním do Zakopaného přišel také prezident Bronislaw Komorowski, který zalitoval, že „Orel z Visly“ už nebude závodit. Měřeno finančně by ale jeho odchodu měla litovat především polská televize. Za posledních dvanáct let jí totiž odvysílané reklamy, v nichž Malysz vystupoval, přinesly 108 milionů zlotých (663 milionů korun). Největší balík – 18,5 milionu – zaplatily telekomunikační firmy, výnosné byly i šoty na potraviny, v nichž skokan propagoval třeba jogurty nebo čokoládu. Malysz propůjčil svou tvář také automobilce Audi, polské poště nebo energetickému nápoji Red Bull. Přestože se obličej nejznámějšího polského sportovce objevoval v reklamě až nápadně často, sám Malysz si za reklamu přišel jen na dva až tři miliony zlotých ročně. Pořád to však asi bylo víc, než si čtyřnásobný vítěz světového poháru „vyskákal“ na lyžích, za svou sedmnáctiletou kariéru si na konto připsal 30 milionů zlotých (184 milionů korun). Miláček národa se nevešel ani do první desítky nejlépe placených polských sportovců. Té kraluje pilot F1 Robert Kubica, který jen loni vydělal v přepočtu 25 milionů zlotých (153 milionů korun).

THE WALL STREET JOURNAL

Vzpoura proti pirátům

Přední čínská internetová společnost Baidu čelí obvinění z porušování duševního vlastnictví. Autoři si stěžují, že tento oblíbený portál rozšiřuje jejich díla bez potřebné licence. Firma už oznámila, že na svém webu Baidu Wenku rychle prověří 2,8 milionu souborů, u kterých existuje podezření z chybějícího oprávnění. Desítky čínských autorů ostře kritizovaly Baidu a jejího spoluzakladatele miliardáře Robina Li za to, že internetová knihovna portálu zneužívá autorská práva. Údajně se to týká až patnácti procent všech souborů. Firma se už autorům a vydavatelům omluvila. S podílem 76 procent Baidu dominuje čínskému trhu internetových vyhledávačů. Držitelé autorských práv společnosti dlouhodobě vyčítají, že slouží internetovému pirátství. Například nadace Wikimedia oznámila, že sekce Baidu Encyklopedia údajně vykradla celé pasáže z jejího projektu Wikipedia. Také mezinárodní hudební společnosti a profesní asociace léta poukazují na to, že Baidu nelegálně zveřejňovala jejich díla. Firma se pokusila nabídnout nahrávacím společnostem podíl na reklamě, zdaleka ne všechny si ale udobřila.

WIRTSCHAFTSWOCHE

Tropické euro

Na členství do eurozóny se stále stojí fronta, říkal před rokem šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Nejnověji jeho slova dokládá další země, kde se začne platit eurem – zapadlý ostrůvek Mayotte v Indickém oceánu. Tropický ráj s rozlohou pouhých 374 čtverečních kilometrů se totiž stal 101. francouzským departementem, a přijal tak i nové platidlo. „Už se ani nemůžeme dočkat, až se staneme opravdovou součástí Evropy,“ komentoval přechod na euro Ahamada Madi Chanfi, mluvčí samosprávy ostrova sídlící v hlavním městě M’tsangamouji. Paříž má s územím velké plány – do dvou let tu chce postavit letiště za 40 milionů eur a doufá, že se tropický ostrůvek stane díky tamějším korálovým útesům vyhledávaným turistickým cílem. Mayotte se přesto nevyhýbá ani problémům, kterým čelí mateřská země. Každý třetí obyvatel nejnovějšího území Francie je cizinec, většinou uprchlík. Tisíce lidí sem po moři míří především z ostrova Anjouan, součásti islámského Komorského svazu, kam Mayotte v minulosti dvakrát odmítl vstoupit.

SITA

Bratislava v dluzích

Celkový dluh Bratislavy dosahuje 223 milionů eur (5,5 miliardy korun), uvedl na nedávné tiskové konferenci primátor hlavního města Slovenska Milan Ftáčnik. Přitom běžný rozpočet města se pohybuje kolem 250 až 280 milionů eur. Rezervní fond je podle něj prázdný, město je enormně zadlužené a nemůže si již dále půjčovat žádné peníze. Podle primátora nese za nynější situaci odpovědnost bývalé vedení města. Slovenská metropole tak bude muset začít šetřit. S úsporami se již začalo u platů primátora, ředitele magistrátu, ředitele kanceláře a dalších zaměstnanců radnice, jejichž mzdy byly sníženy o deset procent. Chystá se také snižování stavu pracovníků magistrátu, rovněž o desetinu. Vzhledem k díře v městské pokladně se Bratislava letos nepouští do žádných nových investičních projektů.

FINANCIAL TIMES DEUTSCHLAND

Návrat zlaté horečky

Texas patří již dlouhou dobu k největším producentům ropy ve Spojených státech. Jeho pozice se výrazně zlepšila po katastrofě na ropné plošině Deepwater Horizon, k níž došlo loni v dubnu v Mexickém zálivu. Tamnímu průmyslu napomáhá také fakt, že cena ropy na globálním trhu v poslední době roste kvůli nepokojům v některých arabských zemích a následně i po katastrofě v japonské atomové elektrárně Fukušima. Do Texasu se kromě toho asi vrátí zlatá ropná horečka. Na jihu státu bylo totiž objeveno nové obří ložisko. Jeho centry se stala městečka Cuero, Yoakum a Gonzales. Texaská společnost EOG si již zajistila 200 tisíc hektarů pozemků v oblasti, pod nimiž by se mělo nacházet přibližně 900 milionů barelů cenné suroviny. Firma se domnívá, že objevení ložiska je jednou z nejdůležitějších událostí, které americký ropný průmysl zažil za několik posledních desetiletí.

TVNZ

Děsivý burger

I Nový Zéland se zřejmě dočká novinky od řetězce kuřecího fast foodu KFC. Burger, který oproti všem zvyklostem postrádá jakoukoli housku, ale vadí tamním úřadům, expertům na výživu i doktorům.
KFC prezentuje svůj double down burger jako jediný svého druhu – skládá se ze dvou kusů pro tuto restauraci typicky upraveného kuřecího masa, dvou plátků sýra, slaniny a omáčky. V nabídce je originální verze s 540 kaloriemi a 32 gramy tuku nebo grilovaná varianta s 460 kaloriemi a 32 gramy tuku.
„Něco takového rozhodně nepotřebujeme. Je to přímo hrozivé,“ citují novozélandská média lékařku z Austrálie, kde se tento burger přes odpor odborníků na výživu už prodává. Přidávají se i nutriční experti a bojovníci proti obezitě. Na druhou stranu se začali šikovat také příznivci nejnovější kuřecí „pochoutky“. Za double down burger agitují na Facebooku a na jeho podporu vznikla i petice.

AFP

Kradou se i sanitky

Zdravotní systém Jihoafrické republiky nemá problém pouze v tom, že se musí vyrovnávat s příliš vysokou poptávkou. Ukazuje se totiž, že tamní pacienti i nemocniční personál nemají daleko ke kleptomanii. Celkový účet za zdravotnické krádeže činí zhruba šestnáct milionů jihoafrických randů, v přepočtu 2,3 milionu amerických dolarů, sdělil ministr zdravotnictví Aaron Motsoaledi v písemné odpovědi na interpelaci.
Nejčastěji se kradlo povlečení, zdravotnické přístroje a počítače. Zloději si vzali i měděné trubky. V Severozápadní provincii potom zmizely čtyři sanitky, přes desítku dalších zdravotnických vozidel se ztratilo v celé JAR.

15 000 liber (420 tisíc korun) vynesla dražba sedmdesátileté skotské whisky Gordon & MacPhail Glenlivet v Edinburgu. Celý výnos byl věnován obětem zemětřesení v Japonsku.
BLOOMBERG

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít